Wiadomości, Tadeusz Truskolaski złożył zawiadomienie Prokuraturze marszałka - zdjęcie, fotografia

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami do Prokuratury Rejonowej w Białymstoku, prezydent Truskolaski złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego. Wśród zarzutów jest niedopełnienie obowiązków, czy nadużycie władzy.

W minioną środę do Prokuratury Rejonowej w Białymstoku, jako pierwszy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydenta Truskolaskiego złożył marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. Wskazał przede wszystkim na niedopełnienie przez niego obowiązków służbowych polegających na zaniechaniu podjęcia czynności określonych w ustawie z dnia 24 lipca 2015 r. Prawo o zgromadzeniach.

Natomiast dzień później zawiadomienie do Prokuratury złożył Tadeusz Truskolaski, który wskazał na podejrzanego marszałka Kosickiego i również podaje niedopełnienie przez niego obowiązków służbowych. Ale nie tylko, ponieważ wskazał jeszcze na inne czyny gospodarza województwa podlaskiego, które jego zdaniem były niezgodne z prawem. Chodzi głównie o bezprawne wywieranie wpływu na czynności organu wykonawczego w osobie prezydenta, a miało to się odbywać poprzez publiczne pogróżki i wypowiedzi medialne mające skłonić do zakazania legalnego Marszu Równości. Ale także i nadużycie władzy przez marszałka polegające na sprowadzeniu bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym poprzez zorganizowanie przemarszu bez wymaganego zezwolenia oraz z naruszeniem obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom

- Pan prezydent Tadeusz Truskolaski wielokrotnie informował marszałka województwa Artura Kosickiego o tym, że organizowany przez niego przemarsz nie opiera się na żadnej podstawie prawnej. A zgodnie z art. 7 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej “Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa”. Niestety, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki nie wskazał żadnej podstawy prawnej umożliwiającej odbycie się tego przemarszu. W naszej ocenie zarówno zajęcie pasa drogowego bez stosownych zezwoleń, jak i sam przemarsz – odbyło się z naruszeniem prawa – przekazała w miniony czwartek, 25 lipca, Urszula Boublej, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Białegostoku.

Czy Prokuratura zajmie się tym zawiadomieniem i nada mu bieg na razie nie wiadomo. Natomiast faktem jest, że marszałek kilkukrotnie wyjaśniał prezydentowi, że jako organ władzy publicznej nie podlega ustawie o zgromadzeniach i w związku z tym zgoda prezydenta Białegostoku na takie zgromadzenie nie była wymagana. Zaś co do sprowadzenia niebezpieczeństwa na uczestników zgromadzenia, czyli przemarszu od Bazyliki Mniejszej, kościoła Św. Rocha pod Katedrę na Rynku Kościuszki, to przemarsz odbywał się pod nadzorem i zabezpieczeniem sił policyjnych. Trudno zatem mówić o braku zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom. Te kwestie będzie jednak ustalać Prokuratura.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: K.)

Reklama

Tadeusz Truskolaski złożył zawiadomienie w Prokuraturze na marszałka komentarze opinie

  • izuarmystic - niezalogowany 2019-07-27 10:08:59

    Liczę na to by Kosicki wygrał w sadzie, bo zrobił marsz który opiera się na ważnej wartości tj rodzina. A pan Tadzio puszcza zwolenników którzy dobrej rodziny nie tworzą. Ciekawe czy Donald mu tego nie narzucil

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama