Felietony, Subiektywne wieści gminne - zdjęcie, fotografia

Środa wieczór więc pora na nas. Piszemy od serca niekoniecznie w trzeźwości. Zawsze jednak szczerze i prawdziwie piszemy to co usłyszeliśmy od nie zawsze trzeźwych, ale wiarygodnych obserwatorów.

Zdradziecko w MPEC

Jego Najwyższość Pą Prezydę został zdradziecko zaatakowany. Jeśli zdradziecko to atakować mógł tylko i wyłącznie podstępny PiS. Ich wódz Henryk Dębowski, zwanym Krwawym Heniem podstępnie i zdradziecko zapytał Pą Prezydę gdzie jest kasa za sprzedaż MPEC-u. Odpowiedziała mu alter ego Pą Prezydę czyli (niedo)rzecznik Urszula Mirończuk zwana Czarn(ą)Ula lub Czarną Mambą (od znanej powszechnie sympatyczności i poczciwości). Powiedziała, że kasa za sprzedaż MPEC-u dosypana została do ogólnej puli pieniędzorów, którymi włada przemądry Pą Prezydę i mądrzy urzędole, którzy zawsze wiedzą najlepiej (a zawsze lepiej niż przeciętni białostoczanie i nawet nieprzeciętni radni) na co trzeba je wydać (np. na nagrody dla przedmądrych i mądrych w magistracie). Malutki problemik polega na tym, że Pą Prezydę, przekonując przed referendum w sprawie sprzedaży MPEC-u, wyliczył na jakie inwestycje zostanie wydana kasa za MPEC. I wychodzi na to, że albo tych inwestycji nie ma albo wydano na nie znacznie mniej. Powstaje pytanie zatem kto zajumał (lub schował) tą kasiorkę (rzecz rozbija się o marniuchne 250 baniek). Radni PO i Czarna Mamba twierdzą, że spłacenie długów miasta pomogło inwestycji. Jakoś nie wierzymy w to, bo przecież Pą Prezydę i jego armia twierdzi, że Białystok ma się świetnie i jak Fitch miły na niebie długów ma tyle co Pą Prezydę skromności a CzarnUla życzliwości. A radnym PO nie wierzymy od czasu, kiedy ogłaszali konwoje wstydu po czym okazało się, że wicedyrektor WORD-u musi być z PeO, bo to najlepsza gwarancja kompetencji. 

Jak wykuwa się lista 
Krążą wieści o powstawaniu list kandydatów na radnych do jesienych wyborów. I wieści te mrożą krew nie tylko w żyłach, ale i w całym człowieku. W PiS-ie podobno już listonosz niedomaga z dostarczaniem korespondencji z donosami jednych na drugich, w instytucjach rolniczych nowy minister, który nastał po Krzysztofie Jurgielu wycina jego nominatów. Ale to i tak pikuś przy PeŁo i Nowoczesnej, które tworzą wspólną listę. A listą tą jest taki kłopot, że grupa krewnych i znajomych Truskolaskich (czyli Nowośmieszna) okazała się większa niż przewidywało PeŁo. I wszyscy zajmujący miejsce na kanapie, pufie i parapetach w podlaskiej siedzibie Nowośmiesznej chce miejsca na listach. A przecież w PeŁo po wyrżnięciu starych (z Jarosławem Dworzańskim na czele) jest wielu słusznych i zasłużonych towarzyszy Zbigniewa Nikitorowicza i koleżków spod trzepaka Macieja Biernackiego. A dodając do tego sieroty po Janczyle to okazuje się, że trzeba zrobić obok Białegostoku jeszcze jedno miasto, żeby się toto wszystko na listach pomieściło. Podobnież kurierzy, listonosze i serwery nie wyrabiają z dostarczaniem kto kogo i czym obraził, kto nie wierzył Schetynie lub Lubnauer, a kto podlizywał się Tuskowi i Petru. Podobno tak jest, ale my w to nie wierzymy. Wszak powszechnie znane jest, że partie tworząc listy kierują się TYLKO kompetencjami i fachowością. I podobno gdzieś żyje święty Mikołaj, a Juncker jest absytentem. 

 Bo musi być gorzej, żeby były bus pasy
Trwa w najlepsze "musi być gorzej, żeby było lepiej". Kto nie skumał o co kamaan już tłumaczymy: powstają kolejne korki i utrudnienia w ramach przebudowy białostockich dróg. Drogi te są budowane obecnie ekspresowo, żeby całkowitym przypadkiem Pą Prezydę mógł je - bez wyborczych skojarzeń i w pełnej apolityczności - otworzyć, mówiąc - całkiem bez związku - o swojej zajebistej genialności oraz kompetencjach jego podwładnych (na wieki wieków amen). Kierowcy zaciskają zęby, pięści i pośladki stojąc w kolosalnych korkach, by doczekać się "tego lepiej", które - uwaga, uwaga! - przyniesie tyle samo pasów ruchów co przed remontem. Oraz elegancki bus pas dla autobusów, którym nie wolno jechać bo to "upośledza system ruchu" (tak przynajmniej twierdzią Pą Prezydę). Naszym zdaniem upośledzone jest całkiem co innego zupełnie gdzie indziej, ale wypowiemy się po biegłych psychiatrach. Krótki komunikat dla kierowców: jeśli chcecie ćwiczyć cierpliwość zachęcamy do jazdy Mickiewicza, jeżeli pokorę to ulicą Dolijdy Fabryczne. Opanowanie można potrenować na Baranowickiej, a apolityczność na Popiełuszki bliżej krzyżówki z Nowosielską. Wiarę w mądrość i nieomylność Pą Prezydę i jego urzędoli ćwiczyć należy na nowooddanej Wiosennej podczas negocjacji z policjantem wypisującym mandacik. Czekamy na propozycje: co i gdzie jeszcze można poćwiczyć i na jakiej ulicy. Najlepsze odpowiedzi nagrodzimy wypadem na piwo w towarzystwie redakcji Wieści. 

Parkingi przedwyborcze
Idą wybory! To pewne! Jego Nieomylność Pą Prezydę i dzielne hufce jego zastępców i dyrektorów usłyszeli o co błaga lud i postanowili wyjątkowo go posłuchać. Dlatego jeszcze przed wyborami mogą powstać pierwsze miejsca parkingowe w Białymstoku nie przeznaczone dla niepełnosprawnych (i nie chodzi nam tu o upośledzonych urzędoli). Ma ich być 270 i powstaną w całym mieście. Patrząc na inwestycje, ich zakres i to jak są potrzebne żądamy corocznych wyborów. Bo teraz na następne wysłuchanie o co błaga lud trzeba będzie czekać 5 lat. 

Smog i Einstein
Podobno Białystok skutecznie walczy ze smogiem i dba o czyste powietrze. Tak przynajmniej twierdzi firma PwC, która badała to w różnych częściach Polski. Przypuszczamy, że wątpimy. Fakt, że w stolicy Podlasia nie zawsze widzimy czym oddychamy co jest normą w Warszawie, Krakowie, Łodzi i na śląsku, ale... to w końcu - mać taka niewymowna - jest stolica Zielonych Płuc Polski. I jak na ekologiczne zielone zagłębie naszego kraju powinno być tu krystalicznie czysto jak płucem sięgnąć. A jak jest to widać po komunikatach zimą, kiedy termometr radzi "włóż czapeczkę", a w internecie jest komunikat "włóż maseczkę". Poza tym PwC napisała to o czym my mówimy od dawna, że komunikacja publiczna jest do dupy. Dlaczego jest do czterech liter odsyłamy do naszych publikacji. Jak znamy Czar(U)lę i Pą Prezydę oleją tą część raportu i wypną piersi po ordery za wygraną rywalizację z Katowicami, Warszawą, Łodzią i Krakowem. Ech... Naszym zdaniem taki konkurs ma tyle sensu co porównanie intelektu radnego Biernackiego i Einsteina. 

Protestanci z KOD-u

Ogromny tłum stał pod sądami w Białymstoku protestując przeciw PiS-owskiemu zamachowi na wolne sądy. Tak, tak... Tłum jest dziełem fotoszopa, a faktycznie wypełniłby kilka kanap i trzy pufy plus rogową kanapę Pą Prezydę. Obejrzeliśmy na żywo te protesty i poza znajomymi twarzami tych co zawsze (odsuniętymi ostatnio od koryta) zobaczyliśmy twarze tych, którzy odsunięcia się boją. Do tego była jeszcze grupa szczerze zaniepokojonych, dwie dyżurne feministki i krewni i znajomi królików z PeŁo i Nowośmiesznej. Co do kilku nieznajomych to nie możemy się zdecydować czy byli to przypadkowi przechodni zaciekawieni grupką manifestantów czy też próbowali dowiedzieć się czy tu jest jakaś promocja na coś. Tak czy inaczej grono zaangażowanych demonstrowało pod hasłami KOD-u i broniło sądów. Jeden z kolegów, który towarzyszył na tej wizytacji stwierdził złośliwie, że "Protestujący mieli razem 1000 lat i trzy własne zęby". My się z nim nie zgadzamy i protestujemy przeciw ejdźyzmowi. Tam po prostu były osoby młode inaczej. 

Cud zieloności

Cud się stał pewnego razu, dziad przemówił do obrazu - mówił pan Ignacy pod budką z piwem po szóstym browarze. No i taki cud nastąpił w naszym mieście. Pą Prezydę i jego przedmądrzy i mądrzy towarzyszki i towarzysze z PeŁo i Nowośmiesznej oraz Komitetu Jego Imienia będą sadzili drzewa. Aż 175! Jesteśmy jak drink Jamesa Bonda - wstrząśnięci ale nie zmieszani. Drzewa z pewnością zostaną posadzone przed wyborami i - jak znamy życie - każdemu będzie towarzyszyła konferencja prasowa i światło fleszy. Bylibyśmy bardziej radości z tego faktu, gdyby nie to, że aż tyle samo drzew (ale z dwoma zerami z tyłu) zostało pod władzą Jego Najwyższości wycięte pod różnym pretekstem. Tak czy inaczej brawa dla Pą Prezydę za mały kroczek w przód przy dwóch godzinach jazdy pociągiem w tył. 

(Adam Remy/ Foto: BI-Foto)

Subiektywne wieści gminne komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama