25°C bezchmurnie

Tak wyglądała detonacja bomby z Ciołkowskiego [VIDEO]

Na szczęście nikomu nic się nie stało, zaś akcja wydobycia i przewiezienia bomby znalezionej w miniony czwartek na budowie przy Ciołkowskiego, przebiegła bardzo sprawnie. Ile szkód bomba mogłaby wyrządzić doskonale widać na filmie, który nagrano na poligonie w Orzyszu.

Na poligon w Orzyszu trafiła bomba wydobyta w minioną niedzielę w Białymstoku. Ważyła aż 500 kilogramów. Była to niemiecka bomba lotnicza jeszcze z czasów II wojny światowej. Ci, którzy niechętnie opuszczali swoje domy podczas ewakuacji, być może po obejrzeniu tego krótkiego filmu z detonacji zrozumieją, że ich narzekania są niczym w porównaniu z tym, co mogłoby się wydarzyć, gdyby cokolwiek poszło nie tak jak trzeba, a oni zostali w domach.

Pole rażenia rozciągało się na około kilometr. A to tylko poligon, z pustym polem dookoła. Gdyby bomba wybuchła wśród zabudowy mieszkaniowej, zniszczeniu uległoby wiele budynków i na pewno zginęłoby wiele osób znajdujących się nawet o kilometr dalej. Odłamki bomby, ale także rozpadających się budynków raniłyby setki, jeśli nie tysiące ludzi.

Dwumetrowa, ważąca 500 kg niemiecka bomba lotnicza z czasów II wojny światowej znaleziona w Białymstoku została zniszczona na poligonie w Orzyszu. Akcję usunięcia i przewiezienia na poligon w Orzyszu niewybuchu pochodzącego z czasów II wojny światowej realizował 16. Patrol Rozminowywania w Białymstoku, zabezpieczany przez Żandarmerię Wojskową i Policję” – brzmi komentarz do filmu zamieszczonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Druga z odkopanych bomb, ta z poniedziałku, była o wiele mniejsza, ale także groźna. Niemniej obyło się już bez kolejnej ewakuacji. Saperzy szybko wykopali znalezisko i załadowali na ciężarówkę zwaną bombowozem. Teren pozostał bezpieczny. Jak dotąd nic nie słychać o kolejnych niebezpiecznych znaleziskach. Choć do końca budowy zostało jeszcze sporo czasu, więc nigdy nic nie wiadomo.

W całym kraju jest jeszcze wiele miejsc, które głęboko pod ziemią kryją „niespodzianki” z okresu II wojny światowej. Jak bardzo potrafią one być groźne widać wyraźnie na filmie zamieszczonym powyżej. Przypominamy, że w przypadku znalezienia pocisku, pod żadnym pozorem nie wolno go dotykać, ani tym bardziej ruszać z miejsca. Należy jak najszybciej powiadomić o tym Policję, która zabezpieczy teren do czasu przyjazdu saperów.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: zrzut ekranu z youtube.com)


Tak wyglądała detonacja bomby z Ciołkowskiego [VIDEO] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się