5°C rozproszone chmury

Stary dworzec idzie do wyburzenia. Będzie nowy i mniejszy

Wiadomości, Stary dworzec idzie wyburzenia Będzie mniejszy - zdjęcie, fotografia

O rozbiórce dworca w Bielsku Podlaskim mówiono jeszcze w 2016 roku. Podkreślano, że jest za duży, że nie ma potrzeby utrzymywania i ogrzewania ogromnej kubatury. Wiadomo już, że jeszcze w bieżącym roku rozpoczną się prace związane z budową nowego dworca. Spółka PKP niedawno ogłosiła przetarg i szuka wykonawcy.

Spółka PKP SA rozpisała przetarg na nowy dworzec kolejowy w Bielsku Podlaskim. Zmodernizowane zostaną również parkingi oraz infrastruktura wokół dworca PKS/PKP. Przetarg obejmuje również rozbiórkę starego obiektu i zapewnienie mieszkańcom i podróżnym dworca tymczasowego, który będzie obsługiwał pasażerów do czasu ukończenia prac nad nowym obiektem.

Przedmiotem zamówienia jest wyburzenie istniejącego dworca autobusowo-kolejowego z 1987 r., postawienie tymczasowego obiektu, wybudowanie nowego budynku w formule dworca systemowego, uzyskanie wszelkich pozwoleń, a także przebudowę otoczenia dworca. Nowy budynek zostanie utrzymany w tonacji szarej, na zewnątrz przewidziano też barwną szklaną mozaikę” – podaje informacje portal internetowy transport-publiczny.pl.

Warto podkreślić, że na trasie z Białegostoku do Bielska w pociągach można spotkać coraz więcej podróżnych. Jedzie się znacznie szybciej niżeli szosą. Być może znaczenie ma również i to, że linia kolejowa jest znacznie bezpieczniejsza, więc coraz więcej osób z niej korzysta. Od kilku lat na S-19 prowadzącej do Bielska Podlaskiego i dalej w kierunku Siemiatycz, jeździ coraz więcej ciężkiego transportu, więc część osób woli korzystać z bardziej bezpiecznego i wcale nie drogiego środka komunikacji zbiorowej.

Jak podaje z kolei portal internetowy ibielsk.pl, nowy dworzec kolejowy będzie szary z kolorową szklaną mozaiką na zewnątrz. Termin składania ofert do ogłoszonego niedawno przetargu kończy się 17 maja, a głównym kryterium wyboru jest cena. Roboty rozpoczną się w III kwartale 2018 roku i mają potrwać niecały rok (48 tygodni). To oznacza, że pierwsi podróżni będą obsługiwani w nowym budynku dworca najwcześniej w 2019 roku.

Obecny dworzec kolejowy, jeszcze z 1987 roku zostanie zburzony. Na czas budowy mieszkańcy będą mogli korzystać z tymczasowego obiektu, który wzniesie wykonawca wyłoniony w ogłoszonym właśnie przetargu. Budowa nowego dworca kolejowego sfinansowana zostanie ze środków dla Polski Wschodniej. W ramach tego samego programu przebudowanych zostanie dziesięć dworców. Na przebudowę wszystkich zaplanowanych obiektów dworcowych spółka PKP przeznaczyła 117,6 mln zł netto.

(Źródło i foto: https://ibielsk.pl/ Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska)


Stary dworzec idzie do wyburzenia. Będzie nowy i mniejszy komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl