Wiadomości, Suwalski transport zbiorowy wzbogaci autobusy system wypożyczania rowerów - zdjęcie, fotografia

Aż 15 nowych autobusów oraz miejski system wypożyczalni rowerów z 12 stacjami pojawi się wkrótce w Suwałkach. Jest to możliwe dzięki dotacji przekazanej przez Zarząd Województwa Podlaskiego wynoszącej prawie 26 milionów złotych. Dotacja jest tym bardziej niezbędna, ponieważ Miasto Suwałki przymierza się do uruchomienia bezpłatnej komunikacji miejskiej.

W tej chwili bezpłatnie po Suwałkach poruszają się dzieci ze szkół podstawowych i średnich oraz studenci. Aby korzystać z bezpłatnego transportu, musieli wyrobić sobie Kartę Mieszkańca. Kolejnym krokiem ma być bezpłatna komunikacja dla wszystkich mieszkańców, ale jak mówi prezydent Czesław Renkiewicz, na razie w miejskiej kasie brakuje około 3 milionów złotych na ten cel. Z tego względu prezydent cieszy się bardzo z dotacji, jaką przyznał Miastu Suwałki Zarząd Województwa Podlaskiego.

- Dotacja, która trafia do samorządu suwalskiego jest dotacją rekordową. Prawie 26 milionów złotych i ten komponent państwa prawie 2,5 milionowy, to są olbrzymie środki. Nie było w Suwałkach takiej inwestycji, która byłaby w taki wydatny sposób wspierana. Bardzo dziękuję Zarządowi Województwa Podlaskiego za przychylność, za przyznanie tej dotacji. Ona oczywiście będzie skierowana na poprawę jakości transportu publicznego w naszym mieście, na transport niskoemisyjny – mówił Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Z tych pieniędzy zostanie kupionych 15 nowych autobusów, właśnie niskoemisyjnych. Do tego zostanie uruchomiony miejski system wypożyczania rowerów z 12 stacjami. Z tym, że prezydent już myśli, aby ten system powiększyć o aglomerację suwalską. Chodzi o to, aby na rowerach mieszkańcy i turyści mogli dojeżdżać do obiektów turystycznych, czy też miejsc chętnie odwiedzanych – jak Wigry.

- Pojawiały się takie głosy, że w Zarządzie Województwa Podlaskiego nie ma przedstawiciela Suwałk i to się odbije na tym mieście. Jak państwo widzą, jest zupełnie odwrotnie. Pomimo braku tego przedstawiciela dbamy o Suwałki – mówił z kolei marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. – Mam nadzieję, że już niedługo się spotkamy w Suwałkach i będziemy mogli tymi autobusami i rowerami się przejechać, a być może nawet i za darmo – dodał.

Bezpłatna komunikacja miejska w przyszłym roku jeszcze na pewno nie ruszy, bo prawdopodobnie uda się ją uruchomić później. Ale rowerami miejskimi zapewne będzie można jeździć już od czerwca przyszłego roku. Powstanie na początek 12 stacji, w których będzie do dyspozycji 120 rowerów. Koszt tej inwestycji powinien zamknąć się w kwocie około 2 milionów złotych, co oznacza, że pozostałe 24 miliony zostaną przeznaczone na inne inwestycje służące poprawie jakości transportu zbiorowego.

- Oprócz tego, że komunikujemy miasta – w tym przypadku Suwałki, które są liderem tego projektu – i chciałoby się, żeby były skomunikowane, ale też, co jest bardzo ważne, niska emisyjność w ruchu miejskim jest szalenie istotna, bo zagrożenie środowiskowe jest – mówił Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego.

Realizacja projektu, na który Suwałki dostały tę wielomilionową dotację, rozpoczęła się 30 września tego roku, a zakończy się w sierpniu 2021 roku. Oprócz autobusów i wypożyczalni rowerów przebudowane będą i rozbudowane wybrane ulice: Daszyńskiego, Leśna (wraz z połączeniem ul. Raczkowskiej i przebudową skrzyżowania ul. Leśnej z ul. Raczkowską i Wojczyńskiego), a także zostanie wdrożony system informacji pasażerskiej (15 szt. monitorów i 2 kompletów tablic informacyjnych do obecnych autobusów i 10 szt. tablic elektronicznych na przystanki).

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: UM w Suwałkach oraz wrotapodlasia.pl)

Suwalski transport zbiorowy wzbogaci się o nowe autobusy i system wypożyczania rowerów komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama