Wiadomości, szukał faszystów najciemniej może latarnią - zdjęcie, fotografia

Być może w tym przypadku potwierdzi się kolejny raz powiedzenie, że najciemniej jest pod latarnią. Stacja TVN tak bardzo przez wiele tygodni szukała w Polsce neofaszystów, że zapomniała sprawdzić czy nie ma ich we własnych szeregach. ABW wzywa właśnie na przesłuchanie operatora TVN Piotra Wacowskiego, który brał udział w nagraniu reportażu o polskich neonazistach.

Dla wielu mieszkańców Białegostoku informacja o tym, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wezwała na przesłuchanie operatora stacji TVN – Piotra Wacowskiego, będzie ukojeniem nerwów. To właśnie ta stacja telewizyjna jeszcze kilka miesięcy temu usiłowała kolejny raz pokazać Białystok jako miasto nietolerancyjne, nieprzyjazne obcokrajowcom i wciąż posiadające neofaszystowskie lub faszyzujące organizacje. Teraz ci sami mieszkańcy mają okazję patrzeć, jak przed podobnymi oskarżeniami będzie sobie radziła ta sama stacja, która taki wizerunek białostoczan starała się kreować dla milionów Polaków.

Piotr Wacowski jest operatorem kamery, którego zdjęcia niedawno wypłynęły do sieci. Na tych zdjęciach widać, jak „hajluje” pod flagą ze swastyką podczas rzekomych urodzin Hitlera, jakie neonaziści mieli urządzić w lesie pod Wodzisławiem Śląskiem w ubiegłym roku. Stacja TVN, mimo że posiadała nagrania od miesięcy, zdecydowała się je opublikować dopiero wiele miesięcy później, kiedy Polska przechodziła bardzo trudne stosunki z Izraelem. Na dodatek TVN-owski materiał o polskich neonazistach był też szeroko komentowany poza granicami kraju przez wiele tygodni, jak i na antenie tej stacji, której operator teraz będzie tłumaczył się z „hajlowania”.

W piątek 23 listopada 2018 roku ABW wkroczyła do domu naszego operatora Piotra Wacowskiego, wręczając mu pismo z wezwaniem do prokuratury. W piśmie zawarte są zarzuty o propagowanie nazizmu (z art. 256 par. 1 kodeksu karnego) w związku z realizacją reportażu wcieleniowego na temat polskich neonazistów. Autorzy reportażu postępowali zgodnie ze wszystkimi standardami dziennikarstwa śledczego. Stawianie tego, który ujawnia działalność przestępczą na równi z przestępcami traktujemy jako próbę zastraszenia dziennikarzy. Jednocześnie informujemy, że wczoraj TVN złożył pozew przeciwko tym, którzy insynuowali w ostatnim czasie, że materiał był inscenizowany” – to oficjalne stanowisko przekazane w oświadczeniu przez TVN.

Wygląda zatem na to, że stacja ma zamiar brnąć w tłumaczenia, iż operator musiał „hajlować”, choć przeczą temu inne ujawnione już w sieci zdjęcia z tej rzekomej imprezy poświęconej urodzinom Adolfa Hitlera. Sam operator Piotr Wacowski miał już wcześniej przyznać się do tego, że faktycznie to on jest na zdjęciach i że musiał wykonywać gest hitlerowskiego pozdrowienia, bo było to niezbędne do realizacji reportażu. Takie zeznania miał złożyć, kiedy prokuratura wszczęła śledztwo odnośnie propagowania faszystowskiego ustroju państwa przez uczestników leśnych urodzin z torcikiem z wafelków w kształcie swastyki.

Niezależnie od tego prokuratura prowadzi także dochodzenie w sprawie możliwości dopuszczenia się płatnej prowokacji dziennikarskiej. Portal wPolityce niedawno podał informacje, że urodziny Hitlera w lesie pod Wodzisławiem miały być opłacone kwotą 20 tys. złotych przez nieustaloną osobę, zaś warunkiem otrzymania pieniędzy miało być uczestnictwo w nich dziennikarki SuperWizjera. Stacja TVN także i temu zaprzeczała, że zapłaciła za prowokację, którą później sfilmowano do potrzeb reportażu.

Piotr Wacowski został wezwany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego na najbliższy czwartek, 29 listopada. Prawdopodobnie usłyszy wówczas zarzuty z art. 256 par. 1 Kodeksu karnego, dotyczącego publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: zrzut ekranu z portalu www.tvn24.pl)

TVN szukał faszystów, ale najciemniej być może jest pod latarnią komentarze opinie

  • gość 2018-11-26 18:15:00

    Ten portal jest jak przysłowiowe "Radio Erewań".

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama