Wiadomości, Symboliczne poziomice dobry rozpoczynającej budowy - zdjęcie, fotografia

Parlamentarzyści, zarząd województwa, sokólscy samorządowcy, przedstawiciele kolei i urzędów świętowali przed weekendem w Sokółce rozpoczęcie wyczekiwanej od 60 lat inwestycji – wiaduktu przy ul. Kryńskiej. Uczestnikom spotkania, w tym marszałkowi Województwa Podlaskiego Arturowi Kosickiemu i członkom zarządu Wiesławie Burnos i Markowi Malinowskiemu wykonawca inwestycji wręczył z tej okazji symboliczne poziomice.

- Dziś jest dzień, w którym słowa stają się faktem, rozpoczęła się budowa wiaduktu w Sokółce – mówił podczas spotkania z mediami marszałek Artur Kosicki. – Ta inwestycja pokazuje, że dobra współpraca spółki skarbu Państwa, samorządu województwa i lokalnych samorządów daje efekty. To inwestycja finansowana przez wiele podmiotów, dlatego ta dobra współpraca jest niezbędna – podkreślał marszałek Kosicki.

I dziękował wszystkim zaangażowanym w realizację sokólskiego projektu: parlamentarzystom – Krzysztofowi Jurgielowi i Mieczysławowi Baszko, Krzysztofowi Krasińskiemu  (były radny wojewódzki), burmistrz Sokółki Ewie Kulikowskiej, staroście sokólskiemu Piotrowi Rećko, a także zarządowi województwa a w szczególności reprezentującej w nim Sokółkę – Wiesławie Burnos. Marszałek złożył również podziękowania przedstawicielom i dyrekcji PKP PLK S.A. oraz szefom Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Życzył także powodzenia wykonawcy – firmie Intop z Warszawy.

Harmonogram prac jest bardzo napięty, ale mam nadzieję, że inwestycja będzie przebiegała bez żadnych problemów i pod koniec 2021 roku będziemy mogli z wiaduktu już korzystać – dodał.

Łączenie miasta i szczebli władzy

- Projekt wymagał dokończenia procedur, ale pomyślnie dopełniliśmy wszelkich wymogów i możliwe jest rozpoczęcie tej inwestycji – mówiła podczas spotkania Wiesława Burnos, członek zarządu województwa. – W imieniu mieszkańców Sokółki dziękuje zarządowi województwa, radnym województwa obecnej kadencji a także pracownikom wszystkich szczebli różnych urzędów, a w szczególności dyrekcji PZDW, za przyczynienie się do tej inwestycji.

Do podziękowań dołączył również starosta sokólski Piotr Rećko, który podkreślił wielopodmiotową współpracę przy tej inwestycji:

- Tak jak ten wiadukt połączy dwie strony miasta, tak też połączył wszystkie szczeble samorządu, ale i państwa. To dobry przykład wspólnych działań, współpracy i zgody na każdym szczeblu.

Wzruszenia nie kryła także burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

- Mieszkańcy Sokółki czekali na tę inwestycję ponad 60 lat. Kiedy rozpoczęłam swoją pierwszą kadencję spotkałam na stacji benzynowej starszego pana, który mi powiedział, że jeszcze nikomu się nie udało rozpocząć tej inwestycji. Obiecał, że jak do tego dojdzie, przyniesie mi szampana. I przyniósł, a ja go teraz przyniosę panu marszałkowi, abyśmy wspólnie wypili – zapowiedziała burmistrz Kulikowska i dziękując za dotychczasowe wsparcie poprosiła o kolejne na następny wiadukt w Sokółce przy ul. Białostockiej.

Wiadukt symbolem zrównoważonego rozwoju

Głos zabrali również wymieniani w podziękowaniach parlamentarzyści. Krzysztof Jurgiel przypomniał, że obecny rząd w Podlaskiem realizuje wiele inwestycji infrastrukturalnych, m.in. Via Baltica, Via Carpatia, Rail Baltica i szereg innych.

- Dziś rano byliśmy z marszałkiem Kosickim w okolicach Perlejewa, gdzie rozpoczyna się inwestycja związana z budową mostu na Bugu, który był rozebrany w 1920 roku. Poprzednie władze przez wiele lat nie widziały potrzeby realizacji takiej inwestycji. Podobnie jak wiaduktu w Sokółce, który przez kilkanaście lat był zgłaszany do władz województwa, ale nie udało się go zrealizować. Dopiero ten zarząd, wybrany w październiku ubiegłego roku widzi taką potrzebę, aby region rozwijał się równomiernie – podkreślał.

Z kolei Mieczysław Baszko zaznaczył, że rozwój gospodarczy Sokółki, to rozwój terenu przygranicznego, związanego z tranzytem. Stąd zarówno inwestycje kolejowe jak i drogowe, są bardzo ważne nie tylko dla ziemi sokólskiej, ale dla rozwoju gospodarczego całego regionu.

A przypomnę, że w Sokółce jest jedna z najstarszych linii kolejowych , bo budowana jeszcze za cara – mówił podczas spotkania z mediami. – To super inwestycja, o której i mieszkańcy Sokółki i całej gminy, a przede wszystkim przedsiębiorcy będą pamiętać.

Na zakończenie spotkania  uczestnicy otrzymali od przedstawicieli wykonawcy symboliczne poziomice.

Przy budowie wiaduktu w Sokółce – jak poinformował nas kierownik budowy Jarosław Łukasiewicz. będzie pracować ok. 100 osób. Pierwsze utrudnienia dla mieszkańców spodziewane są w roku 2020.

- Zamkniemy wówczas ulicę Kolejową a potem będziemy wprowadzać kolejne zmiany w organizacji ruchu – zapowiedział.

Prace budowlane obejmują m.in.:

- budowę wiaduktu nad torami PKP;

- rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 674 (ul. Mariańska i Kryńska);

- przebudowę skrzyżowań z drogami gminnymi ;

- budowę i przebudowę chodników, zjazdów, ścieżki rowerowej, odcinków kanalizacji deszczowej, sanitarnej i wodociągowej, teletechnicznej i energetycznej oraz PKP;

- rozbiórkę 8 budynków,

- wycinkę drzew i krzewów.

- 100 osób – będzie pracowało przy budowie wiaduktu na ul. Kryńskiej w Sokółce;

- Wartość inwestycji to ponad 62 mln zł , z czego 45 mln pochodzi z budżetu województwa.

- Wiadukt będzie finansowany z funduszy: Województwa Podlaskiego (45 mln zł), PKP PLK (blisko 13,5 mln zł) i Gminy Sokółka (4,5 mln zł).

- Zakończenie rozpoczętej budowy jej wykonawca – Intop Warszawa Sp z o.o. planuje na koniec listopada 2021 r.

(Źródło i foto: wrotapodlasia.pl/ oprac. ASM)

Reklama

Symboliczne poziomice na dobry znak rozpoczynającej się budowy komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama