Skrzydła Chwały rozwinęły skrzydła w pełni w pięknym otoczeniu Pałacu w Chrzęsnem. Husarze z Białegostoku wygrali drużynowo Turniej Husarski oraz Konne zawody w szykach kawaleryjskich. W wielkiej inscenizacji historycznej odtworzono bitwę pod Warką. Ok. 50 koni i liczna piechota stworzyły widowiskową i wzruszającą rekonstrukcję.
W trakcie wydarzenia odbyły się Konne zawody w szykach kawaleryjskich. Poczty konne składające się z trzech jeźdźców musiały pokonywać przeszkody, zbierać pierścienie, ścinać jabłka, kapustę a nawet jajka. Wszystko to w galopie utrzymując równy przejazd trzech koni, łeb w łeb, co było największym wyzwaniem.
Wystartowało osiem pocztów pancernych, rajtarii i husarii. Po przejeździe z szablą oraz kopią lub rohatyną zawody wygrał poczet Podlaskiej Chorągwi Husarskiej w składzie Emil Mościcki, Jan Jeremi Wasilewski, Piotr Górny.
Niedziela z kolei obfitowała w pełne emocji i dynamicznych zwrotów akcji wydarzenia w trakcie Ogólnopolskiego Turnieju Husarskiego, rozgrywanego w ramach Polskiej Ligi Husarskiej. Husarze walczyli w trzech dyscyplinach: gonitwie z szablą, z pałaszem oraz gonitwie do pierścienia z kopią ściągając pierścienie, jabłka a i pałaszem kapustę oraz sztychem strącając nieduże klocki. Pędzące konie były widokiem wręcz zjawiskowym. Kilka upadków, wyłamań, rywalizacja do ostatniej chwili o pierwsze miejsce nagradzane były aplauzem publiczności. Niestrudzona batalia husarzy, którzy w pełnym słońcu, w zbrojach, okryci skórami, nie bacząc na zmęczenie dzielnie walczyli o Puchar Starosty podgrzewała atmosferę a i potęgowała szacunek dla skrzydlatych rycerzy.
Na I Mazowiecki Ogólnopolski Turniej Husarski „O Puchar Starosty” zjawiła się rekordowa liczba zawodników, bo aż 6 grup husarskich i 21 husarzy.
W zmaganiach udział wzięły:
- Chorągiew Husarska Województwa Kujawsko – Pomorskiego (8 koni)
- Podlaska Chorągiew Husarska (5 koni)
- Grupa Konna Dexstrarius (3 konie)
- Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej (2 konie)
- Chorągiew Husarska Województwa Pomorskiego (2 konie)
- Chorągiew Hetmana Wielkiego Tadeusza Antoniego Pagińskiego (2 konie)
Wystąpił lider Ligi Krystian Mróz z Gniewu, który stoczył znów walkę z wiceliderem Marcinem Szynkiewiczem z Golubia Dobrzynia, których rozdzielił Paweł Kramasz z Ogrodzieńca. Innym faworytom tj. Andrzejowi Mrozińskiemu z Grupy Dextrarius (najlepszy husarz w ogólnopolskich mistrzostwach husarii w Pułtusku w 2017 r.) a także Emilowi Mościckiemu z Białegostoku (najlepszy husarz i zdobywca złotego pierścienia Lwa Lechistanu w 2018 r.) nie udało się wejść do czołówki. Co tylko świadczy o wysokim poziomie, trudności konkursów oraz woli walki innych husarzy. Niespodziankę sprawił Karol Orenkiewicz z Chorągwi Hetmana Wielkiego Tadeusza Antoniego Pagińskiego, który zajął szóste miejsce (5-te wśród husarzy), a także młody reprezentant Podlaskiej Chorągwi Piotr Górny, który ukończył Turniej na piątym miejscu (4 wśród husarzy) oraz debiutujący w Lidze Dariusz Wasilewski rotmistrz Podlaskiej Chorągwi, zajmując ósme miejsce (6te wśród husarzy).
Grupową klasyfikację wygrała Podlaska Chorągiew Husarska. Następny Turniej Husarski w Gniewie 10 sierpnia.
Szczegółowe wyniki na stronie Fundacji Obowiązek Polski w zakładce Polska Liga Husarska: http://www.obowiazekpolski.pl/polska-liga-husarska/wyniki
KLASYFIKACJA TURNIEJU (husarz, imię konia, nazwa grupa)
WYNIKI DRUŻYNOWE:
Podlaska Chorągiew Husarska (P. Górny, D. Wasilewski, E. Mościcki)
Chorągiew Husarska Województwa Kujawsko – Pomorskiego (M. Szynkiewicz, I. Jambor, P. Cieślik)
Grupa Konna Dexstrarius (P. Kramasz, G. Męcik, A. Mroziński)
(BL/ Foto: Damian Szczepański)
Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?
Turniej husarski zakończył się dobrze dla husarzy z Białegostoku komentarze opinie