Piłka nożna, otwarcia sobą - zdjęcie, fotografia

Nie takiego wyniku meczu polscy kibice spodziewali się na Mistrzostwach Świata w Rosji. Pierwszą potyczkę przyjdzie przełknąć z goryczą po przegranej 1:2 przeciwko Senegalowi. Co gorsza, Senegal wcale nie pokazał jakiejś rewelacyjnej gry, a dwa strzelone gole przez drużynę z czarnego lądu wynikły z błędu polskich kopaczy.

Już początek pierwszej płowy pokazał brak pomysłu na mecz. Polacy od samego początku gubili się na boisku. Nie było celnych podań, a raczej chaotyczne zagrywki – na zasadzie – gdzie się kopnie, tam piłka poleci. I piłka latała z jednej strony na drugą, choć częściej znajdowała się na naszej połowie, bo zdecydowanie szybsi w tym meczu Senegalczycy potrafili dobiec i… niewiele w sumie z tego wynikało. Oni także grali bardzo chaotycznie, bez pomysłu, ale można powiedzieć, że chyba z większym zaangażowaniem.

Trener Adam Nawałka chodził nerwowo za linią boiska po pierwszej żółtej kartce Krychowiaka. Nie można było sobie pozwolić na wiele odważniejszych zagrań, żeby nie skończyło się zejściem z boiska. Niestety, innym polskich kopaczom chyba udzieliła się ta atmosfera, bo zamiast biegać do przodu, podawali częściej piłkę do tyłu. Co w efekcie skończyło się tym, że Senegalczykom udawało się bez problemu wchodzić na naszą połowę. To wejście zakończyło się bardzo fatalnie w 38 minucie po błędzie Piszczka, a następnie Thiago Cionka, który pojawił się w niewłaściwym miejscu. Od niego bowiem odbiła się piłka kopnięta przez Idrissy Gueye i znalazła się w bramce Wojciecha Szczęsnego.

- Pazdan doskoczył, próbował ślizgiem zablokować podanie, ale odrobinę spóźnił się. Sytuację można było uratować, gdyby Cionek był bardziej skoncentrowany. Widać było, że piłka była nabita i takie sytuacje czasem się zdarzają, ale błąd kosztował utratę gola i na dodatek samobójczego – komentuje naszej redakcji Maciej Kudrycki, były zawodnik Jagiellonii Białystok, a obecnie szef trenerów w Miejskim Ośrodku Szkolenia Piłkarskiego.

Polakom nie udało się już niestety stworzyć w tej połowie żadnej groźnej sytuacji, więc kibice oczekiwali, że w drugiej połowie drużyna się pozbiera i zdoła wyrównać straconą, samobójczo bramkę. Szczególnie, że cała pierwsza połowa wyglądała fatalnie w wykonaniu jednej, jak i drugiej drużyny.

Początek drugiej połowy faktycznie wyglądał tak, jakby biało-czerwoni nieco złapali wiatru w żagle. Od początku próbowali atakować, ale bardzo nieskutecznie i wciąż chaotycznie. Nie było komu podać piłki do Lewandowskiego ani Grosickiego, niewiele pokazał także Pazdan. Piłka zbyt często była wycofywana na polską połowę i skończyło się to kolejną straconą bramką.

- Nierozsądne i kompletnie nieodpowiedzialne zagranie do tyłu Krychowiaka, niezdecydowanie Bednarka i zupełnie niepotrzebne wyjście Szczęsnego z bramki, zakończyło się strzałem do polskiej bramki i stratą szansy na wygranie tego meczu – powiedział nam Maciej Kudrycki.

Dopiero drugi stracony gol nieco zmobilizował biało-czerwonych, ale wciąż było za mało koordynacji na boisku i zbyt wiele podań do tyłu. Tak, jakby atak w tym meczu był nieobecny. Nawet polscy pomocnicy wydawali się być nieobecni, bo podawali bardzo niecelnie i na oślep. Dopiero na 4 minuty przed końcem regulaminowego czasu gry udało się strzelić gola kontaktowego. Krychowiak z główki ładnie umieścił piłkę w siatce Senegalu. Jednak było już za późno, aby chociaż dało się wyrównać spotkanie do remisu.

Polska przegrała swój pierwszy mecz na Mistrzostwach Świata i kolejny mecz, który zagra w niedzielę przeciwko Kolumbii, będzie meczem o wszystko. Będzie to mecz o wszystko również dla naszego przeciwnika, ponieważ Kolumbia także przegrała swój pierwszy mecz – z Japonią. Zatem tak jak Polska musi zagrać na 100 procent, żeby utrzymać się w grupie.

Można powiedzieć, że po meczu z Senegalem polscy kibice byli nie tyle zawiedzeni wynikiem, co poziomem gry naszej reprezentacji. Jeśli nadal piłkarze będą grać chaotycznie i bez skoordynowanego ataku, wyjście z grupy będzie cudem.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: zrzut z ekranu z Youtube.com/ FIFA TV)