Teatr Papahema z premierą już dziś

Kultura, Teatr Papahema premierą dziś - zdjęcie, fotografia
GRU 14
Teatr Dramatyczny godz: 19:00

W piątkowy wieczór (14 grudnia) w ramach Sceny PracOFFnia Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbędzie się premiera najnowszego spektaklu Teatru PAPAHEMA. Tym razem artyści zapraszają na „Proces. Rekonstrukcja” – przedstawienie inspirowane powieścią Franza Kafki.

Dlaczego Józef K. został postawiony w stan oskarżenia? Czy w powieści Franza Kafki można doszukać się obciążających go zarzutów? Czy proces, który toczył się przeciwko niemu był rzeczywiście – jak zwykło się uważać – całkowicie bezpodstawny i ujawniał jedynie mechanizmy funkcjonowania społeczeństwa, w którym biurokracja bierze górę nad empatią? Każda lektura powieści Kafki, każda jej inscenizacja jest w istocie wznowieniem procesu w sprawie Józefa K. Teatr PAPAHEMA postanowił nie tylko powołać kolejny proces, ale także wszcząć śledztwo – podjąć próbę rekonstrukcji zdarzeń oraz przesłuchać świadków w poszukiwaniu dowodów i poszlak. Być może taka perspektywa rzuci nowe światło na postać najsłynniejszego oskarżonego w historii światowej literatury XX wieku.

- Powieść Kafki kryje w sobie tajemnicę. Jest niczym palimpsest, w którym nakładają się na siebie rozmaite znaczenia. Myśli przenikają się w niedokończonych rozdziałach, w intuicyjnych składach kolejnych wydawców, w przekładach. Niezmiennie jednak kwestia winy Józefa K. pozostaje zagadką. Każda lektura utworu, każda jego inscenizacja musi stanowić próbę jej rozwiązania. Tworząc nasz spektakl chcielibyśmy podkreślić nielinearność fabuły powieści, dlatego kładziemy nacisk na poszukiwanie winy, którą bohater przypłacił życiem. Teatralne śledztwo ma dać odpowiedź na pytanie: dlaczego przykładny obywatel pewnego poranka został postawiony w stan oskarżenia? – mówi Helena Radzikowska.

- Spektaklowi towarzyszy projekt edukacyjny skierowany do nauczycieli języka polskiego oraz wiedzy o kulturze i uczniów liceów. Mamy nadzieję, że dzięki niemu spektakl stanie się punktem wyjścia do twórczych rozmów zarówno na temat szkolnej lektury i możliwości jej interpretacji, jak i związków literatury z teatrem – dodaje Mateusz Trzmiel.

Przedstawienie „Proces. Rekonstrukcja” reżyseruje Tomasz Kaczorowski. Scenografię przygotowała Agnieszka Wielewska. Muzykę skomponowała Natasza Topor. Za ruch sceniczny odpowiada Anna Sawicka-Hodun. Reżyserem światła jest Maciej Iwańczyk. Na scenie zagrają: Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski, Mateusz Trzmiel oraz gościnnie Łukasz Borkowski.

Spektakl został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu z budżetu Miasta Białegostoku i Województwa Podlaskiego. Oprócz pokazu premierowego „Proces. Rekonstrukcję” można obejrzeć 15 i 16 grudnia, a następnie w lutym 2019 roku. Bilety (w cenie: 40 zł – normalny, 30 zł – ulgowy, 20 – studencki oraz szkolny) dostępne są w Kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej: bilety.dramatyczny.pl.

„Proces. Rekonstrukcja”

Premiera: 14 grudnia, godz. 19.00

Miejsce: Scena Kameralna, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

Czas trwania: 90 minut

(Źródło: TD/ oprac. Kalina/ Foto: BI-Foto)

Teatr Papahema z premierą już dziś komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama