Wiadomości, Ulica Łupaszki zniknąć Uzasadnienie takie głupiej chyba dało - zdjęcie, fotografia

Jak informowaliśmy jeszcze przed weekendem, z przestrzeni Białegostoku ma zniknąć ulica Łupaszki. W jej miejsce ma pojawić się ulica 100-lecia praw kobiet – tak przynajmniej chce piątka białostockich radnych. Uzasadnienie do tego projektu uchwały jest natomiast takie, że głupiej już się chyba nie dało.

Grupa radnych, która złożyła projekt uchwały w sprawie zmiany patrona na osiedlu Skorupy, to łącznie pięć osób – czworo z Forum Mniejszości Podlasia (Stefan Nikiciuk, Ksenia Juchimowicz, Tomasz Kalinowski i Joanna Misiuk) oraz jeden radny niezrzeszony – Maciej Biernacki. Chcą aby ulica 100-lecia praw kobiet zastąpiła Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko. Pomysł nie jest nowy, ponieważ z taką propozycją pół roku temu wystąpiły działaczki lewicowe, w tym także proaborcjonistki, ze Strajku Kobiet w Białymstoku. Jak to się ma do ponoć chrześcijańskich radnych z Forum Mniejszości Podlasia? Na to pytanie niech każdy odpowie sobie sam. Ale wygląda to na kolejny popis tej grupy radnych, która także wcześniej poparła de facto kontrowersyjny marsz równości w Białymstoku nie pozwalając na przyjęcie stanowiska przeciwko temu marszowi.

Jeszcze bardziej kuriozalne są natomiast argumenty zawarte w uzasadnieniu projektu uchwały. Bo wynika z nich, że albo radni nie mają żadnej wiedzy w sprawach, w których zamierzają debatować, a co gorsza podejmować decyzje, to jeszcze na dodatek argumentują zmianę patrona ulicy tym, że przed podjęciem uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy Łupaszki nie było konsultacji społecznych. Tyle tylko, że nie odbyły się przecież także żadne konsultacje społeczne w sprawie nadania nazwy ulicy 100-lecia praw kobiet. Zatem ten argument grupa radnych powinna skierować w pierwszej kolejności do siebie samych.

Do dziś wśród historyków trwa dyskusja co do jednoznacznej pozytywnej oceny mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”, pod którego komendą działał wspomniany wyżej oddział Zygmunta Błażewicza” – czytamy w projekcie uchwały. „Właściwym więc jest odłożenie decyzji o nadania imienia ulicy mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka do czasu jednoznacznego określenia jego postaci przez historyków, tak aby patroni białostockich ulic byli postaciami, które łączą a nie dzielą” – podano w dalszej części tego uzasadnienia.

Grupa radnych musiała zatem przespać, albo przebywać gdzieś poza Polską w ciągu ostatnich lat, czy nawet miesięcy. Poza tym radni pominęli zebranych ponad 1000 podpisów za zachowaniem ulicy Łupaszki wobec niespełna 800 podpisów za nadaniem tej ulicy nazwy 100-lecia praw kobiet. Historycy z Instytutu Pamięci Narodowej, uprawnieni do oceny takich postaci, jednoznacznie wypowiedzieli się co do Łupaszki. Wypowiedział się także o jego działaniu sąd wolnej Polski uniewinniając polskiego żołnierza od wszelkich zarzutów, jakie najpierw postawili mu, a następnie zamordowali go za nie komuniści.

Grupa radnych powinna również wiedzieć, że ponad 13 lat temu Sejm Rzeczpospolitej Polskiej specjalną uchwałą wyniósł majora Zygmunta Szendzielarza Łupaszkę do rangi bohatera narodowego, przywracając mu tym samym należne miejsce w historii i honor, którego pozbawili go oprawcy komunistycznego PRL. Pamięć skazanego na karę śmierci polskiego żołnierza była przez lata szargana. Posłowie polskiego Parlamentu chcieli swoją uchwałą przywrócić mu należne miejsce w naszej historii i to zrobili. Najwyraźniej szarganie pamięci polskiego żołnierza przez stalinowskich oprawców bardziej podoba się kilku białostockim radnym niż prawda, którą ustaliły właściwe instytucje wolnej i niepodległej Polski, za którą zginął także i ten Żołnierz Wyklęty.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Ulica Łupaszki ma zniknąć. Uzasadnienie takie, że głupiej już się chyba nie dało komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2019-10-21 14:12:02

  Nie powinno sie nadawac nazw ulic imieniem kontrowersyjnych ludzi. I po temacie !!

 • gość 2019-10-21 14:16:40

  Zanim zaczniecie opluwać Łupaszkę, to zapoznajcie się z historią naszego regionu, po 17 września 1939r. Ogrom zbrodni popełnionych przez białoruskie jaczejki powala na kolana, wystarczy wpisać w google ,,zbrodnie białoruskie,, Lerypol, Budowla, Brzostowica Mała, obóz śmierci w Kołdyczewie. Współpraca z nkwd, ub, nazistowskimi niemcami, tak białorusini oficjalnie współpracowali z nazistowskimi niemcami ( 30 dywizja SS ). Jeśli nie stać was na poświęcenie paru chwil, na zapoznanie się z historią, to nie macie prawa obrażać niezłomnych, jeśli jednak poświęcicie trochę czasu, to zapewniam, wtedy zadacie sobie jedno pytanie, ilu jeszcze Polaków zostało by zamordowanych, żeby nie niezłomni ?!

 • gość 2019-10-21 17:53:16

  do "gościu" powyżej. ...Historia to wiedza a nie polityczna zemsta. Nikt przecież nie nadaje ulicom imion zbrodniarzy o których piszesz. Dobrze byłoby żeby taka zasada obowiązywała we wszystkie strony. To ze ktoś jest "niezłomnym" w Twoim mniemaniu nie oznacza ze należy mu się szacunek i uznanie a\'priori nawet gdy jest zbrodniarzem.

 • gość 2019-10-21 17:57:07

  do "gościu" powyżej. ...Historia to wiedza a nie polityczna zemsta. Nikt przecież nie nadaje ulicom imion zbrodniarzy o których piszesz. Dobrze byłoby żeby taka zasada obowiązywała we wszystkie strony. To ze ktoś jest "niezłomnym" w Twoim mniemaniu nie oznacza ze należy mu się szacunek i uznanie a\'priori nawet gdy jest zbrodniarzem.

 • gość 2019-10-21 22:58:27

  A Adamowicz to postać jednoznaczna? To dlaczego do k.... nędzy Ci sami radni, wbrew wielu głosom sprzeciwu, nadali mu honorowe obywatelstwo? Obłudnicy!

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama