Wiadomości, Szybko rośnie popularność wyjazdów sanatoriów - zdjęcie, fotografia

Rehabilitacja lecznicza, prowadzona przez ZUS, skierowana jest do osób, które są zagrożone utratą zdolności do pracy lub są już niezdolne do pracy. Pobyt w placówce leczniczej daje im jednak szansę powrotu na rynek zawodowy. Takie działania, w ramach prewencji rentowej, zdobywają coraz większą popularność. Tylko w ciągu pierwszych sześciu miesiącach 2019 r. w województwie podlaskim lekarze wydali prawie 2,7 tys. orzeczeń.

Jak wynika ze statystyk, w 2015 roku skierowanie na rehabilitację w naszym regionie otrzymało 3,5 tys. osób zaś w 2018 r. już 4,5. To o tysiąc osób więcej. Chęć poprawienia swojego stanu zdrowia podczas pobytu w sanatorium z roku na rok staje się coraz bardziej pożądaną formą. Renta z tytułu niezdolności do pracy to ostateczność. Jeżeli dolegliwości, które nam dokuczają, możemy pozbyć się lub znacznie poprawić komfort życia w ciągu 24-dniowej rehabilitacji, warto o tym pomyśleć. Pamiętać jednak należy o tym, że nie do wszystkich ta forma rekonwalescencji jest kierowana - tłumaczy Katarzyna Krupicka, rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Krupicka wyjaśnia, że musi przede wszystkim istnieć szansa, iż rehabilitacja pozwoli odzyskać zdolność do pracy. Pozostałe warunki, jakie muszą być spełnione, to: być ubezpieczonym w ZUS, pobierać zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne, można również pobierać rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy.

Z rehabilitacji można również skorzystać, jeśli podczas kontroli zwolnienia lekarskiego, na którym obecnie przebywamy, lekarz orzecznik stwierdzi taką potrzebę lub staramy się o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Z rehabilitacji leczniczej można skorzystać w trybie stacjonarnym, czyli wyjeżdżając do jednego z prawie 100 ośrodków w całego kraju, z którymi ZUS ma zawarte umowy. Można również odbyć ją w trybie ambulatoryjnym, bez konieczności przebywania w danej placówce 24 godziny na dobę, w okolicy miejsca zamieszkania. Ta druga forma jest rzadziej stosowana i korzysta z niej zaledwie 10 proc. osób. Skierowanie na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS trwa zwykle od ośmiu do 12 tygodni.

(P. Walczak / Foto: pixabay.com)

Szybko rośnie popularność wyjazdów do sanatoriów z ZUS komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama