7°C pochmurno z przejaśnieniami

Środowiska narodowe i patriotyczne zapraszają na Białostocki Marsz Niepodległości

Kiedy: 2018-11-10 , godzina: 11:30 | Gdzie: Plac pod Kościołem Św. Rocha

Wiadomości, Środowiska narodowe patriotyczne zapraszają Białostocki Marsz Niepodległości - zdjęcie, fotografia

Dzień przed oficjalnym Świętem Niepodległości i dzień przed ogólnopolskim Marszem Niepodległości ulicami stolicy Podlasia przejdzie Białostocki Marsz Niepodległości. Do udziału w tym wydarzeniu zachęcają działacze środowisk prawicowych, narodowych i patriotycznych.

To już tradycja, że ulicami polskich miast w Święto Niepodległości chodzą marsze, w których Polacy oddają hołd poległym w walce o wolność Ojczyzny, ale także cieszą się z wywalczonej przez nich wolności. Nie inaczej będzie także i w tym roku. Największy marsz, jak zwykle przejdzie ulicami Warszawy, ale to wydarzenie odbędzie się dokładnie w dniu Święta Niepodległości, w dniu 11 listopada. W Białymstoku podobny, choć znacznie mniejszy marsz, organizatorzy zaplanowali dzień wcześniej, czyli na 10 listopada. Głównie po to, aby ci białostoczanie, którzy zechcą pojechać do Warszawy, mogli jeszcze wziąć udział w tym największym marszu, dzień później w stolicy kraju.

- Ten marsz będzie się odbywać 10 listopada, o godz. 11.30. Stoimy w miejscu nieprzypadkowym, bo przy pomniku Józefa Piłsudskiego. Był on jednym z ojców niepodległości. Wraz z nim politykami z tamtego okresu był Roman Dmowski czy Ignacy Paderewski. Trasa marszu jest nieprzypadkowa, gdyż przebiega, rozpoczyna się o godz. 11.30 pod kościołem św. Rocha, a kończy się tutaj o godz. 13.30, pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Więc jest to niejako symboliczne zwieńczenie marszu – od jednego do drugiego ojca niepodległości, czyli od Romana Dmowskiego do Józefa Piłsudskiego – przekazał odnośnie białostockiego marszu Marcin Kulesza, szefujący Młodzieży Wszechpolskiej w Białymstoku.

- Mamy nadzieję, że od kilkuset do tysiąca osób przyjdzie. Z uwagi na to, że to jest sobota, to jest dzień, kiedy się generalnie nie pracuje. Pora też jest taka późna, więc mam nadzieję, że białostoczanie przyjdą, żeby tutaj z nami świętować – dodał Przemysław Klimek z Podlaskiego Instytutu Rzeczypospolitej Suwerennej.

Jak przekazali organizatorzy Białostockiego Marszu Niepodległości wydarzenie to objął swoim patronatem Wojewoda Podlaski oraz I Podlaska Brygada Wojsk Terytorialnych. Inne patronaty są jeszcze w trakcie pozyskiwania. Prezydenta Białegostoku w tym roku nikt nie zapraszał, ponieważ nigdy wcześniej z takich zaproszeń prezydent nie skorzystał.

W poprzednich latach Marsz Niepodległości, który chodził ulicami Białegostoku, odbywał się po zmroku. W tym roku będzie inaczej, więc organizatorzy liczą, że jeśli dopisze jeszcze pogoda, weźmie w nim udział większa liczba mieszkańców, niżeli uczestniczyła do tej pory.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)


Środowiska narodowe i patriotyczne zapraszają na Białostocki Marsz Niepodległości komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl