Wiadomości, Trzeba ocalić bohaterów propaganda komunistyczna wciąż działa - zdjęcie, fotografia

To co może dziwić, to usuwanie nazwisk polskich bohaterów z przestrzeni publicznej i bywa, że zastępowanie ich nazwiskami ludzi związanych ze zbrodniczym systemem komunistycznym. Dlatego rusza projekt pod nazwą „Ocalić Bohaterów”, który będzie realizowany pod skrzydłami Instytutu Pamięci Narodowej. Natomiast w naszym regionie zaangażuje się także Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury.

Mimo, że od upadku komuny w Polsce minęło już ponad 30 lat, propaganda komunistyczna wciąż jest żywa. Powielanych jest mnóstwo nieprawdziwych informacji, co w szczególności boli, gdy te kłamliwe informacje dotyczą osób, które nie są w stanie bronić się zza grobu. Tylko w ostatnich miesiącach mieliśmy w Polsce podobne przykłady, gdzie w Żyrardowie radni zdecydowali się wyrzucić z przestrzeni publicznej gen. Fieldorfa „Nilla”, zaś w Białymstoku toczył się bój o ulicę Łupaszki. Z tego względu parlamentarzyści przekazali o akcji, która ma na celu ochronę takich bohaterów.

- Niezmiernie ważne dla nas jest, dla polityków młodego pokolenia, polityków Solidarnej Polski, aby informować, mówić prawdę o historii, mówić prawdę o działaniach naszych bohaterów, bohaterów Armii Krajowej, bohaterów polskiego podziemia. Dla mnie osobiście ważne jest to również z uwagi na to, że jestem wnuczką Sybiraka, żołnierza walczącego w armii Andersa. Niezmiernie cieszę się, że ten program „Ocalić bohaterów” będziemy realizować także w województwie podlaskim – mówiła poseł PiS Aleksandra Szczudło.

Jak wciąż działa propaganda komunistyczna w naszym regionie, widać doskonale na przykładzie osoby majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Białostoccy radni, a w ślad za nimi inni ludzie, powielali kompletnie wyssane z palca informacje na temat tego żołnierza niezłomnego. I co więcej, były to niemal dokładnie te same informacje, które rozpowszechniali komuniści pod koniec lat 40-tych i na początku 50-tych ubiegłego wieku. Zarzuty kierowane w stronę majora Szendzielarza nie znalazły potwierdzenia ani w dowodach, ani w faktach historycznych, a mimo to te kompletne bzdury, są stale przenoszone do przestrzeni publicznej.

- Był to polski bohater, którego propaganda potrafiła obrócić w zupełnie inny sposób niż jego działalność wyglądała. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dokładnie opisał to w swoim apelu do radnych w Białymstoku, a mimo to, to nadal nie wystarczało, aby propaganda PRL-owska funkcjonowała i propaganda komunistyczna – mówił poseł Jacek Ozdoba.

- W związku z tym, że major Zygmunt Szendzielarz Łupaszko był silnie związany z naszym województwem, postanowiliśmy jako radni Sejmiku Województwa Podlaskiego, również w porozumieniu z panem marszałkiem, zaangażować do tej akcji edukacyjnej Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury. Jesteśmy po pierwszych spotkaniach, włączymy się w tą akcję również jako radni. Akcja będzie polegała między innymi na spotkaniach z mieszkańcami, na prelekcjach. Skupimy się nie tylko na Białymstoku, ale również na ośrodkach kultury w całym województwie. Tak, aby jak najszerzej informować o bohaterskich czynach majora Łupaszki – mówił radny wojewódzki Sebastian Łukaszewicz.

Politycy uważają, że edukacja w tym zakresie wymaga poprawy. Bo nie chodzi już tylko o Żołnierzy Wyklętych” czy działaczy antykomunistycznych. Całkiem niedawno przecież lider SLD publicznie stwierdził, że Polskę wyzwoliła Armia Radziecka, która bagnetami i przemocą ustanawiała w Polsce komunizm – czemu akurat przeciwstawiali się między innymi tacy bohaterowie jak Łupaszko.

Akcja „Ocalić Bohaterów” ma być więc serią różnych działań, głównie o charakterze edukacyjnym. Ale ważne w nich jest to, aby były ukierunkowane przede wszystkim na zmiecenie mitów podawanych przez komunistyczną propagandę. Część z tych działań ma być podjęta jeszcze w tym roku, natomiast te z udziałem instytucji województwa podlaskiego – po nowym roku i będą prowadzone do 1 marca, czyli do dnia kiedy obchodzimy święto Żołnierzy Wyklętych.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: DDB)

Trzeba ocalić bohaterów, bo propaganda komunistyczna wciąż działa komentarze opinie

 • gość 2019-11-28 19:30:13

  Tylko dla narodowych katolików mordercy kobiet i dzieci są bohaterami.

 • gość 2019-11-28 19:39:55

  Tragiczni są ludzie którzy uprawiają propagandę pod szyldem historii.

 • gość 2019-11-29 06:48:02

  Do gościa z 19:30:13 . Lepsi są tacy co donosili na sąsiadów i przez to oni lądowali na Syberii ???

 • gość 2019-11-29 13:47:59

  Sebastianek nie ćwicz jarząbka ...

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama