Wiadomości, końcu jakie marsze pikiety mają odbyć Kolejne zgromadzenia odwoływane - zdjęcie, fotografia

Dziś, 20 lipca, ulicami Białegostoku przejdą dwie manifestacje. Zapowiedziana jako pierwsza to Marsz Równości, a druga - przemarsz organizowany przez marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego, który zakończy się Piknikiem Rodzinnym na dziedzińcu Pałacu Branickich. Wczoraj sąd apelacyjny zakazał organizacji jednego z pochodów, uchylając tym samym decyzję sądu rejonowego, który zezwalał na jego odbycie się. Była to inicjatywa organizacji pozarządowej, która teraz musi przystać na stacjonarną pikietę.

Urszula Boublej z białostockiego magistratu (na zdjęciu) poinformowała nas dziś rano, że w sobotę, do godziny 10.30, 36 zgromadzeń zgłoszonych na dziś zostało odwołanych przez samych organizatorów. Jedno zgromadzenie (Przy Pomniku Bohaterów  Ziemi  Białostockiej) już się zakończyło. Przyszły na nie dwie osoby. 33 pozostałe miały się odbyć.

Z kolei w piątek popołudniu zakomunikowała, że Sąd Apelacyjny w Białymstoku podtrzymał decyzję prezydenta Tadeusza Truskolaskiego o zakazie odbycia jednego z marszów z powodu pokrywania się miejsca i czasu z Marszem Równości oraz kwestiami zapewnienia bezpieczeństwa (tym samym zmieniając wyrok sądu pierwszej instancji), a w sprawie drugiego zgromadzenia - uchylił prezydencki zakaz. Są to postanowienia prawomocne.

Pochód, który nie będzie mógł się odbyć, to Marsz Rodziny i Tradycji. Organizatorzy z prawicowego Podlaskiego Instytutu Suwerennej Rzeczypospolitej muszą zadowolić się zgodą na manifestację przy pomniku Bohaterów Ziemi Białostockiej. To czuwanie zgłoszone zostało zresztą przez przedstawiciela Młodzieży Wszechpolskiej i ma trwać w godzinach 10.00 - 16.00.

Tymczasem w niektórych mediach pojawiły się nieprecyzyjne informacje, mogące sugerować, że to przemarsz zapowiedziany przez marszałka Kosickiego nie będzie miał jednak miejsca.

- W związku z pojawieniem się informacji w mediach, dotyczących decyzji sądu w sprawie organizacji marszu rodzin, który miał się odbyć 20 lipca br., wyjaśniam, że marsz ten, który decyzją Sądu Apelacyjnego w Białymstoku został rozwiązany, był organizowany przez organizację pozarządową - tłumaczy Izabela Smaczna-Jórczykowska, rzeczniczka prasowa urzędu marszałkowskiego.

I podkreśla, że decyzja sądu nie dotyczy zgromadzenia organizowanego przez marszałka, polegającego na przemarszu, mającego celu poparcie dla idei rodziny w rozumieniu art. 18 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz zapewnienie sprawnego, komfortowego i przede wszystkim bezpiecznego dotarcia mieszkańców Białegostoku na Piknik Rodzinny, który odbędzie się na dziedzińcu Pałacu Branickich.

To zgromadzenie rozpocznie się o godz. 13.00. Przemarsz wyruszy spod kościoła św. Rocha i zakończy się przed Pałacem Branickich. Piknik Rodzinny, mający mieć tam następnie miejsce, skierowany jest przede wszystkim do rodzin. W ten sposób samorząd województwa chce nie tylko zapewnić mieszkańcom Białegostoku i województwa podlaskiego atrakcyjną formę spędzenia wolnego czasu, ale promować pozytywne relacje rodziców z dziećmi oraz podkreślić rolę i ważność tradycyjnej rodziny w naszym społeczeństwie. Na dzieci i dorosłych będą czekać liczne atrakcje, m.in. miasteczko rowerowe, miasteczko zabaw dla najmłodszych, pokazy zabytkowego sprzętu wojskowego i grup rekonstrukcyjnych, pokazy sprzętu straży pożarnej, a także koncerty zespołów i orkiestr dętych.

Pierwszy Marsz Równości w Białymstoku odbędzie się za to z półgodzinnym opóźnieniem - rozpoczęcie o 14.30, a nie jak pierwotnie planowano - o 14.00. Start z placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Następnie przejdzie ulicą Władysława Liniarskiego, dalej Lipową w kierunku kościoła św. Rocha, Częstochowską, aleją Józefa Piłsudskiego, a przy Rondzie Doktora Lussy skręci w plac Jana Pawła II, skąd skieruje się na Rynek Kościuszki, gdzie przy fontannie pod Ratuszem zostanie zakończony.

Nie wiadomo, jak rozwinie się sytuacja, bowiem kibice Jagiellonii zaprosili w internecie, za pośrednictwem portalu stadionowioprawcy.net kibiców z całego kraju: "...Zbieramy się w centrum miasta w jak najliczniejszej grupie i działamy". Na godzinę 11.30 wiadomo było, że zgromadzenie rozpoczęło się o 11.00 przy placu NZS i było tam kilka osób.

Zresztą, na godzinę 11.30 kolejnych siedem zgromadzeń zostało odwołanych. Odbyć ma się 28.

19 lipca przedstawiciele prezydenta Białegostoku, policji, straży miejskiej oraz Zarządu Dróg Miejskich wzięli udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego. Spotkanie dotyczyło działań podejmowanych dla zapewnienia bezpieczeństwa w sobotę Białymstoku.

Za bezpieczeństwo uczestników tych zgromadzeń oraz osób, które znajdą się w ich okolicy, odpowiada policja.

Na miejscu wydarzeń będą pracownicy Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz funkcjonariusze straży miejskiej - powiedział Tadeusz Truskolaski. - Jeżeli uczestnicy któregokolwiek zgromadzenia będą dopuszczać się działań bezprawnych, to takie zgromadzenia na wniosek policji będę natychmiast rozwiązywał.

Prezydent Białegostoku ma monitorować rozwój wydarzeń z miejskiego Centrum Sterowania Ruchem w Białymstoku, jak też być w ciągłym kontakcie z policją. Tak, aby jak najsprawniej reagować na wszelkie wnioski. Policja zadeklarowała pełną mobilizację, niezbędną do zapewnienia bezpieczeństwa w mieście.

20 lipca to dzień, który budzi zbyt dużo niepotrzebnych, negatywnych emocji. Apeluję do wszystkich uczestników sobotnich wydarzeń o spokój, rozwagę i rozsądek - podkreślił Truskolaski.

Przypominamy o utrudnieniach w ruchu, jakich można spodziewać się w centrum miasta. Także poruszanie się autobusami Białostockiej Komunikacji Miejskiej będzie utrudnione, zwłaszcza w godzinach 13.00 - 17.00.

Utrudnienia w poruszaniu się mogą wystąpić w okolicach następujących miejsc:
- Rynek Kościuszki,
- Plac Niezależnego Zrzeszenia Studentów,
- Plac Niepodległości,
- ul. Lipowa,
- ul. H. Sienkiewicza,
- al. J. Piłsudskiego,
- rondo Faustyny Kowalskiej,
- rondo Witolda Antonowicza (skrzyżowanie ul. J.K. Branickiego z ul. Piastowską),
- skrzyżowanie ul. Legionowej i ul. R. Kaczorowskiego,
- ul. Zwycięstwa, al. Jana Pawła II, ul. W. Sikorskiego.

Wszelkie decyzje co do zmian w organizacji ruchu w mieście będą podejmowane na bieżąco, na podstawie potrzeb i wniosków policji odpowiadającej za zabezpieczenie planowanych na sobotę zgromadzeń.

(Piotr Walczak / Foto: UM Białystok - zebranie sztabu kryzysowego)

To w końcu jakie marsze i pikiety mają się odbyć? Kolejne zgromadzenia są odwoływane komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama