Stulecie niepodległości Białegostoku coraz bliżej

Wiadomości, Stulecie niepodległości Białegostoku coraz bliżej - zdjęcie, fotografia
LUT 19
Muzeum Wojska w Białymstoku, ul. Kilińskiego 7 godz: 14:00

Białystok na wyzwolenie musiał poczekać dłużej niż inne polskie miasta. Dlatego stulecie niepodległości naszego miasta obchodzimy w lutym 2019 r., a nie w listopadzie 2018 r. Z tej okazji odbędzie się wiele wydarzeń, takich jak wystawy, koncerty, zawody sportowe, warsztaty rodzinne.

W bogatym programie wydarzeń upamiętniających wyzwolenie Białegostoku znalazła się między innymi wystawa „Pierwsze lata Niepodległości – Białystok” organizowana przez Muzeum Wojska w Białymstoku. Wernisaż odbędzie się 19 lutego o godz. 14.00 w muzeum przy ul. J. Kilińskiego 7. Wystawa będzie składać się z trzech części.

Pierwszą z nich będzie prezentacja poczekalni dworca kolejowego, w której kolejarz będzie odliczał czas do białostockiej niepodległości. W części drugiej nastąpi symboliczna wymiana żołnierzy niemieckich (odjeżdżających z Białegostoku), z żołnierzami polskimi (wkraczającymi do miasta). Ostatni element wystawy przybliży historię pierwszej administracji białostockiej i opowieść z sierpnia 1920 r. o Bitwie Białostockiej.

Natomiast Białostocki Ośrodek Kultury 19 lutego o godz. 17.00 w Centrum im. L. Zamenhofa przy ul. Warszawskiej 19 zorganizuje warsztaty rodzinne pod hasłem „Spacer po centrum”. Podczas zajęć uczestnicy przy pomocy archiwaliów z Mediateki CLZ poznają historię Białegostoku od momentu odzyskania niepodległości do wybuchu II wojny światowej. Nagrania ze wspomnieniami mieszkańców miasta, fotografie, mapy i inne materiały zebrane w BOK-CLZ staną się pretekstem do refleksji nad przeszłością Białegostoku i dziedzictwem, które możemy przekazać najmłodszemu pokoleniu białostoczan.

- Dzięki działaniom i wydarzeniom organizowanym w naszym mieście godnie uczcimy pamięć o odzyskaniu niepodległości przez Białystok. Wspólnie świętujmy tę rocznicę – mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Szczegółowy harmonogram wydarzeń związanych ze 100-leciem odzyskania przez Białystok niepodległości znajduje się w zakładce Kultura.

(Źródło i foto: bialystok.pl/ oprac. Kalina)

Stulecie niepodległości Białegostoku coraz bliżej komentarze opinie

  • gość 2019-02-08 12:02:46

    Może z okazji 100 lecia odzyskania niepodległości Białegostoku upamiętnić to wydarzenie nazwanie jednej z ulic miasta 19 lutego.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama