Motoryzacja, Tłok zrobił Bitwy Białostockiej - zdjęcie, fotografia

Godziny porannego szczytu, jak również i popołudniowego, dają się we znaki kierowcom, którzy muszą przejechać ulicą Bitwy Białostockiej. Choć póki co, nie ma tam tragedii, to widać wyraźnie, że skrzyżowanie jest już coraz mniej wydajne. Jeszcze rok temu w tym miejscu było zupełnie inaczej.

Coraz trudniej jest przejechać ulicą Bitwy Białostockiej, zwłaszcza w godzinach porannego, jak i popołudniowego szczytu. Wiąże się to z dwiema podstawowymi inwestycjami. Po pierwsze ruch generują klienci sklepu Lidl. Po drugie, tą ulicą można dostać się do Trasy Generalskiej, ponieważ wciąż zamknięta dla ruchu pozostaje Aleja 1000-lecia Państwa Polskiego, z której wyjechać na Trasę Generalską nie da się od początku tego roku.

Dramatu jeszcze nie ma, ale skrzyżowanie jest obciążone ruchem coraz bardziej. Być może luźniej zrobi się, kiedy zostanie otwarty zamknięty wciąż fragment Alei 1000-lecia Państwa Polskiego. Kierowcy, którzy nie mają innej możliwości dotarcia do Trasy Generalskiej, właśnie ulicą Bitwy Białostockiej muszą dostać się do dużej arterii, co wiąże się niekiedy z bardzo długim czasem przejazdu. Zatory po drodze napotykają nie tylko przy sklepie Lidl, ale także i w kolejnych miejscach.

- Tu się robi czasami taki korek, że można stracić nawet ze 20 minut. Na tej ulicy są komisy samochodowe, wjazd na osiedle mieszkaniowe i po drugiej stronie są jeszcze różne firmy, do których dojeżdżają samochody ciężarowe. No i jest jeszcze stacja paliw, do której także kierowcy jadą i blokują jeden pas zanim skręcą w lewo. Ale chyba najbardziej ciasno jest koło Lidla, bo tam cały czas ktoś wjeżdża i wyjeżdża – mówi naszej redakcji pan Grzegorz, który mieszka w blokach za komisem samochodowym.

Mieszkańcy skarżą się, że mają trudności z dojazdem do swoich bloków. Choć nie tylko oni, ponieważ narzekają też i kierowcy, którzy w tej chwili nie mają innej możliwości dojazdu do Trasy Generalskiej. Mogą co prawda próbować jechać ulicą Kombatantów, ale i tam bywa różnie z uwagi na popołudniowy i poranny tłok przy wieżowcach oraz sklepach i punktach usługowych zlokalizowanych w parterze i na piętrze tych budynków. Poza tym problemem jest lewoskręt z Kombatantów w ulicę Bitwy Białostockiej, bo tam włączyć się do ruchu w godzinach szczytu można w zasadzie tylko i wyłącznie dzięki uprzejmości innych kierujących.

Miasto Białystok ma w planach przebudowę Alei 1000-lecia Państwa Polskiego włącznie ze skrzyżowaniem z Bitwy Białostockiej. Tyle tylko, że niewiele to może poprawić. Pierwotnie było zaplanowane rondo w tym miejscu, ale urzędnicy zmienili to rozwiązanie na skrzyżowanie ze światłami, czyli w zasadzie na to samo co jest. To zresztą było jednym z powodów, dla których inwestycja się opóźnia w czasie.

- Myślę, że rondo byłoby tu lepszym rozwiązaniem, bo ono rozładowałoby korki. Teraz jest skrzyżowanie ze światłami i można zobaczyć jak to wygląda. Jeśli urzędnicy myślą, że jak wstawią nowe światła to będzie lepiej, to mówię wyraźnie, że nie będzie. Niech przyjedzie tu jeden z drugim i popatrzy, posłucha kierowców, którzy tędy jeżdżą – powiedział naszej redakcji Daniel, mieszkaniec osiedla Białostoczek, który ulicą Bitwy Białostockiej dojeżdża do pracy.

To nie jest jedyny kłopot tego miejsca, jak też problemów komunikacyjnych. Te dodatkowe problemy opiszemy niebawem, ponieważ mieszkańcy są niezadowoleni z niewielkiej przebudowy, która nastąpiła w tym miejscu. Utrudnia ona dość mocno dojazd na osiedle mieszkaniowe, a jeszcze bardziej wyjazd z osiedla. Do tematu szerzej wrócimy niebawem.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska)

Tłok się zrobił na Bitwy Białostockiej komentarze opinie

 • gość 2019-09-18 16:48:13

  Dlaczego autorka artykułu nie wpadła, że przyczyną jest przesiadanie się białostoczan na samochody? Od czasu 500+ mamy w mieście zalew samochodów.

 • gość 2019-09-18 22:06:24

  Zgadza się jedynym sposobem na rozładowanie korków jest benzyna po 7,8 zł. Oby jak najszybciej.

 • gość 2019-09-20 00:44:22

  I tu pedalarze zawitali, to się porobiło :D
  Czekam głąbie od benzyny po 7,8 zł jak będziesz pedałował po chlebek po 10zł przez podwyżkę cen paliw. Krótkowzroczne dzieci kwiaty. :D

 • gość 2019-09-20 00:44:54

  I tu pedalarze zawitali, to się porobiło :D
  Czekam głąbie od benzyny po 7,8 zł jak będziesz pedałował po chlebek po 10zł przez podwyżkę cen paliw. Krótkowzroczne dzieci kwiaty. :D

 • Gość - niezalogowany 2019-09-22 13:05:43

  Przy dużym ruchu rondoteż może być niewydolne. Czy ktoś ma konkretne rozwiązanie? Ponoć Białystok za dużo dróg buduje, sugeruję portalowi żeby się zdecydował.
  Główny problem w projektowaniu to projektowanie na dziś a nie z wyprzedzeniem uwzględniający rosnący ruch. Budowy i przebudowy będą stale więc korzystający muszą szukać alternatywnych dojazdów a nie na siłę jechać krótszą trasą. Mieszkańcy i pracownicy okolicznych firm nie mają wyboru ale inni tak.
  Ostatnioktoś narzekał na komunikację BKM ale gdyby część osób z niej korzystała byłby mniejszy ruch pojazdów indywidualnych.

 • Gość - niezalogowany 2019-09-23 16:48:00

  Tak rondo najbardziej potrzebne.Juz się jednym popisali Branickiego Ciolkowskiego.
  Rano i popołudniu korki większe niż kiedyś jak było skrzyżowanie że swiatlami

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama