Światło Midraszy rozbłyśnie w Tykocinie

Wiadomości, Światło Midraszy rozbłyśnie Tykocinie - zdjęcie, fotografia
MAR 16
Synagoga Tykocińska godz: 17:00

Nowa wystawa w Muzeum w Tykocinie będzie czynna od 16 marca do końca października 2019 r. w babińcach Synagogi tykocińskiej. Wernisaż odbędzie się w najbliższą sobotę, 16 marca 2019 r., o godz. 17.00, w czasie muzealnego weekendu NOWE BARWY SYNAGOGI.

Plastyczny cykl Miry Żelechower – Aleksiun „Światło Midraszy” , to artystyczna i bardzo osobista egzemplifikacja odczytania świętej księgi Tory. To próba skomentowania najważniejszych i uniwersalnych treści zapisanych w Pięcioksięgu, przez pryzmat życiowych, artystycznych i etycznych doświadczeń, tej wspaniałej artystki wrażliwej i otwartej na przeszłość i współczesność.

Słowo „Midrasz”, po hebrajsku znaczy: badać, studiować, analizować, a także głosić, a w taki sposób czytane Pismo zaczyna świecić swoim własnym światłem, nabiera żywości i aktualności.

Mira Żelechower – Aleksiun ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Swoje prace prezentowała w najważniejszych polskich galeriach Krakowa, Warszawy, Lublina czy Wrocławia, a także Jerozolimy, Nowego Jorku.

Przez wiele lat realizowała projekty plastyczne i scenografie do Wrocławskiego Teatru Studenckiego Kalambur, Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice, Teatru Pieśń Kozła. Stworzyła ilustracje do książek Jana Jakuba Kolskiego.

Jest autorką cyklu obrazów w kilku wrocławskich kościołach i witraży wrocławskiej Synagogi Pod Białym Bocianem.

(Źródło i foto: MP/ oprac. Kalina)

Światło Midraszy rozbłyśnie w Tykocinie komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama