Wiadomości, Szykowało demonstracji Większość odwołana - zdjęcie, fotografia

Białystok manifestacjami stoi. W ubiegłym tygodniu miało być ich w sobotę ponad 70, skończyło się na kilku, bo z organizatorów pozostałych z każdą godziną zaczęło schodzić ciśnienie i odwoływali swoje pikiety. Zresztą, te co się odbyły wystarczyły za kilkadziesiąt pozostałych. Na weekend - 27 i 28 sierpnia - do urzędu miejskiego również wpływały zawiadomienia o zamiarze przeprowadzenia kilku protestów, w dużej mierze będących pokłosiem wydarzeń z 20 lipca. Ale już teraz wiadomo, że znaczna część z nich po prostu się nie odbędzie. Pisma do magistratu wpływały, a potem były wycofywane. Jak widać, po euforii przychodzi refleksja. Albo i obawa, że nikt się nie pojawi... Sprawdziliśmy, jakie wydarzenia będą miały miejsce w stolicy Podlasia w ten weekend.

Sobota i niedziela, 27 - 28 lipca, miały być kolejnymi dniami protestów w Białymstoku. Marsz przeciwko przemocy zapowiadali m.in. liderzy partii lewicowych: Razem, SLD i Wiosny. Ale już wiadomo, że demonstracji na dużą skalę nie będzie.

W piątek rzeczniczka prezydenta Tadeusza Truskolaskiego - Urszula Boublej - informowała, że do Urzędu Miejskiego w Białymstoku wpłynęło osiem zgłoszeń o zamiarze zorganizowania zgromadzeń 27 lipca. Sześć z nich w trybie zwykłym (z utrudnieniami w ruchu, zgłoszone od 30 do sześciu dni przed wydarzeniem), a dwa w trybie uproszczonym (bez utrudnień w ruchu, można je zgłaszać do dwóch dni przed wydarzeniem). 26 lipca było już wiadomo, że trzy demonstracje odwołali sami organizatorzy:
- ogólnopolski marsz kibiców przeciwko pedofilii;
- marsz w obronie tradycyjnych wartości i rodziny;
- marsz w proteście przeciw przemocy.

Na niedzielę, 28 lipca, roku wpłynęło jedno zgłoszenie - pikieta "Polska przeciw przemocy" (tryb uproszczony), która ma odbyć się na placu przed Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w godzinach 14.00 - 18.00.

Następnie okazało się, że odwołana została też manifestacja - bądź co bądź o dość ciekawym przesłaniu, jaką miał być sobotni marsz w obronie disco polo jako muzyki tożsamościowej, a potem też i pikieta zgłoszona na plac przy ulicy Zamenhofa.

W sobotę, 27 lipca, w Białymstoku będzie jedynie zgromadzenie pod hasłem kampania informacyjna na temat środowiska LGBT oraz - w godzinach 22.00 - 0.00 - popularyzacja wrotkarstwa.

W niedzielę, 28 lipca, mają mieć miejsce następujące wydarzenia:
- godz. 14.00 - 18.00, plac przed Teatrem Dramatycznym - Polska przeciw przemocy;
- godz. 14.00 - 18.00, plac przed Teatrem Dramatycznym - obrona dzieci nienarodzonych;
- godz. 14.00 - 18.00, Rynek Kościuszki przy kawiarni Żonkil - obrona dzieci nienarodzonych.

Jak podkreśliła w rozmowie telefonicznej z naszą redakcją Urszula Boublej, prezydent nie miał możliwości prawnych, by zakazać którejś z niedzielnych pikiet odbywających się w tym samym miejscu i czasie - mowa o placu przed teatrem. Mimo że każda z nich zgromadzi przeciwników drugiej strony. Obie bowiem zgłoszone zostały w trybie uproszczonym, za bezpieczeństwo uczestników i postronnych osób ma odpowiadać policja.

(Piotr Walczak / Foto: BI-Foto)

Reklama

Szykowało się tyle demonstracji. Większość już odwołana komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama