Lokalny biznes, Terminal przeładunkowy Sokółce potrzebny rozwoju Podlasia - zdjęcie, fotografia

Długo trwały prace przygotowawcze do tego, aby terminal przeładunkowy w Sokółce mógł powstać. Spółka Barter S.A., która podjęła się budowy takiej inwestycji, właśnie otrzymała dofinansowanie w wysokości 40 milionów złotych. Terminal ten jest bardzo potrzebny z punktu widzenia rozwoju gospodarczego naszego regionu i wpisuje się w strategię Zarządu Województwa Podlaskiego.

Po raz pierwszy o terminalu, którego budowy podjęła się prywatna spółka, stało się głośno jeszcze w pierwszej połowie 2016 roku. Wówczas Barter S.A. podpisał deklarację w sprawie rozwoju kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym z Urzędem Transportu Kolejowego w Warszawie. Ale deklarację podpisało ponad 90 różnych podmiotów z krajowego rynku kolejowego – największych przewoźników i zarządców infrastruktury, firm produkujących na rzecz transportu kolejowego i przedstawicieli administracji rządowej, w tym Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych. Spółka, podpisując deklarację, zobowiązała się do promowania aktywnego podejścia do kwestii bezpieczeństwa oraz do wprowadzenia zasad kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym.

To był jednak pierwszy etap całej inwestycji. Budowa w tej chwili postępuje i przychylnym okiem spojrzał na nią obecny zarząd województwa podlaskiego. W poniedziałek, 30 września, podpisana została bowiem kolejna umowa – tym razem o dofinansowaniu inwestycji kwotą 40 milionów złotych z pieniędzy pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego.

- Dzisiaj podpisujemy tę umowę, która rozpocznie duży projekt inwestycyjny dla naszej spółki. Ja myślę, że to jest duży projekt inwestycyjny dla naszego regionu. Dzięki temu projektowi ta brama, która łączy Wschód z Zachodem, stanie się jeszcze bardziej otwarta i szeroka do prowadzenia biznesu dla wszystkich podmiotów, które w tym zakresie prowadzą działalność – powiedział Zdzisław Łapicz, członek zarządu Barter  S.A.

- Ja się bardzo cieszę, że podpisaliśmy tę umowę, bo te działania wpisują się w strategię zarządu województwa podlaskiego, czyli w tworzenie takich inwestycji. W tym przypadku jest to baza przeładunkowa, inwestycja wykorzystująca nasze położenie, nasz potencjał, najbardziej wysuniętego na Wschód regionu Unii Europejskiej – przekazał marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Dodał również, że terminal przeładunkowy wpłynie z pewnością na atrakcyjność gospodarczą oraz inwestycyjną, poza spółką Barter, także dla innych podmiotów gospodarczych. Ale to nie wszystko, ponieważ inwestycja przyczyni się znacząco do bezpieczeństwa w ruchu drogowym, bo dzięki niej, część transportu będzie mogła przemieszczać się koleją. A to z kolei będzie miało jeszcze wymierny efekt dla ochrony środowiska, które będzie mniej zatruwane spalinami.

Spółka Barter S.A. jest firmą z naszego regionu. Jest zarejestrowana w Białymstoku, więc pieniądze z dotacji trafią de facto do rodzimego biznesu, który będzie dzięki temu mógł bardziej się rozwijać, tworząc kolejne możliwości inwestycyjne oraz nowe miejsca pracy dla mieszkańców województwa podlaskiego.

W ramach inwestycji w Sokółce przebudowane zostanie torowisko i będzie zagospodarowana przestrzeń do składowania kontenerów oczekujących na przeładunek. Ponadto firma Barter kupi instalację urządzeń niezbędnych do obsługi terminalu, takich jak suwnice bramowe, czy pojazdy do przeładowywania kontenerów oraz system zarządzania i monitorowania ruchu. Całość inwestycji zamknąć ma się w kwocie 81 milionów złotych.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BL oraz wrotapodlasia.pl)

Terminal przeładunkowy w Sokółce jest potrzebny dla rozwoju Podlasia komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama