Felietony, Subiektywne wieści gminne - zdjęcie, fotografia

Środowe wieczory są dla nas ważne, bo mamy szansę zaprezentować kolejną porcję plotek, ploteczek i niesprawdzonych opowieści. Obłudnie oświadczamy, że wszystko to co piszemy wyssaliśmy z palca. Własnego!

Nowa nazwa miasta
Nie wiedzieliśmy, że mieszkamy w miejscu o nazwie Podlaskie, którego herbem jest pikselowy Żubr. I nie - nie chodzi nam o województwo, ale o miasto. Ludowy marszałek Jerzy Leszczyński oraz jego wierny dyrektor PKS Nova Cezary Sieradzki są zdania, że nazwa Białystok jest na nowym dworcu niepotrzebna. Już się nie możemy doczekać połączeń Łapy - Podlaskie, Mońki - Podlasie czy Siemiatycze Podlaskie. Zdaniem dyrektora najważniejsze na dworcu jest to, że jest on PKS Nova. Czyli jego zdaniem od dzisiaj mieszkamy w mieście Dworca PKS Nova... Bo tylko nieliczni mieszkańcy mogą mieć wątpliwości czy przyjechali do Białegostoku - a przynajmniej tak twierdzą nasi światli władcy województwa. Możliwe, możliwe. Ale my w związku z tym mamy wątpliwości czy dyrektorem PKS Nova z siedzibą w Białymstoku powinien być gość o nazwisku - nomen omen - Sieradzki, syn starego Sieradzkiego z PSL, a marszałkiem koniecznie powinien być gość z PSL. Ktoś jeszcze je ma?

Stolica ludowej koalicji
A propos dworca w mieście, gdzie siedzibę ma PKS Nova (nie używać starej nazwy miasta czyli Białystok) to jeszcze trochę potrwa zanim zostanie oddany do użytku. Na razie sklejone zostały szyby i budowa została zakończona. Mimo to pasażerowie jeszcze do niego wejdą, bo trzeba go jeszcze odebrać. Czyli muszą się w tej sprawie wypowiedzieć różne inspekcje ze strażacką na czele. Oraz musi się odbyć tradycyjny bankiet, na której mowę palnie podlaski marszałek Jerzy (dla nielicznych osób mających wątliwości czy na pewno to ten marszałek dopisujemy, że Leszczyński), a toasty wzniosą wszyscy lokalni ludowcy ze skutecznym posłem Mieczysławem (dla nielicznych osób mających wątliwości czy na pewno to ten poseł dopisujemy, że Baszko). I jak już się wszystko opije, ożre, odbierze to ewentualnie wpuści się pasażerów. Pod warunkiem, że błota nie naniesą. Z innych sukcesów dworca: plotki niosą, że kierowcy twierdzą, że perony są wąskie, a miejsca do parkowania dla autobusów jest zbyt mało. No nikt tak nie inwestuje jak ludowcy!

Protesty bez Krzysia
Drwale i ich maszyny wyjechały już z Puszczy Białowieskiej jak im nakazał najważniejszy europejski sąd. Stąd jest powód do entuzjazmu ekologów i posła Krzysia Truskolaskiego. Niestety dalej planowane są radosne wycinki drzew w Białymstoku, gdzie z betonem i cięciem szaleje tatuś posła Krzysia Tadeusz. Wolnych od blokowania Puszczy ekologów gorąco zapraszamy na Zwierzyniec, Nowe Miasto, Bacieczki i parę innych miejsc w naszym mieście w celu protestowania przeciw wycinkom. Posła Krzysia nie, bo tatuńcia się chyba boi.

Pytania o stanowiska
Wiceminister od transportu z rządu PiS-u palnął, że Podlasie nie ma znaczenia, bo ma mniej niż milion ludzi. I dlatego ostatniego odcinka Rail Baltica to on by nie budował, bo gospodarczo są ważniejsze tematy. Nazwiska ministra nie pamiętamy, ale głupotę wypowiedzi już tak. Z tematu już korzystają posłowie PO z Robertem Tyszkiewiczem na czele, którzy alarmują, że dla PiS Podlasie jest nieważne i pytają premier Szydło czy to oficjalne stanowisko rządu. Też jesteśmy ciekawi odpowiedzi, ale wcześniej chcemy poznać zdanie posła Tyszkiewicza w sprawie "Ch..j z tą Polską Wschodnią" oraz "ch..j, dupa i kamieni kupa". Czy to jeszcze oficjalne stanowisko podlaskiego PO czy też już nie?

Kroki Pą Prezydę
Pą Prezydę Tadę podpisał umowę w sprawie betonowania pasa startowego na Krywlanach. Tego samego, który już nazywa lotniskiem i który ma ulęgnąć się do miejsca, na którym wyląduje Boeing 737. Zdaniem Pą Prezydę już tylko kilka kroków dzieli Krywlany od lotów rejsowych. W sumie zgadzamy się: Pą Prezydę też dzieli kilka kroków od ubóstwienia czyli ogłoszenia świętym za życia. Ale za to jakie są to kroki!

Źdźbło, belka i nowy szef
Białostocki PiS ma nowego szefa, którym został Artur Kosicki. Nowy szef wzbudził emocje twardego jądra PiS-u posądzanego o odchylenia jarozielińskie, którzy mu wypominają romans z PO. Wprawdzie Kosicki w PO nie był, ale za pierwszej kadencji Pą Prezydę doradzał mu co czyni go politycznie podejrzanym. Co dziwne guru frakcji jarozielińskiej o słowiańskim imieniu Jędrzej jest całkiem teraz podejrzewany o kolaborację z Pą Prezydę i nikogo to z jego zwolenników jakoś nie razi. Biblijnie mówiąc z tym Pą Prezydę to jest jak ze źdźbłem i belką w oku.

Klęczniki w PiS-ie
Nowy wodzu PiS-u zapowiedział, że chce współpracować ze wszystkimi, którym program partii jest bliski. Biorąc pod uwagę niektóre twarze obecne na wyborach to wszyscy, którzy mogli to chyba już pozmieniali barwy. W kuluarach krążył złośliwy dowcip, że zamiast krzeseł niektórym świeżoupiecznym członkiem trzebaby ustawić klęczniki, bo mieliby za co pokutować!

Wolność przeciw Straży
Partia Wolność znana z tego, że jest, ogłosiła, że chce zlikwidować Straż Miejską. Pomysł zacny - pochwalamy. OSzczędności proponuje przekazać na działalność policji. I tu też jesteśmy za. Zastanawiamy się tylko co jeszcze wiadomo o partii Wolność poza poglądami na temat Straży Miejskiej. Bo są tam politycy z twarzy podobni całkiem  do nikogo.

Historycznie i ludowo
Marszałek z PSL (dla nielicznych osób mających wątliwości czy na pewno marszałek dopisujemy, że nazywa się Leszczyński) imieniem Jerzy wraz ze skarbnikiem województwa ogłosili budżet na 2018 rok. Niespodzianek nie było: jest historyczny, rekordowy, inwestycyjny, prorozwojowy. Brak dodatku prowyborczo ludowy mówcy nie dodali z wrodzonej skromności. W jaki spósób budowa dróg wpłynie na rozwój gospodarczy Podlasia mówcy nie podali informując tylko, że mimo deficytu nasze województwo będzie najmniej zadłużonym w Polsce. O innych sukcesach usłyszymy za tydzień jak odbędzie się pierwsze czytanie projektu.

Ciastko Pą Prezydę
Pą Prezydę ogłosił projekt budżetu miasta na 2018. I - co za niespodzianka - ten też jest historyczny, rekordowy, inwestycyjny, prorozwojowy. I też większość inwestycji to drogi, których wpływ na rozwój gospodarczy dalej zostaje owiany tajemnicą. Co bardziej spostrzegawczy zauważyli, że wśród inwestycji jest sporo wydatków, którymi Pą Prezydę rok temu chwalił się mówiąc o historyczności inwestycyjnej. Kto mówił, że nie da się mieć ciastko i zjeść ciastko?! Pą Prezydę potrafi!

Stołeczne Klepacze
Miasto Białystok będzie budowało ulicę Klepacką. Ogłosiło przetarg na wiadukty, ścieżki kolejowe i nowe jezdnie. No to hip-hip hurra! My się tylko boimy jednej rzeczy: że się Trasa Nieomylności Pą Prezydę zaguzdrze i rozkopanie Klepackiej sprawi, że faktycznie tamta część miasta zostanie odcięta od świata. I dla zachodniej części województwa Klepacze będą musiały zostać stolicą (bo do Białegostoku nie będzie jak dojechać). I ziszczą się słowa poety: Klepacze to jest piękna okolica, przez Trasę Nieomylności to już jest stolica!

Ruchy kukizowców
Kukiz'15 szykuje nowego lidera. Po wyjściu Adama  Andruszkiewicza o endeckich korzeniach ruch ogłosił, że nadal istnieje (dotąd jedyną oznaką jego życia był właśnie Andruszkiewicz). Z tego co widzieliśmy na konfie Kukiz'15 nowy lider ma być zbiorowy, żeby ewentualne nowe wyjście nie rozłożyło ruchu przed wyborami samorządowymi. My byśmy się tego bali: w końcu jak coś leży martwym bykiem to nie ma szansy się ruszyć i wyjść.

Tolerancja i Filozofia
Jak byśta nie wiedzieli to 16 listopada był Dzień Tolerancji. Tego dnia nie pisaliśmy ani jednego złego słóweczka o Pą Prezydę i ludowym marszałku Podlasia (dla osób mających wątpliwości chodzi o Leszczyńskiego imieniem Jerzy). Co robiliśmy? W związku ze Światowym Dniem Filozofii myśleliśmy o sensie bytu i absolucie. Przy literku "Absolwenta".

Długi z czarnym kotem
W piąteczek (17 listopada) Białystok NIE OBCHODZIŁ Ogólnopolskiego Dnia Bez Długów. A czemu go nie obchodził? Ano bo Pą Prezydę planuje zwiększyć deficyt miasta i jeszcze bardziej Białysto zadłużyć. Dlatego 17 listopada proponujemy dla panaprezydenckich świętować Dzień Czarnego Kota. Bez powodu.

(Adam Remy/ Foto: BI-Foto)

 

 

Reklama

Subiektywne wieści gminne komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama