Wiadomości, Ulica Łupaszki zniknąć będzie pierwsza decyzja nowej Miasta - zdjęcie, fotografia

Od momentu przyjęcia uchwały o nadaniu patrona jednej z ulic na osiedlu Skorupy Zygmunta Szendzielarza Łupaszki, nie milkną spory. Były już próby zmiany tej decyzji, ale większościowy dotąd klub radnych PiS, swojego zdania w tej sprawie nie zmieniał. Być może zmieni to nowa Rada Miasta.

Pod koniec kwietnia tego roku radni Prawa i Sprawiedliwości zdecydowali w uchwale, iż jedna z ulic na osiedlu Skorupy będzie miała patrona w osobie Zygmunta Szendzielarza Łupaszki. Już w trakcie tamtej sesji pojawiła się duża dyskusja wokół tej postaci. Bo dla jednych jest on bohaterem, dla innych wręcz odwrotnie, są tacy co określają go wręcz mianem mordercy. Z tym, że kiedy Łupaszko był zgłaszany do banku patronów, kontrowersji, ani sprzeciwu nikt nie wnosił.

- Kiedy kolega Madras zgłaszał to nazwisko do banku patronów – to było rok temu, może troszeczkę więcej, nikt nie zgłaszał uwag. W ogóle nie było na ten temat dyskusji, że osoba kontrowersyjna – mówił na tegorocznej kwietniowej sesji Rady Miasta, radny Paweł Myszkowski.

Te głosy krytyczne wobec Łupaszki zaczęły padać w trakcie debaty radnych, ale także i później kilkukrotnie. To, co pojawiło się jeszcze to dewastacja tablic z nazwą ulicy, a także elementów ogrodzenia pobliskiej budowy znajdującej się przy tej ulicy. Do Rady Miasta wpływały też wnioski o zmianę nazwy ulicy, albo przynajmniej o przeprowadzenie konsultacji społecznych w tej sprawie. Większościowy klub PiS jednak nie zmieniał zdania i nazwa ulicy została utrzymana.

Teraz nazwa ulicy może się zmienić. Po pierwsze dlatego, że zmienił się układ sił w Radzie Miasta, a po drugie, już na pierwszej konferencji prasowej po zakończeniu wyborów samorządowych, padła informacja o tym, że trzeba koniecznie zmienić patrona na Skorupach. Jako pierwsza wypowiedziała się tu Inicjatywa dla Białegostoku, która zapowiedziała zwrócenie się do prezydenta Białegostoku w tej właśnie sprawie.

- Pierwszą rzeczą, która wymaga natychmiastowej zmiany, naszym zdaniem, jest ulica Łupaszki w Białymstoku. To, że ta ulica się pojawiła, my jako środowisko, głośno mówiliśmy, że to jest wielki błąd. Ta ulica w ogóle nie powinna się pojawić w naszym mieście. W tym momencie liczymy na koleżanki i kolegów z Forum Mniejszości Podlasia, którzy przekonają, mam nadzieję, swoje koleżanki i kolegów w klubie Platformy Obywatelskiej, że ta uchwała wymaga natychmiastowej zmiany – przekazał Radosław Puśko z Inicjatywy dla Białegostoku.

Z naszych informacji wynika, że ta zmiana może nastąpić i to bardzo szybko. Rada Miasta w nowym składzie prawdopodobnie już na pierwszej sesji zgłosi projekt uchwały, aby obecna ulica Łupaszki nosiła nazwę – ulica Podlaska. Ta nazwa to zresztą pierwotny pomysł prezydenta Białegostoku, który został w głosowaniu odrzucony. Jako, że większość w Radzie Miasta będą mieli teraz radni koalicyjni z prezydentem Truskolaskim, prawdopodobnie jego propozycję radni przyjmą w głosowaniu.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Reklama

Ulica Łupaszki ma zniknąć. Czy to będzie pierwsza decyzja nowej Rady Miasta? komentarze opinie

  • BarańskiA - niezalogowany 2018-11-01 20:05:14

    :O Hmmmm... No, ja na to LIBERUM VETO! JA NIE POZWALAM! :/ I może dodam z tzw. Innej Beczki... >> Dlaczegóż to na os. ZAWADY (w Białymstoku!) mamy ulicę byłego Księcia JANUSZA RADZIWIŁŁA - słynnego litewskiego magnata INTRYGANTA i ZDRAJCY POLSKI, który w 1655 r. (razem ze swoim suczym krewnym Bogusławem Radziwiłłem!) aktywnie w KIEJDANACH PRZYŁĄCZYŁ SIĘ DO SZWEDZKIEJ AGRESJI NA POLSKĘ! O! TO JEST NIEDOPUSZCZALNE wg mnie! TO DOPIERO SKANDAL JEST! Nieprawdaż?! :( :O O TYM WARTO ROZMAWIAĆ! A. B. B)

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama