10°C słabe opady deszczu

Szykuje się remont schodów do kościoła Św. Rocha

Wiadomości, Szykuje remont schodów kościoła Rocha - zdjęcie, fotografia

Jeśli wszystko się uda, to na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, kościół Św. Rocha będzie miał odnowione schody. Obecnie są one bardzo zniszczone i pilnie wymagają remontu. Ten oszacowano na około 180 tys. złotych.

Radni podejmując uchwałę budżetową na bieżący rok zapisali dokładnie 120 tys. złotych. Miały pójść na remont schodów prowadzących do zabytkowego kościoła pod wezwaniem Św. Rocha. Mimo to, remont nie mógł się rozpocząć. Powodem okazała się niezabytkowość samych schodów. Bo o ile kościół jest zabytkiem, to schody do niego już budziły wątpliwości. I z tego względu nie można było uruchomić środków na taki remont. Pieniądze zapisane przez radnych bowiem znajdowały się w dziale dotyczącym remontów zabytków.

Te wątpliwości rozstrzygnęła niedawno Wojewódzka Konserwator Zabytków. Na prośbę proboszcza sprawdziła dokumenty w tej sprawie i po analizie przekazała dobre informacje do parafii. Okazało się, że wpis z 1975 roku do rejestru zabytków, który dotyczył samego kościoła oraz wzgórza, na którym stoi, dotyczył także schodów. Teraz ksiądz Tadeusz Żdanuk, będzie mógł otrzymać pieniądze z przeznaczeniem na remont zabytkowych schodów.

Z naszych informacji wynika, że zarezerwowane na ten cel środki w budżecie miasta, zostaną przekazane do parafii. Pismo prof. Małgorzaty Dajnowicz, Wojewódzkiej Konserwator Zabytków, rozwiewa wątpliwości w sprawie samych schodów. Prace mogą zatem się rozpocząć już za chwilę. Chodzi o to, aby zdążyć z remontem na uroczystości setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Problemem w renowacji schodów mogą jednak okazać się pieniądze. Zapisane w budżecie przez radnych środki, mogą nie wystarczyć. Prace remontowe oszacowano na około 180 tys. złotych i parafia będzie musiała postarać się we własnym zakresie o brakującą kwotę.

Białostocka świątynia pod wezwaniem Świętego Rocha co jakiś czas występuje o środki na remont zabytków. Stąd zachowana jest w bardzo dobrym stanie i cieszy oko białostoczan oraz turystów. Jest uznawana za perłę architektoniczną budowli sakralnych. Została wzniesiona jako pomnik za odzyskaną niepodległość. Budowę rozpoczęto jeszcze w 1927 roku i kontynuowano w miarę możliwości w czasie II wojny światowej. Warto przypomnieć, że Kościół Św. Rocha ma niepisany tytuł Matki Bożej Korony Polski, o czym przypomina zamieszczona na samej górze figura Matki Bożej skierowana na wschód.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)


Szykuje się remont schodów do kościoła Św. Rocha komentarze opinie

  • gość 2018-07-10 12:38:53

    W oczekiwaniu na kolejne umorzenie sprawy zabójstwa Roberta Wójtowicza przez ks. Krzysztofa Litwę.

  • gość 2018-07-10 12:39:52

    W oczekiwaniu na kolejne umorzenie sprawy zabójstwa Roberta Wójtowicza przez ks. Krzysztofa Litwę.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl