Polityka, Sporo pomocy otrzymali rolnicy Potrzebna kontynuacja projekty - zdjęcie, fotografia

Świadczenia na dzieci, dopłaty do paliwa, czy wypłata odszkodowań, ale także przywracanie posterunków policji i uruchamianie połączeń autobusowych – to tylko część z tego, co udało się zrealizować rządowi Prawa i Sprawiedliwości wobec polskiej wsi. Politycy tej formacji przekonują teraz, że potrzebna jest kontynuacja tego co dobre, ale są także nowe potrzeby rolników, które powinny zostać zaspokojone.

Kształt polityki rolnej Unii Europejskiej powinien być ustalony w pierwszej połowie przyszłego roku – jak przekazał europoseł z naszego regionu Krzysztof Jurgiel. W tej chwili kształtuje się bowiem jeszcze skład Komisji Europejskiej. Ale już teraz trzeba zabiegać o rozwiązania, które powinny zaspokajać potrzeby polskiej wsi, ponieważ wciąż nie ma równego traktowania producentów rolnych we wspólnocie, która na każdym niemal kroku podkreśla równość praktycznie w każdym aspekcie.

- Oczywiście podstawowa sprawa to jest realizacja traktatu z Lizbony. Tam w art. 38 napisano główne cele wspólnej polityki rolnej i jednym z ważniejszych celów to jest stabilizacja rynków rolnych, właściwe dochody dla rolników. To są cele takie strategiczne – przekazał europoseł Krzysztof Jurgiel.

- Na pewno wszystkiego nie wiadomo o nowej perspektywie unijnej, ale parę rzeczy jest już wiadomych. Po pierwsze, że jednym z priorytetów będzie gospodarka obiegu zamkniętego i takie zrównoważenie trochę inaczej postrzegane niż do tej pory. W związku z tym, w tych nowych środkach na pewno znajdą się środki na zielone rolnictwo, czy na dobrostan plus – przekazał jeszcze poseł Henryk Wnorowski.

Z kolei poseł Kazimierz Gwiazdowski wyliczał co do tej pory udało się zrealizować dla polskiej wsi dzięki staraniom rządu oraz poszczególnych polityków, którzy włączali się w rozmaite przedsięwzięcia. Bo nie chodzi tylko o projekty finansowe, jak 500 plus, czy dopłaty, ale także były to też przedsięwzięcia w postaci odsuwania farm wiatrowych od zabudowy mieszkaniowej czy pomoc w ubezpieczaniu gospodarstw rolnych, jak i produkcji płodów rolnych. Ponadto rolnicy uwolnieni zostali od czynności administracyjnych za detaliczną sprzedaż własnych produktów.

- Przywracamy na wsi wiele instytucji, które do tej pory nie funkcjonowały, posterunki policji, urzędy pocztowe, ale wiele przeznaczyliśmy też na budowę dróg. Powstał tak zwany Fundusz Dróg Samorządowych, który od tego roku funkcjonuje i powiem, że jest to program 10-letni, gdzie przeznaczyliśmy 36 miliardów złotych. W tym roku województwo podlaskie otrzymało 420 milionów złotych. Powiem, że już były dwa nabory wniosków w naszym województwie. Program się cieszy bardzo dużą popularnością – mówił poseł Kazimierz Gwiazdowski.

Parlamentarzysta zwracał też uwagę na rozwiązania, które dopiero zostaną wprowadzone. Między innymi po nowym roku ruszą dopłaty do hodowli świń, aby pomóc rolnikom odbudować trzodę chlewną po ataku wirusa ASF. Będą także realizowane dopłaty do produkcji mlecznej, czyli to słynne 500 plus na krowę. Programy te będą finansowane ze środków unijnych i z polskiego budżetu. Jak przekazali jeszcze politycy na konferencji prasowej, Prawo i Sprawiedliwość ma również pomysły na zatrzymywanie ludzi na wsiach. Głównie po to, aby polskie wsie przestały się wyludniać.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: DDB)

Reklama

Sporo pomocy otrzymali rolnicy. Potrzebna jest kontynuacja i nowe projekty komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama