14°C bezchmurnie

Takich zdjęć w Muzeum Wojska jeszcze nie widzieliście

Kiedy: 2017-12-07 , godzina: 17:00 | Gdzie: Muzeum Wojska w Białymstoku, ul. Kilińskiego

W imieniu Muzeum Wojska w Białymstoku zapraszamy na otwarcie wystawy czasowej "Gerald Howson – bardzo polska sprawa". Wydarzenie odbędzie się w najbliższy czwartek, 7 grudnia, o godz. 17:00.

Na wystawie "Gerald Howson – bardzo polska sprawa" zaprezentowanych zostanie blisko sześćdziesiąt znakomitych, czarno-białych fotografii wykonanych przez brytyjskiego malarza, fotografa i historyka Geralda Howsona (1925-2014). W 1959 r. mężczyzna dostał zlecenie od elitarnego czasopisma "The Queen", aby uwiecznić na zdjęciach realia komunistycznej Polski. Howson odwiedził wówczas Kraków, Nową Hutę, Warszawę i Lublin.

Bogdan Frymorgen (współkurator wystawy, opiekun archiwum Howsona): "(...) Ten niemówiący po polsku, niepozorny Brytyjczyk włożył do plecaka dwa aparaty Leica i przenośną ciemnię. (...) Wiedział o wojennej tragedii Polaków, ale nie znał szczegółów tego dramatu. Obserwował, fotografując wszystko, co jego zdaniem było niebrytyjskie. Miał 'oczy szeroko otwarte'. Naciskał spust migawki, gdy napotykał obrazy wywołujące w nim wstrząs lub przeżycie estetyczne. Dlatego te kadry są tak odkrywcze. Widać w nich również liczne punkty odniesienia i życiowe doświadczenie autora, które zdobył mieszkając podczas wojny w Londynie czy później we frankistowskiej Hiszpanii. Jego zdjęcia są jak dawne ryciny, zaklinają czas".

Fotograf powrócił z trzytygodniowego pobytu w Polsce z kilkunastoma rolkami zdjęć. Nie zostały one opublikowane, gdyż nie powstał artykuł, któremu miały towarzyszyć. Bardzo krytycznie jako "obrzydliwy zbiór ponurych kadrów" oceniła je attaché kulturalna PRL, która miała możliwość ich przejrzenia podczas towarzyskiego spotkania.

Marcin Koziński (koordynator działania, Muzeum Wojska w Białymstoku): „(…) W filmie, który jest częścią ekspozycji, Gerald Howson mówi: ‘Fotografowałem wszystko, co mogłem uporządkować kompozycyjnie. Ale jednocześnie uważałem, by nie przesadzić artystycznie. Bo łatwo można zostać oskarżonym o nadmierną egzaltację’. Moim zdaniem skromność, subtelność tych zdjęć dużo mówi o Autorze. I myślę, że Pan Howson jest dla mnie tak samo istotnym bohaterem tej wystawy, jak Polacy fotografowani przez niego w latach 50”.

Fotografie na blisko pół wieku trafiły do szuflady. Dla świata odkrył je Bogdan Frymorgen, producent i dziennikarz radiowy; londyński korespondent radia RMF FM i były współpracownik BBC World Service.

Wystawa przygotowana została przez Dom Spotkań z Historią w Warszawie. Współkuratorem ekspozycji jest Bogdan Frymorgen. Wystawie towarzyszyć będą wydarzenia specjalne – spotkania z wybitnymi współczesnymi fotoreporterami: Wojciechem Grzędzińskim (8 grudnia br.) i Maciejem Jeziorkiem (15 grudnia br.)

(7 grudnia 2017 r., czwartek, godz. 17:00, Sala Wystaw Czasowych Muzeum Wojska w Białymstoku, ul. Kilińskiego 7. Wystawa będzie czynna do 9 lutego 2018 roku).

(Źródło i foto: MW/ oprac. ASM)

Takich zdjęć w Muzeum Wojska jeszcze nie widzieliście komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl