6°C pochmurno z przejaśnieniami

Twórców wybrano. Nagrody zostaną przyznane w czerwcu

Kiedy: 2018-06-24 , godzina: 00:00

Kultura, Twórców wybrano Nagrody zostaną przyznane czerwcu - zdjęcie, fotografia

Jerzy Kalina, Andrzej Zaborski, Wojciech Hernik i Łucja Lisowska to laureaci 25. Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Białegostoku za 2017 rok. Wręczenie nagród odbędzie się w czerwcu.

Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Białegostoku – za osiągnięcia w dziedzinie tworzenia i upowszechniania kultury – przyznawana jest twórcom i animatorom życia kulturalnego, których działalność w znaczący sposób przyczynia się do wzbogacenia życia kulturalnego Białegostoku, poszerzenia oferty kulturalnej oraz do promocji miasta w kraju i za granicą. Nagroda jest przyznawana w trzech kategoriach: artystycznej, organizatorskiej i ochrony dziedzictwa.

Do nagrody artystycznej za 2017 rok zgłoszono 14 kandydatów. W kategorii artystycznej byli to: Jerzy Kalina (film), Adam Woronowicz (film), Andrzej Zaborski (teatr), Teatr PAPAHEMA (teatr) i Władysław Pietruk (plastyka). W kategorii organizatorskiej: Wojciech Hernik, Grażyna Dworakowska, Anna Łuszyńska, Adam Radziszewski oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku. Z kolei w ostatniej (ochrony dziedzictwa): Elżbieta Teresa Iwaszko, Łucja Lisowska, zespół: Katarzyna Kolendo-Korczak, Zbigniew Michalczyk, Anna Oleńska, Dorota Piramidowicz, Katarzyna Uchowicz, Marcin Zgliński (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk) i Anna Radziukiewicz (Fundacja im. Księcia Konstantego Ostrogskiego).

Kapituła rekomendowała do nagrody Jerzego Kalinę, Andrzeja Zaborskiego, Wojciecha Hernika i Łucję Lisowską. Uwzględniając opinię kapituły prezydent Białegostoku przyznał Nagrodę Artystyczną za 2017 rok czterem laureatom:

w kategorii artystycznej:

Jerzemu Kalinie – za całokształt dotychczasowej działalności (17 tys. zł),

Andrzejowi Zaborskiemu – za całokształt dotychczasowej działalności (17 tys. zł),

w kategorii organizatorskiej:

Wojciechowi Hernikowi – za pomysł i organizację największego w regionie i jednego z największych w Polsce spotkania miłośników militariów i historii – Pikniku Militarnego „Misja Wschód” (17 tys. zł),

w kategorii ochrony dziedzictwa:

Łucji Lisowskiej – za całokształt dotychczasowej działalności (17 tys. zł).

Wszystkim laureatom tegorocznej nagrody serdecznie gratuluję – mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Cieszę się, że w ten sposób możemy uhonorować ich nieocenioną pracę na rzecz rozwoju kultury i Białegostoku.

W składzie kapituły powołanej przez prezydenta Białegostoku w kwietniu 2018 r. znaleźli się:

Małgorzata Borowska (laureatka, stowarzyszenie),

Marek Kietliński (instytucja, stowarzyszenie),

Edyta Mozyrska (przedstawiciel prezydenta),

Piotr Półtorak (instytucja),

Rafał Rudnicki (przedstawiciel prezydenta) – przewodniczący,

Wojciech Śleszyński (instytucja),

Iwona Zawadecka (instytucja).

Wręczenie nagrody artystycznej planowane jest na 24 czerwca, podczas koncertu w trakcie Dni Miasta Białegostoku.

(Źródło i foto: białystok.pl/ oprac. Cezarion)


Twórców wybrano. Nagrody zostaną przyznane w czerwcu komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl