Otwarcie przebicia ulicy Sitarskiej, które jest czynne od lata, niewiele zmieniło w sprawie przepustowości na Trasie Generalskiej. Korki i zatory jak były, tak są i nie maleją. Głównym powodem niezmiennie pozostaje źle zorganizowana estakada i zjazd w kierunku Augustowa.

Prawie codziennie Trasa Generalska notuje „czkawki” drogowe. Pojawiają się najczęściej w wyniku kolizji lub awarii jakiegoś pojazdu. W ciągu kilku minut od zdarzenia, ruch niemal w każdym kierunku zatrzymuje się, a sznur aut w ciągu pół godziny ciągnie się już na długie kilometry. Sytuacji nie poprawia niestety to, że po Trasie Generalskiej sunie przede wszystkim ciężki ruch tranzytowy, choć sama arteria – zgodnie z założeniami – miała służyć mieszkańcom Białegostoku, aby szybciej przedostawali się z osiedla na osiedle.

Jak bardzo ten ruch jest usprawniony w przedostawaniu się na kolejne osiedla, widać na nagraniu, które jeden z użytkowników Facebooka zamieścił w ubiegłym tygodniu na facebookowej grupie Kolizyjne Podlasie. I choć jest to widok standardowy w tym miejscu, nikt nic wciąż nie robi, aby sytuacje przestały się powtarzać. A powtarzają się głównie dlatego, że przy dojeździe do estakady jest zbyt krótki odcinek na ustawienie się na właściwym pasie, zaś TIR-y blokują lewy pas, bo po zjechaniu na prawy, musiałyby nieco dalej znów zjechać na lewy, jeśli pojazdy miałyby jechać nadal Trasą Generalską. Wówczas zakorkowałoby się wszystko już niemal na amen.

Kierowcy mają tego świadomość, w przeciwieństwie do urzędników, którzy w ten sposób zorganizowali cały ruch w okolicy estakady wyprowadzającej ruch w kierunku Augustowa lub do centrum Białegostoku. Na razie wygląda na to, że rozumieją oni sytuację i część z nich wykazuje się cierpliwością oraz kulturą na drodze i tolerancją.

Wracajac z Białegostoku zawsze zablouje i puszczam z 5tirów ale wielmożnym państwu za mną aż gul chodzi a klaksony pierdzą bo im się śpieszy” – pisze na grupie Kolizyjne Podlasie Katarzyna.

brawo Ty. Miło że tak robisz. A tych co z tyłu trąbią olej i tyle” – komentuje w odpowiedzi Michał.

Jadąc od strony miasta przepuścić parę "dużych " i po kłopocie Zawsze tak robię A jak komuś z tylu coś nie odpowiada to mi się nie spieszy Szanujmy się” – napisał także Dorian.

Przebicie Sitarskiej, która stała się od kilku miesięcy ulicą Sopoćki, miało rozładować ten problem. Wydaje się jednak, że nie tylko nie rozładowało, to w godzinach szczytu tworzy kolejne zatory, ale na osiedlu Białostoczek. Sznur aut w kolejce do ronda potrafi kończyć się u skrzyżowania Sokólskiej i Zagumiennej lub na wysokości Sanktuarium na Radzymińskiej. Tymczasem Trasa Generalska także często stoi długimi sznurami TIR-ów, niekiedy nawet aż do estakady przy Galerii Auchan na Produkcyjnej.

Znakomita część kierowców jak zbawienia czeka przebudowy węzła w Porosłach. On ma wyprowadzać ten ciężki ruch w stronę Jurowiec i obwodnicy Wasilkowa, więc powinien nieco odkorkować Trasę Generalską. Wówczas przynajmniej tranzyt będzie miał jak pojechać inną drogą, bez zajmowania ulic: gen. Maczka, Andersa i Sosabowskiego, a następnie Sulika, które miały służyć przecież mieszkańcom Białegostoku, a nie TIR-om.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: Facebook/ Kolizyjne Podlasie)

Trasa Generalska wciąż się korkuje komentarze opinie

  • gość 2018-11-24 17:32:43

    Szanowna pani redaktor artykuł bez sensu bo wszyscy widzą co się tam dzieje. Jeżeli już chce pani napisać coś ciekawego o tej drodze to podsunę pani pomysł. Wielu kierowców ciekawi kto decyduje o włączaniu sygnalizacji na tym skrzyżowaniu, kiedy i dlaczego jest włączana , dlaczego włączenie inteligentnej sygnalizacji powoduje natychmiastowy zator , ile kosztuje ten system ? Mogla by pani przeprowadzić wywiad z osobami odpowiedzialnymi w centrum zarządzania ruchem i najważniejsze z osobami programującymi działanie sygnalizacji świetlnej o ile tacy są .

  • Bogdan - niezalogowany 2018-11-24 21:30:59

    Prosze, niech Pani Agnieszka i Pan Przemysław załatwią środki u Pana Marszałka

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama