Zupełnie niedaleko, bo zaledwie kilka kilometrów od Białegostoku mamy miejsce mocy, miejsce odpoczynku, miejsce modlitwy i bezpieczeństwa, ale także miejsce cudów. To Sanktuarium w Świętej Wodzie z cudownym źródełkiem, do którego każdego roku przyjeżdża i przychodzi tysiące ludzi. Właśnie w tym roku mija 300 lat jego istnienia.

Święta Woda, położona tuż za Wasilkowem, zaledwie kilka minut jazdy samochodem od rogatek miasta Białegostoku. Zwana jest też Górą Krzyży. Dlaczego? Wystarczy przyjechać w to miejsce na minutę, aby zrozumieć, skąd wzięła się ta druga nazwa. Liczba krzyży znajdujących się w Świętej Wodzie jest niepoliczalna. Są ich tysiące. Ludzie przynoszą je tu od lat. Jedni jako symbol krzyża, który dźwigali przez życie, inni ten krzyż zostawiają z prośbą o pomoc Maryi oraz jej syna Jezusa Chrystusa. Jeszcze inni przynoszą krzyże małe i duże w podziękowaniu za uzdrowienia, za łaski, które otrzymali, za opiekę duchową i w innych intencjach. Miejsce napawa spokojem i zadumą, skłania do refleksji nad upływającym życiem…

Kult Matki Bożej Bolesnej, ściągał do tego miejsca katolików obrządku greckiego i łacińskiego. Od chwili poświęcenia kaplicy przebywali przy niej pustelnicy bazyliańscy. W rozwoju katolickiego kultu w Świętej Wodzie ważnym wydarzeniem było nadanie przez Stolicę Apostolską dnia 18 stycznia 1778 roku przywileju odpustowego. Odtąd przybywający tutaj na Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Bolesnej oraz w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, po spełnieniu odpowiednich warunków ustalonych przez Kościół, mogli dostąpić łaski odpustu. W 1795 roku Święta Woda, podobnie jak Wasilków, znalazła się w rękach zaborców pruskich, a w 1807 r. – rosyjskich. Po okresie wyniszczających wojen napoleońskich kaplicę odnowiono i powtórnie poświęcono pod wezwaniem Siedmiu Boleści Najświętszej Maryi Panny. Dnia 21 czerwca 1815 roku unicki biskup brzeski Jozafat Bułhak z okazji odremontowania sanktuarium nadał mu kolejny odpust” – podaje nieco historii strona internetowa poświęcona właśnie Sanktuarium w Świętej Wodzie. .

Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Świętej Wodzie i kościół Matki Boskiej Bolesnej położony w Wasilkowie przy ul. ks. Rabczyńskiego 2, na wzgórzu Święta Woda jest jedną z sakralnych atrakcji turystycznych województwa podlaskiego. Przyjeżdżają tu pielgrzymi z całego kraju, co ważne – pielgrzymi różnych wyznań. Na wyciągnięcie ręki mają wszystko, co potrzebne jest w takim miejscu. Jest świątynia, dzwony, grota i cudowne źródełko, które jednym daje zaspokojenie pragnienia, innym zdrowie, po które przyjechali w to miejsce. Pielgrzymi znajdą tu miejsce do odpoczynku, do modlitwy, całe rodziny zaś znajdą miejsce do spędzenia wolnego czasu w pięknie zaaranżowanej przestrzeni. Jest plac zabaw, wiaty, miejsca do spacerów. Wszystko otoczone zielenią, zadbane, urządzone, obecnie z dala od hałaśliwej drogi.

- To dobre miejsce na to, żeby zebrać myśli, żeby odpocząć. Dziś żyjemy w takim tempie, w ogromnym roztargnieniu, że ciężko jest znaleźć chwilę dla siebie. Dlatego czasami tu przyjeżdżam sama lub z córką, żeby się wyciszyć. To miejsce uspokaja. Myślę, że jest w tym ręka samej Matki Boskiej – mówi nam Teresa Piszczatowska, która przyjechała do Świętej Wody z Sokółki.

- Pierwszy raz byłem tu z rodzicami kilkanaście lat temu. Chorowałem wtedy dość mocno. Rodzice mnie powierzyli opiece Matki Bożej, tu w Świętej Wodzie. Wyzdrowiałem. Zwalczyłem nowotwór. Co roku przyjeżdżam tu dziękować za łaski i za zdrowie. Za życie – podzielił się z nami Hubert z Siedlec, który nie chciał ujawniać nazwiska.

Pierwsze udokumentowane uzdrowienie miało miejsce w 1719 r., kiedy to ówczesny dzierżawca supraskiej papierni Bazyli Lenczewski za sprawą wody z cudownego źródła został uzdrowiony ze ślepoty. W akcie wdzięczności uzdrowiony szlachcic ufundował nad źródłem drewnianą kaplicę, którą w 10-ty piątek po Wielkanocy w roku 1719 za błogosławieństwem metropolity unickiego abp Leona Kiszki poświęcił opat supraskich Bazylianów. Kaplicą od chwili poświęcenia opiekowali się pustelnicy bazyliańscy. W roku 1876 w miejsce drewnianej kaplicy unickiej (greckokatolickiej) została wzniesiona kaplica prawosławna, przejęta przez Kościół rzymskokatolicki 30 listopada 1921 roku. Kaplica w wyniku działań wojennych uległa zniszczeniu. Została jednak odbudowana w roku 1949 przez ks. Wacława Rabczyńskiego. On też, w roku 1953 wybudował w Świętej Wodzie grotę nad cudownym źródełkiem na wzór groty z Lourdes. Ks. abp metropolita białostocki Stanisław Szymecki w roku 1997 ustanowił w Świętej Wodzie sanktuarium archidiecezjalne. Jest ono jednym z dziewięciu sanktuariów należących do archidiecezji białostockiej.

W tym roku Sanktuarium w Świętej Wodzie obchodziło jubileusz 300-lecia istnienia. Już tak długo służy wiernym różnych wyznań, ale i zmienia się. Miejsce przechodzi nieustanną modernizację, dzięki czemu pielgrzymi mają tu coraz lepsze warunki do pobytu, wypoczynku i modlitwy. Jeśli ktoś jeszcze nie zna tego miejsca, musi je koniecznie odwiedzić. I jedno jest pewne – wróci tu znów.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska)

Reklama

Święta Woda. W tym roku mija 300 lat Sanktuarium komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama