Jeśli tylko kondycja i zdrowie dopisuje, można wsiadać na rower i pojechać choćby do Supraśla, można też do Wasilkowa, zaś bardziej wprawieni dojadą i do Grajewa. W każdym kierunku w zasadzie poprowadzi trasa Green Velo, która jest pełna atrakcji. Majówka to dobry moment, aby sprawdzić przynajmniej niektóre z nich.

Wielu Polaków docenia to, że na rowerze można się przemieszczać łatwo, szybko i przyjemnie. Po jednoślady coraz częściej sięgamy w czasie wolnym, aby spędzać go aktywnie. Naprzeciw wzrastającym potrzebom „zroweryzowanych” wychodzą organizacje turystyczne i projektanci szlaków rowerowych. Jeden z takich szlaków został zaprojektowany między innymi w naszym regionie, choć to w zasadzie tylko jego część, bo całość stanowi najdłuższy szlak rowerowy w Europie. Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo liczy aż 1980 km i łączy łańcuchem atrakcji pięć województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie.

Ci, którzy lubią wypoczywać aktywnie, albo zwyczajnie nie lubią siedzieć w miejscu i chcą poznawać wciąż coś nowego, polubią Green Velo. Bo to nie tylko dobrze przygotowany szlak, ale również możliwość poznawania ciekawostek po drodze. Około dwóch lat temu zaczęła powstawać lista Miejsc Przyjaznych Rowerzystom, w których znajdą coś ciekawego do zobaczenia, ale również strawę i nocleg. To jeden z atutów Green Velo, choć nie jedyny.

- Jazda na rowerze to nie tylko przyjemność, ale też zdrowie. Możemy też pokazywać nasze piękne województwo. Kwestia widoków, lasów, całej przyrody, nie tylko na trasie całego Green Velo, ale choćby tutaj, u nas, z Białegostoku do Supraśla robi wrażenie i powinniśmy dużo o tym mówić i pokazywać to, i zachęcać wszystkich, żeby tutaj przyjeżdżali i oglądali razem z nami – zachęca marszałek województwa Artur Kosicki.

Informowaliśmy całkiem niedawno, że dziś podróż rowerem to zupełnie inna sprawa, niż jeszcze kilkanaście lat temu. Rower można zabrać ze sobą do pociągu i skorzystać z wycieczek rowerowych z dala od miejsca zamieszkania. Gdzie się zatrzymać? Co zobaczyć? Gdzie zjeść? Gdzie przenocować? To wszystko można zaplanować posługując się choćby takim pomocnikiem: https://greenvelo.pl/artykul/124/miejsca-przyjazne-rowerzystom.

Szlak Green Velo pokazuje różnorodność, wielokulturowość oraz dzikość przyrody Polski Wschodniej – terenów mniej znanych turystom. Co ważne, trasa jest uniwersalna – odnajdą się na niej zarówno wyczynowcy, jak i rodziny z dziećmi. Dodatkowo, dzięki przewodnikowi, do którego link zamieściliśmy wyżej, przyczynia się również do rozwoju i promocji turystyki, a ta pociąga za sobą rozwój przedsiębiorstw działających w tej i pokrewnych branżach.

Jeśli szukacie wciąż planów na majówkę, można spróbować rowerem pojeździć po okolicy. Można i dalej, ponieważ ofertę majówkową przygotowały także Przewozy Regionalne. A jeśli już macie plany na rozpoczynający się za chwilę długi weekend, zawsze można spróbować pojeździć rowerem na trasie Green Velo w okresie wakacyjnym. Początek wakacji przecież już za dwa miesiące.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Trasa Green Velo na majówkę komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama