Sztuka przeciw faszyzmowi w Galerii Arsenał

Kultura, Sztuka przeciw faszyzmowi Galerii Arsenał - zdjęcie, fotografia
SIER 16
Galeria Arsenał, Białystok, ul. A. Mickiewicza 2 godz: 16:30

Galeria Arsenał zaprasza na wykład performatywny Bogny Stefańskiej i Jakuba Depczyńskiego pod tytułem: Sztuka przeciwko faszyzmowi. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy piątek, 16 sierpnia o godz. 16.30. Jest organizowane we współpracy z ogólnopolską inicjatywą twórców Rok Antyfaszystowski.

Omawiając wybrane przykłady z tworzonego przez nas atlasu antyfaszyzmu w sztuce i kulturze, pracownicy Galerii Arsenał chcą naszkicować nowy kanon, skupiając się przede wszystkim na różnych formach artystycznego protestu i współpracy środowisk twórczych z aktywistkami i aktywistami. Opowiedzą o niezwykle intensywnej działalności antyfaszystowskich i antywojennych grup artystycznych w międzywojennej Europie i USA, zmaganiach twórców i twórczyń z oficjalną socrealistyczną narracją antyfaszystowską narzucaną w okresie stalinowskim czy udziale artystek i artystów amerykańskich w protestach antywojennych w naznaczonym konfliktem w Wietnamie okresie lat 60. i 70.

Uczestnicy przyjrzą się także praktykom współczesnych artystów i artystek, którzy w obliczu coraz wyraźniejszej obecności faszyzmu w sferze publicznej oraz fali przemocy, pogardy i nienawiści obejmującej kolejne państwa, powracają do jednoznacznie antyfaszystowskich narracji i strategii, obficie czerpiąc z działań artystycznych swoich poprzedniczek i poprzedników.

Bogna Stefańska, Jakub Depczyński – historycy sztuki, absolwenci Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W ramach inicjatywy Rok Antyfaszystowski prowadzą badania na temat postaw antyfaszytowskich i antywojennych w historii sztuki i kultury.

Rok Antyfaszystowski jest ogólnopolską inicjatywą koalicji instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, ruchów społecznych, kolektywów oraz artystów, artystek, aktywistów i aktywistek. Za cel stawia sobie upamiętnienie zmagań dawnych antyfaszystek i antyfaszystów oraz sprzeciw wobec powrotu do sfery publicznej ruchów neofaszystowskich oraz takich, które dokonują apologii faszystowskich idei, dyskursów i praktyk.

Rok Antyfaszystowski stanowi kolektywny wyraz niezgody na gloryfikację wojny, kult przemocy, autorytaryzm, nacjonalizm, nietolerancję, mizoginię, homofobię i rasizm, które prowadzą do dewastacji sumień, wspólnoty ludzkiej i środowiska naturalnego. Koalicja kieruje się etosem równości, wolności i solidarności wszystkich ludzi oraz troski o istoty nieludzkie.

Program Roku Antyfaszystowskiego jest organizowany oddolnie. Pełen program wydarzeń i działań organizowanych w ramach Roku Antyfaszystowskiego znajduje się na stronie internetowej inicjatywy www.rokantyfaszystowski.org w stale aktualizowanej zakładce wydarzenia. Na stronie znajduje się także atlas, czyli społeczne archiwum działań i postaw antyfaszystowskich oraz antywojennych w kulturze, sztuce i nie tylko.

(16 sierpnia 2019 r., piątek, godz. 16.30, Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2)

(Źródło i foto: GA/ oprac. Kalina)

Sztuka przeciw faszyzmowi w Galerii Arsenał komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama