Spacer historyczny Muzeum Wojska w Białymstoku

Kultura, Spacer historyczny Muzeum Wojska Białymstoku - zdjęcie, fotografiaMuzeum Wojska w Białymstoku, 16 lipca o godzinie 11.00, zaprasza na spacer historyczny „Szlakiem wojny polsko-bolszewickiej". Przechadzając się ulicami miasta przypomnimy wydarzenia z sierpnia 1920 roku, które rozegrały się w Białymstoku.

Wspominając o wojnie polsko-bolszewickiej pierwszym skojarzeniem jest Bitwa Warszawska. To dzięki wspaniałemu przygotowaniu taktycznemu oraz męstwu polskiego żołnierza sowieci ponieśli klęskę. Z wielkim rozmachem legioniści przeprowadzali działania pościgowe za wycofującymi się spod stolicy wojskami bolszewickimi. Jednak można się pokusić o stwierdzenie, że dla nas ważniejsza była bitwa, która rozegrała się w Białymstoku 22 sierpnia 1920 roku.Tego dnia żołnierze 1. Pułku Piechoty Legionów stoczyli na ulicach miasta jedną z najbardziej zaciętych bitew w swojej historii. Sam marszałek Józef Piłsudski określił ją natomiast mianem „zupełnej klęski 16. Armii sowieckiej” wojsk nieprzyjaciela. Tak wielkie zwycięstwo odniesione zostało przez garstkę żołnierzy, którzy przez kilkanaście godzin, niezwykle dramatycznych walk, skutecznie zatrzymali dalszy odwrót na wschód kilkakrotnie silniejszego wroga.

Spotykamy się przed Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej, naprzeciwko siedziby Muzeum Wojska w Białymstoku. Podczas spaceru odwiedzimy miejsca związane z sukcesem militarnym polskich żołnierzy. Na naszej trasie znajdą się Pałac Branickich, ulicę Mariańskiego, Rynek Kościuszki, pomnik Józefa Piłsudskiego i ulicę Warszawską. Udział w spacerze jest bezpłatny.

(Źródło: MW/ oprac. Kalina/ Foto: BI-Foto)

Reklama

Spacer historyczny Muzeum Wojska w Białymstoku komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama