W ciągu tygodnia z czasem wolnym bywa różnie, ale weekend to doskonała okazja do ruszenia się z domu. Zachęcamy do spacerów po lesie, ponieważ taki spacer to same plusy i zero minusów. Wystarczy już 10 minut wśród drzew i zieleni, aby odczuć te plusy. Im więcej minut spędzonych w lesie, tym więcej plusów.

Jeszcze na początku lat 80-tych ubiegłego wieku naukowcy z Azji sądzili, że leśna aromaterapia potrafi wyprowadzić z chronicznego zmęczenia. Takie terapie, zwane też kąpielami leśnymi, przechodzili zapracowani Japończycy. Naukowcy mieli rację, ponieważ wyniki ich badań były zaskakujące. Okazało się, że już kilkunastominutowy spacer po lesie poprawiał nastrój, likwidował napięcie oraz stres, a także wpływał na utratę poczucia zmęczenia. Dodatkowo pomiary parametrów ciała wskazywały obniżenie tętna, ciśnienia krwi oraz ogólnego poziomu hormonów stresu.

Takie wyniki szybko obiegły świat i wkrótce lekarze specjaliści pracujący z osobami cierpiącymi na depresję i o obniżonym poczuciu własnej wartości zaczęli swoim podopiecznym, w ramach terapii, zalecać kąpiele leśne. Okazało się, że dzięki spacerom wśród drzew wzrastać zaczęło u pacjentów poczucie własnej wartości oraz zmniejszył się poziom napięcia oraz stresu. Zielony kolor uspokaja, zaś szum drzew działa kojąco i daje poczucie bezpieczeństwa.

Zespół neuronaukowców z całego globu stwierdził jednoznacznie, że 90-minutowy spacer w lesie wycisza korę przedczołową mózgu, która stymuluje nas do rozmyślań o problemach i troskach, i to nie tylko u osób z depresją. Chlorofil – zielony barwnik roślin – działa kojąco na umysł i rekonwalescencję po zabiegach. Monoterpeny – olejki eteryczne o zapachu żywicy w lasach iglastych – uspokajają, łagodzą stany lękowe, przywracają równowagę psychiczną” – podaje portal hellozdrowie.pl.

Białostoczanie mają to szczęście, że są w mieście lasy, rezerwat i parki. A przynajmniej mają jeszcze to szczęście, ponieważ kilka lat temu padł pomysł częściowej wycinki w Lesie Zwierzynieckim. Tych drzew ostatecznie nie wycięto, ale zagrożonych wycinką są jednak inne tysiące drzew – w Lesie Solnickim i w Lesie Turczyńskim, choć tu jeszcze los nie jest przesądzony. Warto też wiedzieć, że spacer po lesie to same plusy i zero minusów. No… może poza niechcianymi i nielubianymi insektami, jakimi są między innymi kleszcze. Można się jednak przed nimi zabezpieczyć, by korzystać bezpiecznie z darów natury.

Aby zachęcić do ruszenia się z domu w kierunku lasu powiemy jeszcze, że leśne powietrze działa grzybobójczo i przeciwbakteryjnie. Dodatkowo bliskie sąsiedztwo lasu lub nawet kilkunastu drzew zmniejsza problemy kardiologiczne i dolegliwości sercowe, poprawia też metabolizm. To powinno być szczególnie ważne dla tych osób, które zmagają się z nadwagą. Mamy zatem nadzieję, że pomogliśmy w podjęciu decyzji o ruszeniu się z czterech ścian i skorzystaniu z darów natury, które tyle dobra oferują zupełnie bezpłatnie dla każdego.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Spacer po lesie to same plusy komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama