10°C rozproszone chmury

Sześciodniowy piknik majówkowy na Kanale Augustowskim

Styl życia, Sześciodniowy piknik majówkowy Kanale Augustowskim - zdjęcie, fotografia

Rajdy rowerowe, konne, spływ kajakowy, jarmark, kajakowe polo – to tylko niektóre z licznych atrakcji czekających w długi weekend majowy na turystów odwiedzających okolice Kanału Augustowskiego. Przez sześć dni, od 28 kwietnia do 3 maja, odbędzie się tam „Piknik bez granic” – wydarzenie promujące markę turystyczną „Kanał Augustowski”.

Turystycznym przebojem Pikniku może okazać się możliwość – po raz pierwszy wiosną! – zwiedzania Kanału Augustowskiego również po stronie białoruskiej bez konieczności posiadania wizy – już od 28 kwietnia rusza nowy sezon bezwizowego (dot. części obwodu grodzieńskiego ) polsko – białoruskiego przejścia granicznego Rudawka – Lesnaja. Co ważne, status przejścia zostanie rozszerzony z wodnego na wodny i pieszo-rowerowy. Odwiedzić naszych sąsiadów podczas „Pikniku bez granic” na pewno warto – tam również czeka na turystów mnóstwo atrakcji.

Program i cele wydarzenia prezentowali podczas konferencji prasowej Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, Członek Zarządu Bogdan Dyjuk, z-ca dyrektora Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki UMWP Paweł Jessa oraz z-ca dyrektora ds. rozwoju Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych  Andrzej Gołębiewski.

- Kanał Augustowski to jeden z naszych najważniejszych produktów turystycznych – podkreślał marszałek Jerzy Leszczyński – Chcemy, żeby to miejsce stało się atrakcją żywą, odwiedzaną i przyciągająca turystów z kraju z zagranicy.

Jak mówił marszałek Leszczyński, Kanał Augustowski może stać się dźwignią dla regionalnej branży turystycznej. Promocja markowego produktu ściągnie turystów, którzy będą mieli okazje poznać walory turystyczne mniej znanych, a równie cennych miejsc w regionie.

„Piknik bez granic” rozpocznie się 28 kwietnia na przejściu granicznym Rudawka – Lesnaja uroczystą inauguracją sezonu turystycznego na Kanale Augustowskim. Otwarcie sezonu poprzedzi podpisanie przez Marszałka Województwa Podlaskiego Jerzego Leszczyńskiego i Gubernatora Obwodu Grodzieńskiego Włodzimierza Krawcowa porozumienia o współpracy między regionami.

- Piknik bez granic będzie przebiegał w trzech częściach – informował Paweł Jessa z UMWP – Pierwsza część to oficjalna inauguracja wraz z otwarciem przejścia na Śluzie Kurzyniec.  29 kwietnia zaplanowaliśmy wydarzenia w Studzienicznej, których osią będzie IV edycja „Z biegiem Kanału Augustowskiego”, a trzecia część będzie odbywała się w Augustowie.

(Pełny program Pikniku bez granic poniżej, w załączniku bezpośrednio pod tekstem)

Jednym ze współorganizatorów Pikniku jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych. Z-ca dyrektora ds. rozwoju RDLP Andrzej Gołębiewski podkreślał, że w organizację pikniku włączyło się sześć nadleśnictw, które podczas wydarzenia będą prezentować swoja ofertę.

Jak zaznaczał Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk, ta wielka majówka jest wspólnym przedsięwzięciem wielu instytucji, a także samorządów.

- To znakomity moment na otwarcie sezonu, tym bardziej, że na przełomie kwietnia i maja status przejścia wodnego na Śluzie Kurzyniec zostaje rozszerzony i będzie miał status wodno pieszo rowerowy. Ten moment należało szczególnie zaznaczyć i zachęcić turystów do odwiedzenia naszego regionu – stąd to wspólne przedsięwzięcie.

Marszałek Dyjuk mówił, że celem samorządu województwa jest rozszerzenie szlaku turystycznego, którego najważniejszym elementem pozostałby Kanał Augustowski, ale stałby się niejako wyjściową do Niemna (tym samym na Litwę) lub na Biebrzę.

Warto pamiętać, że zdjęcie reżimu bezwizowego dla przejścia granicznego nie oznacza, że możemy przechodzić na stronę białoruską swobodnie – musimy mieć przede wszystkim paszport, wykupione usługi turystyczne na 48 godzin przed planowanym przekroczeniem granicy w polskich bądź białoruskich firmach turystycznych – obejmują one możliwość  pobytu do pięciu dni na części obwodu grodzieńskiego.

(Dokładny opis procedury bezwizowej w załączeniu, także do pobrania bezpośrednio pod tekstem)

- Możliwość bezwizowego przekraczania granicy to szansa, z której powinny korzystać podlaskie biura podróży. Organizacja wycieczek czy indywidulanych pobytów po stronie białoruskiej to znakomita okazja na przyciągnięcie klientów – zaznaczał marszałek Dyjuk.

Organizatorem Pikniku bez granic jest Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku, Starostwem Powiatowym w Augustowie, Urzędem Miasta w Augustowie, Urzędem Gminy w Płaskiej, Urzędem Gminy w Sztabinie, Urzędem Gminy w Augustowie, Podlaską Regionalną Organizacją Turystyczną, Polską Izbą Turystyki Oddział Podlaski w Białymstoku, RZGW, Gospodarstwo Pomocnicze w Giżycku – oddział w Augustowie, Podlaskim Zarządem Dróg Wojewódzkich w Białymstoku, Stowarzyszeniem Euroregion Niemen oraz Grodzieńskim Obwodowym Komitetem Wykonawczym (Białoruś).

(Źródło: wrotapodlasia.pl/ oprac. ASM/ Foto: BI-Foto)Sześciodniowy piknik majówkowy na Kanale Augustowskim komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl