Motoryzacja, Tańsza końcówka wakacji - zdjęcie, fotografia

Ostatnie dni przyniosły obniżki cen na polskich stacjach paliw. W drugiej połowie sierpnia ich dynamika ma nieco wyhamować, ale prawdopodobnie operatorzy nadal będą wprowadzali korekty w cennikach. Nie przeszkodzą temu podwyżki w hurcie. To dobra wiadomość dla tych białostoczan, którzy szykują się do wakacyjnych wyjazdów. Trzeba jednak pamiętać, że ceny paliw są zróżnicowane w zależności od regionu i w miejscowościach turystycznych bądź przy głównych trasach prowadzących do nich, można zapłacić o kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt groszy za litr więcej.

W ubiegłym tygodniu średnie ceny paliw spadały o około 2 - 3 grosze na litrze. Jak podaje firma BM Reflex, ukształtowały się na następujących poziomach dla: benzyny bezołowiowej 95 - 5,11 zł, bezołowiowej 98 - 5,42 zł, oleju napędowego - 5,04 zł i autogazu 2,01 zł.

Według Urszuli Cieślak w porównaniu do cen sprzed roku dzisiaj za litr benzyny i oleju napędowego płacimy zaledwie 3 - 4 grosze więcej, natomiast ceny autogazu są o 31 gr niższe. To oznacza, że nasze wydatki za tankowanie LPG są ponad 13 proc. niższe niż przed rokiem, podczas gdy za tankowanie benzyny czy diesla średnio wydajemy mniej niż 1 proc. więcej.

Eksperci z BM Reflex zwracają uwagę, że poziom cen na poszczególnych stacjach pozostaje mocno zróżnicowany: od 4,73 zł/l benzyny 95 czy oleju napędowego do 5,26 zł z Pb95 i 5,19 zł za ON.

Druga połowa sierpnia powinna przynieść wyhamowanie obniżek cen paliw na stacjach - stwierdza Urszula Cieślak.

Wyhamowanie nie oznacza jednak wzrostu cen. Zdaniem analityków e-petrol.pl przed nami możliwy jest dalszy ciąg obniżek. Wprawdzie w minionym tygodniu pojawiły się zmiany, które mogły zadziałać stymulująco na zwyżki także i u nas w kraju, jednak krótkotrwały impuls związany z odroczeniem amerykańskich ceł na Chiny okazał się niewystarczający, aby popsuć humory polskim kierowcom.

Polscy kierowcy w okresie między 19 a 25 sierpnia mogą się spodziewać zmian cenowych, które spowodują, że średnia cena benzyny 98-oktanowej ulokuje się w przedziale 5,36 - 5,47 zł/l. Spadek możliwy jest także dla benzyny 95-oktanowej, która może kosztować 5,02 - 5,13 zł/l. Dla oleju napędowego analitycy e-petrol.pl prognozują, że średnia cena tego paliwa wyniesie 4,95 - 5,06 zł/l. Jeżeli chodzi natomiast o średnią cenę autogazu na polskich stacjach, jej poziom znajdzie się między 1,95 a 2,02 zł/l.

(Piotr Walczak / Foto: pixabay.com)

Tańsza końcówka wakacji komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama