Wiadomości, Tęczowy Białystok publikuje listy otwarte arcybiskupów - zdjęcie, fotografia

Ów stowarzyszenie było organizatorem głośnego już Marszu Równości, który przeszedł ulicami stolicy województwa podlaskiego w sobotę, 20 lipca. Tak jak przewidywaliśmy, wydarzenie to szybko nie zejdzie z nagłówków gazet. Tęczowy Białystok nie odpuszcza i kontynuuje swoją batalię. Właśnie na popularnym portalu społecznościowym opublikował listy otwarte do lokalnych arcybiskupów. Jednocześnie ich treść została przesłana mediom, w tym naszej redakcji.

Podkreślaliśmy, że w naszym portalu będziemy zamieszczać różne głosy, opinie i komentarze - także skrajne wobec siebie światopoglądowo. I tak też czynimy. Stowarzyszenie Tęczowy Białystok listy otwarte skierowało do arcybiskupów Stanisława Gądeckiego i Jakuba. Ich treść, w oryginalnej pisowni, poniżej.

"Arcybiskup Stanisław Gądecki
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

W związku z dramatycznymi wydarzeniami, mającymi miejsce podczas I Marszu Równości w Białymstoku, który odbył się w dniu 20.07.2019 r., jako Stowarzyszenie Tęczowy Białystok, będące jego organizatorem, oczekujemy od Jego Ekscelencji zabrania oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

Podczas tego legalnego zgromadzenia, na którym w pokojowy sposób manifestowano prawa do równości, akceptacji i tolerancji, doszło do hańbiących aktów przemocy ze strony kontrmanifestantów i konrmanifestantek, przemocy doświadczyły osoby w różnym wieku, różnych płci, w tym dzieci oraz młodzież, osoby starsze, osoby nieheteronormatywne, jak również wszyscy ci, którzy byli wśród nich by zadeklarować swoje wsparcie. Wśród zgromadzonych znajdowali się wyznawcy różnych religii, w tym katolicy, prawosławni i inni.

Podsycana wcześniej atmosfera nagonki i wrogości wobec osób reprezentujących środowiska nieheteronormatywne oraz te sprzeciwiające się sztucznemu kreowaniu atmosfery wrogości wobec nich, sprzyjała dodatkowej eskalacji agresji ze strony przeciwników Marszu - w tym tak wymownej agresji słownej i fizycznej, przyjmującej najgorsze formy - skandowania obelg czy rzucania kamieniami i petardami. Sytuacja ta stwarzała bezpośrednie zagrożenie utraty zdrowia, a nawet życia, jak również sprzyjała licznym pobiciom i kradzieżom, które miały miejsce przed, w trakcie i po marszu i wynikały bezpośrednio z homofobicznej postawy atakujących.

Wyrażamy zdanie, że te negatywne emocje, od miesięcy tak niezdrowo podsycane między innymi przez hierarchów kościelnych, wynikają z działań osób podporządkowanych Kościołowi katolickiemu, takich jak Arcybiskup Tadeusz Wojda, którego list został odczytany podczas mszy w każdym z białostockich kościołów, w dniu 7.07.2019 r. W liście tym przyrównał on osoby LGBT+ do „obcej ideologii”, wrogiej chrześcijańskim wartościom i nawoływał on do stawiania jej oporu wszelkimi środkami! Hierarcha wykorzystał tym samym swoją pozycję do szerzenia uprzedzeń i eskalacji agresji wobec przedstawicieli i przedstawicielek mniejszości LGBT+.

Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec takiego traktowania, jesteśmy obywatelkami i obywatelami Rzeczpospolitej Polskiej, nie jesteśmy "obcą ideologią", tylko pełnoprawnymi mieszkańcami i mieszkankami tego kraju i domagamy się prawa do równego traktowania.

Tym bardziej dziwi nas postawa Kościoła katolickiego w Polsce, tak jednoznacznie zachęcającego do wrogiej postawy wobec osób nieheteronormatywnych, co stoi w sprzeczności z jego nauką na świecie!

W związku z powyższym, wobec ogromu przemocy fizycznej i werbalnej, która uderzyła w uczestników i uczestniczki Marszu, oraz systemowej przemocy, której doświadczają osoby LGBT+ na co dzień, apelujemy do Jego Ekscelencji o wyrażenie jednoznacznego potępienia homofobicznych postaw i prosimy o nawoływanie wiernych, w duchu chrześcijańskich wartości, wyrażających szacunek i poszanowanie drugiego człowieka, bez względu na jego wyznanie, orientację seksualną czy poglądy polityczne.

Oczekujemy również podjęcia radykalnych działań mających na celu wyciągnięcie konsekwencji w stosunku do Arcybiskupa Tadeusza Wojdy."

"Jakub
Arcybiskup Białostocki i Gdański

W związku z dramatycznymi wydarzeniami, mającymi miejsce podczas I Marszu Równości w Białymstoku, który odbył się w dniu 20.07.2019 r., jako Stowarzyszenie zajmujące się jego organizacją, oczekujemy od Jego Ekscelencji zabrania oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

Podczas legalnego zgromadzenia, na którym manifestowano w pokojowy sposób prawa do równości, akceptacji i tolerancji, doszło do hańbiących aktów przemocy ze strony kontrmanifestantów. Poszkodowane zostały osoby w różnym wieku, w tym dzieci oraz młodzież, a także osoby starsze, różnych płci, osoby nieheteronormatywne, jak również je wspierające, wśród zgromadzonych znajdowali się wyznawcy różnych religii, w tym wiary prawosławnej. Doszło do agresji słownej i fizycznej ze strony przeciwników Marszu w postaci skandowania obelg, rzucania kamieniami i petardami - stwarzając tym bezpośrednie zagrożenie utraty życia, jak również do licznych kradzieży i pobić, które nastąpiły także po marszu, ale wynikały bezpośrednio z homofobicznej postawy atakujących.

Emocje od wielu miesięcy były niezdrowo podsycane przez lokalne władze oraz hierarchów kościelnych. Podobnie jak Jego Ekscelencja wyrazili przedtem sprzeciw wobec Marszu. Formą sprzeciwu miał być też organizowany przez Marszałka Województwa oraz Kościół Katolicki „Piknik Rodzinny”, który Jego Ekscelencja również objął patronatem. Zważając na to, że grupą agresorów jest częściowo to samo środowisko, które urządza Marsze Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce, obrażając tym samym pamięć o zbrodniach wyrządzonych na ludności prawosławnej, apelujemy o wykazanie się solidarnością i wspólne przeciwstawienie się postępującemu faszyzmowi. Wobec eskalacji przemocy fizycznej i werbalnej, która uderzyła w uczestników marszu, i systemowej przemocy, której osoby LGBT+ doświadczają na co dzień, oczekujemy od Jego Ekscelencji jednoznacznego potępienia postaw homofobicznych i prosimy o nawoływanie wiernych, odnosząc się do chrześcijańskich wartości, szacunku do drugiego człowieka, bez względu na wiarę, orientację seksualną czy poglądy polityczne."

(Piotr Walczak)

Tęczowy Białystok publikuje listy otwarte do arcybiskupów komentarze opinie

  • GośćBialostoczanka - niezalogowany 2019-07-31 09:17:15

    Lgnt to nowa forma terroryzmu atakuje chszescijan dali sie wciognonc islamowi zostali wykorzystani do znszczenia swiata I calej ludzkosci zwlaszcza mlodzi zdesperowani

  • Polak - niezalogowany 2019-07-31 14:58:03

    Oczywiscie ze jestescie obca ideologia- obca tzn. demoniczna czytaj sodoma. Wasza diabelska ideologia zniszczyła zachód i sprowadziła tam totalna ciemność. Teraz atakujecie Polskę i nasze wartości. Atakujecie wartości wiary w Chrystusa i obrażacie Matkę Boza, nasza królowa Polski!!! Organizujecie skrajne profanacje mszy św...na to nie było, nie ma i nie będzie akceptacji!!!! Nikt nie zagłada do waszych sypialni, ale żeby wychodzić z tym na ulice i deprawować społeczeństwo i dzieci to gruba przesada!!! Jest was garstka i nie wejdziecie nam na głowę!!!! Precz z szatańska ideologia GLBT!!!!

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama