Felietony, Słowo niedzieli Pomoc powinna czysta - zdjęcie, fotografia

Gdyby ludzie sobie nie pomagali, świat byłby strasznie smutnym i nieprzyjemnym miejscem. Dobrze, że człowiek człowiekowi wciąż może okazywać ludzkie uczucia. I dobrze, że są również wszelkie akcje charytatywne. Odnoszę się tym samym do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ale w tym miejscu jednak pominę to, co stało się na scenie w Gdańsku.

Śmierć Pawła Adamowicza jest tragedią, bo zginął człowiek, który z tego co wiadomo, osobiście nie wyrządził krzywdy zabójcy. Nie chcę roztrząsać akurat tego tematu w charakterze, ani politycznym, ani charytatywnym. Powiem tylko tyle, że to co się stało, nie miało prawa mieć miejsca, ani w przypadku tego człowieka, ani w przypadku jakiegokolwiek innego. Z tej śmierci należy wyciągnąć wiele wniosków i nie tylko w kontekście modnego ostatnio stwierdzenia - mowy nienawiści. Jest wiele innych aspektów, które powinny dać do myślenia - jak zabezpieczanie imprez, poruszanie się osób publicznych bez ochrony i całe spektrum innych kwestii, o jakich się dziś mówi zdecydowanie mniej. 

Przechodząc zaś do tematu głównego, chcę wyraźnie powiedzieć, że Jurek Owsiak zrobił bardzo dużo dobrej roboty. Przede wszystkim, to co mu się udało, to zaszczepienie w ludziach iskry do niesienia pomocy. Staliśmy się bardziej wrażliwi na drugiego człowieka, zaczęliśmy zwracać uwagę, że ktoś jest obok nas, kto może potrzebować pomocy. I w końcu zwróciliśmy również uwagę na niedostatki w naszej służbie zdrowia. Tego na pewno Jurkowi Owsiakowi odebrać nie można. Jest to ewidentnie jego zasługa w działalności charytatywnej jako takiej. I z tego względu wydaje mi się, że należą mu się słowa uznania i podziękowania.

Wiele osób mnie pyta dlaczego popieram Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, choć ja w zasadzie patronuję tej imprezie od bardzo wielu lat. Jako redakcja, jako dziennikarz, jako właściciel redakcji, udzieliłam patronatu temu wydarzeniu, co wcale nie oznacza popierania przeze mnie tej idei. Chociaż muszę przyznać, że wielokrotnie sama brałam udział, nawet po stronie organizatora WOŚP, ale i również kiedyś z zespołem graliśmy koncerty charytatywne dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Czy tego żałuję? Nie. Dziś po prostu, już jako dojrzały człowiek, patrzę na pewne sprawy inaczej.

Osobiście wyznaję taką zasadę, że jeśli ktoś chce pomóc, niech pomaga. Mi nic do tego. Nikt przecież nie wyjmuje z mojej kieszeni. Ktoś, kto chce pomagać, oddaje swoje pieniądze, czy swój majątek, dzieli się tym co ma. Jeśli ma taką ochotę, niech to robi. Przeciwna byłabym wszelkim akcjom charytatywnym, gdyby były obowiązkowe, gdyby ktoś nakazał mi wpłatę określonej kwoty lub podzielenie się majątkiem. Jeśli chcę komuś pomóc, chcę zrobić to dobrowolnie. Nie uważam, że powinniśmy dyskredytować jakiekolwiek osoby, które akurat chcą pomagać Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, tak samo jak nie powinniśmy dyskredytować kogokolwiek, bo chce pomagać Caritasowi, czy jakiejś innej organizacji, która służy pomocą.

Męczy mnie ten coroczny jazgot dotyczący Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ci zwolennicy i przeciwnicy tej imprezy, kiedy przerzucają się argumentami – mniej lub bardziej logicznymi – są strasznie męczący. Dla mnie to sprawa prosta, chcesz pomóż. Jeśli nie chcesz pomóc, to przynajmniej nie przeszkadzaj. Niech każdy robi to co uważa za stosowne, jeśli jest to dopuszczalne i w granicach prawa.

Przyznam, że o wielu faktach dotyczących Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, fundacji oraz firm, które z nią współpracują, do niedawna nie miałam pojęcia. Wydawało mi się, że akcja od samego początku miała cel charytatywny i tylko taki cel jej przyświecał. Dziś wiem, że tak to nie wygląda, ale też nie mam o to pretensji. Pretensje mam tylko o to, że takie informacje nie są ujawniane. Nie widzę nic złego w tym, że jeżeli ktoś prowadzi duże przedsięwzięcie charytatywne, powinien otrzymywać godziwe wynagrodzenie. Zarówno Jurek Owsiak, jak i jego bliscy współpracownicy, powinni otrzymywać duże wynagrodzenie za swoją ciężką pracę. Naprawdę nie widzę żadnego powodu, aby to wynagrodzenie ukrywać. To wszystko musi być jednak transparentne, uczciwe.

Tu odniosę się do kolejnej ważnej sprawy, mianowicie do tej, o której pisałam na początku. Jurek Owsiak zrobił kupę dobrej roboty propagując i zaszczepiając u tysięcy ludzi wrażliwość na drugiego człowieka. Kiedy pojawiła się Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ludzie masowo włączali się w pomoc, w wpłacanie datków, włączali się w każdy jeden drobny element, który miał służyć dzieciom, później też i osobom starszym. To ogromna odpowiedzialność. Bo nigdy wcześniej w Polsce nie było takiej akcji, prowadzonej na tak szeroką skalę, która poruszała masy. I jeśli dziś bardzo duża część społeczeństwa zaczyna to krytykować, to znaczy, że coś po drodze nie wyszło, albo mówiąc inaczej - coś poszło źle.

Pisałam już o tym przy sprawie Rafała Gawła, który został skazany prawomocnym wyrokiem za oszustwa i przestępstwa gospodarcze. Powołał do życia organizację, która miała szczytne cele. Zbierała datki, angażowała setki osób, którym wydawało się że uczestniczą w czymś ważnym. Dziś to zaufanie jest poważnie podważone, a wszelkie działania prowadzone przez Rafała Gawła, jak i jego współpracowników, będą podlegały weryfikacji społecznej. Zaufanie setek, może tysięcy ludzi, Rafał Gaweł zawiódł. Podobnie może być z Jurkiem, którego zachowanie często nie licuje ze służbą jakiej się podjął w życiu publicznym.

Mam nadzieję, że Jurek Owsiak nie popełni błędów, które popełnił Rafał Gaweł. Dziś wiele osób chce sprawdzić jak naprawdę wyglądają finanse Orkiestry, na co idą pieniądze. To ewidentnie musi być wyjaśnione, bez żadnego ukrywania czegokolwiek. Wszystko to powinno się stać jawne z powodu odpowiedzialności. Każda osoba, która wrzuca choćby złotówkę do puszki, nie może mieć żadnych wątpliwości na co zostaną przeznaczone jej pieniądze. Nawet, jeśli pójdą na wynagrodzenia czy organizację koncertów. Tylko takie działanie jest uczciwe.

Jeśli z powodu niejasności, a co gorsza z powodu utraty zaufania, jakaś część społeczeństwa zdecyduje się więcej nie pomagać, to niestety Jurek Owsiak będzie musiał ponieść tego konsekwencje. Musi mieć świadomość, jaka ciąży na nim odpowiedzialność. Rozkręcił największą w Polsce akcję charytatywną, zaszczepił w ludziach dobroczynność i nie można tego zniszczyć. To wielkie dzieło. Zresztą dotyczy to każdej organizacji zajmującej się pomocą komukolwiek. Jeśli niejasności i matactwa będą wciąż przedmiotem dyskusji, możemy zabić w sobie najcenniejsze wartości, jakie niesie człowieczeństwo. Niesiesz pomoc? Świetnie! W porządku. Ale ta pomoc musi być czysta jak łza.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: Trzecie OKO)

Słowo po niedzieli: Pomoc powinna być czysta jak łza komentarze opinie

 • Jaga - niezalogowany 2019-01-22 09:35:28

  W przeciwieństwie do Caritasu rozliczenia WOŚP są ogólnodostępne i do sprawdzenia.
  Rząd PiS i pożyteczni idioci im pomagający, od wielu już lat próbują znaleźć malwersacje,przekręty itd.
  Niestety dla nich nic nie można wygrzebać. Stąd ta frustracja takich osób jak autorka powyższego tekstu. "Niby jestem za, ale gdyby się udało coś na Owsiaka znaleźć to zawsze byłam przeciw".

  Wstrętne, typowo PiSowskie......

 • gość 2019-01-22 11:09:24

  No jasne wiadomo jak coś jest nie pomyśli piszącego to musi być wina PiS-u. A to przecież tylko zwykła ludzka zawiść bo ja tak nie potrafię ja też bym chciał, chciała obracać takimi pieniędzmi. A rzecz jest prosta. Postanowiłeś dać to daj i czuj sięz tym dobrze i nie szukaj drugiego dna. Jestem zwolennikiem prawicy, ale porównywanie Pana Owsiaka do tej kreatury Gawła to jest bardzo płytkie i wredne. Zróbcie tyle co on i wówczas będziecie mogli oceniać.

 • gość 2019-01-22 13:17:13

  cyt.: "I jeśli dziś bardzo duża część społeczeństwa zaczyna to krytykować, to znaczy, że coś po drodze nie wyszło, albo mówiąc inaczej - coś poszło źle". Pani Agnieszko chyba za bardzo daleko idący wniosek, bo jak to się ma do coraz większych kwot zbieranych podczas WOŚP ... Ponadto myślę, że porównanie 27 letniej działalności Jurka Owsiaka do działalności Rafała Gawła jest trochę nie na miejscu. Pozdrawiam

 • gość 2019-01-23 12:18:09

  Objęła Pani patronat nad wydarzeniem bo stanowi ono przede wszystkim reklamę Pani wydawnictwa, nic więcej, nic mniej. Tak głównie działają partnerzy WOŚPu, umowa barterowa. My wesprzemy (jakkolwiek) ale powiecie/pokażecie, że byliśmy. Ponadto, chciałabym również móc doczekać się i przeczytać Pani artykuł na temat dociekania rozliczeń Caritasu czy najbliższej parafii. Czyż nie jest tak, że jak rozliczać to wszystkich?

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama