Tysiące zniczy zapłonie w podziękowaniu polskim bohaterom

Wiadomości, Tysiące zniczy zapłonie podziękowaniu polskim bohaterom - zdjęcie, fotografia
LIS 10
Cmentarz Wojskowy w Białymstoku godz: 19:00

Kilka dni temu zebrano ponad 2 tysiące złotych. Z tych pieniędzy zostaną kupione znicze, które już w niedzielę, 10 listopada, zapłoną na grobach polskich bohaterów. Bo „Światło pamięci Niezwyciężonym w dekadę 100 lecie odzyskania Niepodległości” to już kolejne patriotyczne wydarzenie, które organizuje Stowarzyszenie Grupa Wschód.

W czasach pokoju nie jest łatwo docenić wolność, której nie mieli nasi rodacy ponad 100 lat temu. Walczyli w Polsce, walczyli poza jej granicami, walczyli wszędzie i w każdych warunkach. Właśnie po to, aby być u siebie, czuć się jak u siebie i stanowić o sobie samych. Tysiące z nich poniosło za ten cel najwyższą ofiarę, składając życie na ołtarzu naszej wolności. Groby polskich żołnierzy rozsiane są po całym świecie. Niektóre nie mają nazwiska na krzyżach. O innych nawet nie wiadomo czy i gdzie mają swoje mogiły. Polacy zostali pochowani tam, gdzie spotkała ich śmierć.

O nich wszystkich pamiętała Grupa Wschód, która kolejny raz przeprowadziła kwestę w dniu Wszystkich Świętych na różnych cmentarzach. Zbierano bowiem pieniądze na zakup zniczy, które następnie zostaną zapalone w przeddzień Święta Niepodległości. Jednak tym razem zapłoną tam, gdzie pamięć o polskich żołnierzach ginie, albo niekiedy nie ma już kto o nich pamiętać.

Celem akcji jest zapalenie znicza na każdym grobie żołnierza i odmówienie krótkiej modlitwy. Chcemy dzięki temu pokazać że w dekadę 100 lecia odzyskania niepodległości Polacy pamiętają o tych, którzy zginęli walcząc o odzyskanie i utrzymanie Wolnej Niepodległej Rzeczpospolitej. Zróbmy to 10 listopada wieczorem, w wigilię tak ważnego święta dla wszystkich obywateli wolnej Polski. Mogiły polskich żołnierzy rozsiane są po całym świecie. Na przestrzeni lat zmieniały się granice, los rzucał żołnierzy w każdy zakątek globu, czasy przeminęły a mogiły zostały. Oni zginęli za nas i za nasz kraj. Nie jest trudno zapalić jeden znicz przy jednym krzyżu ale jak zrobimy to razem, w każdej miejscowości, na cmentarzach przy pomnikach czy przydrożnych mogiłach to zapłoną dziesiątki tysięcy zniczy. Wszystkim tym co stanęli do walki o ojczyznę podczas powstań narodowych, konspiracji, I wojny światowej, w walce o utrwalenie granic, wojnie polsko bolszewickiej, II wojnie światowej oraz podziemia antykomunistycznego. Pokażmy że MY PAMIĘTAMY” – czytamy na stronie wydarzenia Światło pamięci Niezwyciężonym w dekadę 100 lecie odzyskania Niepodległości.

Do akcji Światło pamięci Niezwyciężonym w dekadę 100 lecie Niepodległości może włączyć się każdy, tak samo jak mogą jeszcze dołączać grupy zorganizowane i stowarzyszenia. Szczegóły o tym jak to zrobić znajdują się na stronie wydarzenia. Każdy, kto zna lub wie o miejscach pochówku polskich żołnierzy może sam pójść i tam zapalić znicz. To nie tylko forma podziękowania za ofiarę, ale także pamięć i szacunek za to, że dziś możemy cieszyć się życiem w wolnej Polsce.

Światło pamięci Niezwyciężonym w dekadę 100 lecie Niepodległości zapłonie o godz. 19.00. W Białymstoku znicze będą zapalone na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada i tam właśnie wszyscy spotykamy się w niedzielę, 10 listopada. Na miejscu będzie także odmówiona modlitwa za dusze zmarłych i poległych. Więcej na temat akcji możecie znaleźć na stronie wydarzenia.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: Stowarzyszenie Grupa Wschód)

Tysiące zniczy zapłonie w podziękowaniu polskim bohaterom komentarze opinie

  • B I S - niezalogowany 2019-11-10 09:14:14

    Bielska Inicjatywa Społeczna - także uczestniczy

  • B I S - niezalogowany 2019-11-10 09:14:58

    Bielska Inicjatywa Społeczna - także uczestniczy

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama