Szukali Polski za srebro, nie złoto

Kultura, Szukali Polski srebro złoto - zdjęcie, fotografia
LIS 21
Książnica Podlaska, ul. M. Skłodowskiej - Curie 14 A godz: 12:00

Finał V edycji konkursu literackiego SREBRO NIE ZŁOTO tuż, tuż. Jury konkursowe wybrało laureatów, którzy zostaną przedstawieni na gali 21 listopada. Liczyła się oryginalność i jakość utworów! Konkurs ma charakter regionalny; jego uczestnikami są autorzy mieszkający i tworzący w województwie podlaskim lub urodzeni tutaj i mający związki z naszym regionem.

W 2019 roku zaproponowano uczestnikom dwie kategorie konkursowe: ogólna – otwarta, o dowolnej tematyce wierszy lub prozy i kategoria specjalna „międzypokoleniowa” – dla uczestników w różnym wieku, nawet młodzieży, ale powyżej 18 roku życia.

Kategorię specjalną nazwano „Właśnie tu”. Organizatorom zależało na utworach prezentujących szczególne miejsca, osobiste wspomnienia autorów o przodkach lub najbliższych osobach z ich otoczenia, wydarzenia które miały miejsce w przeszłości w naszych małych ojczyznach lub dawne zwyczaje i tradycje regionalne. Mogły to być wiersze lub opowiadania, kartki z pamiętnika lub inne formy literackiej prozy.

Do 7 października 2019 można było przesłać maksymalnie po 2 prace w każdej kategorii- opatrzone godłem. Do tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 109 prac w tym 82 wiersze i 27 utworów prozą. Różnica wieku między najstarszym uczestnikiem a najmłodszym wyniosła 57 lat; 44% biorących udział w konkursie to mężczyźni.

Kapituła konkursowa pracowała pod przewodnictwem Doroty Sokołowskiej, dziennikarki  Radia Białystok i autorki książek.

W kapitule zasiadali też: Justyna Sawczuk rzecznik prasowy Książnicy Podlaskiej, redaktor naczelna nieregularnika „Epea. pismo literackie”, Eligiusz Buczyński z Książnicy Podlaskiej, poeta, Bożena Bednarek ze Stowarzyszenia Szukamy Polski, redaktor naczelna portalu podlaskisenior.pl i Jolanta Falkowska z Podlaskiej Redakcji Seniora – sekretarz kapituły.

Wybrano 12 laureatów. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w 21 listopada 2019 r. o 12.00 na uroczystej V gali Srebro nie Złoto w Książnicy Podlaskiej w Białymstoku. Laureaci otrzymają statuetki, dyplomy, upominki oraz – po raz pierwszy – nagrody pieniężne.

Podczas gali zostanie też zaprezentowany podczas specjalnego koncertu poetyckiego tomik Srebro nie złoto z utworami laureatów IV edycji konkursu z 2018. Każdy uczestnik gali otrzyma egzemplarz tego wydawnictwa. Tomik w wersji elektronicznej opublikujemy też jak zawsze na: podlaskisenior, portalu dla dojrzałych, twórczych i aktywnych. Na portalu zostaną też niedługo opublikowane nagrodzone utwory wraz z uzasadnieniami kapituły konkursowej. Wstęp na galę bezpłatny.

(BL)

Szukali Polski za srebro, nie złoto komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama