To była wspaniała uroczystość, której towarzyszyło mnóstwo wzruszeń. W piątek V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego obchodziło 70 lat. Ponad stu absolwentów ogólniaka ze Starosielc oraz liczne grono nauczycieli obejrzało program przygotowany przez uczniów i ciało pedagogiczne, obejrzało pamiątkowe kroniki i wystawę zdjęć, zwiedziło mury szkoły i obejrzało film przygotowany specjalnie na tą okoliczność. Wszyscy dostali pamiątki nawiązujące do historii V LO.

Na uroczystościach nie zabrakło władz miasta z prezydentem Tadeuszem Truskolaskim na czele, biskupa Henryka Ciereszko i arcybiskupa Jakuba. Byli przedstawiciele kuratorium, związków zawodowych oraz zaprzyjaźnionych szkół z terenu miasta. Wmurowana została też pamiątkowa tablica "2018" jako upamiętnienie 100-lecia odzyskania Niepodległości oraz 70-lecia istnienia szkoły. Podczas uroczystej akademii uhonorowano także zasłużonych dyrektorów, nauczycieli i pracowników.

V LO ma spore grono znakomitych wychowanków. Mury tej szkoły opuścili znani aktorzy: Izabela Dąbrowska (była na obchodach), Paweł Małaszyński, Adam Woronowicz), dziennikarze (zmarły niedawno Bogdan Sawicki), sportowcy (Marek Citko, Jacek Chańko), artystów, lekarze, naukowcy i duchowni. Wśród nauczycieli szkoły z ulicy Miodowej zawsze były znakomite osobowości, które potrafiły obudzić w wychowankach najlepsze i najwartościowsze cechy. Na sali gimnastycznej byli przedstawiciele niemal wszystkich roczników: od pierwszych maturzystów z wczesnych 60-tych, aż po absolwentów sprzed kilku miesięcy. 

Wieczorem grono absolwentów spotkało się na bankiecie z potańcówką w restauracji Mozart. I choć niewiele grup łączyła ze sobą nauka w jednej klasie czy roczniku zebrani nie mieli żadnych kłopotów ze znalezieniem wspólnego języka. Wspomnieniom nie było końca niemal do samego rana. 

V LO zaczęło działać 1 września 1948 roku. Pierwsza siedziba szkoły mieściła się w drewnianym budynku przy ulicy Kolejowej w podbiałostockim miasteczku Starosielce. W 1954 miasteczko stało się dzielnicą Białegostoku, a 4 lata później - dzięki staraniom mieszkańców - szkoła przeprowadziła się do murowanego budynku przy Miodowej, gdzie mieści się do dzisiaj. Już wtedy szkoła uchodziła za oryginalną: miała swój niepowtarzalny klimat i grono pedagogiczne z mnóstwem osobowości, które potrafiły zainspirować swoich podopiecznych. Szkoła, jako pierwsza w Białymstoku, wprowadziła nowe, oparte na programach autorskich nauczycieli profile nauczania – ekologiczno-turystyczny i informatyczny. Od 1985 roku V LO zaczęło nosić imię króla Jana III Sobieskiego. Obecnie w 20 klasach uczy się ponad pół tysiąca osób, a ciało pedagogiczne liczy 50 nauczycieli.

Pamiątkowy film nakręcony z absolwentami szkoły można zobaczyć klikając "play" na górze naszej strony internetowej. 

(Przemysław Sarosiek, absolwent V LO)

To był jubileusz! 70 lat V Liceum komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama