Ulica Parkowa może nie być już taka parkowa, bo grozi jej utrata wielu drzew

Wiadomości, Ulica Parkowa może parkowa grozi utrata wielu drzew - zdjęcie, fotografia

Całkiem zielona jeszcze ulica Parkowa wkrótce może nie być już ani zielona, ani zadrzewiona. Możliwe, że nie będzie przypominała drogi prowadzącej niemal wprost do parku, który rozciąga się tuż za budynkiem Filharmonii Podlaskiej. Wycinką zagrożonych jest tam aż 12 drzew.

Ulica Parkowa, to niewielka uliczka na osiedlu Mickiewicza. Niewielka, bo jednokierunkowa i stosunkowo wąska. Ale w tej chwili jest dość zieloną arterią, która prowadzi niemal wprost do parku w Lesie Zwierzynieckim oraz Akcentu ZOO. Wkrótce tej zieleni może ubyć. Chodzi bowiem o wycinkę aż 12 drzew, o co do urzędu miejskiego zwróciła się spółdzielnia mieszkaniowa.

„(…) zawiadamiam o prowadzonym na wniosek Spółdzielni Mieszkaniowej im. A. Mickiewicza w Białymstoku złożony dnia 12 sierpnia 2019 r. postępowaniu w sprawie wydania zezwolenia na usunięcie 12 sztuk drzew rosnących przy ul. Parkowej 14 na działce nr geod. 2287, obręb 11 – Śródmieście w Białymstoku” – czytamy w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Obwieszczenie o tej samej treści otrzymali także mieszkańcy ulicy Parkowej, które pojawiło się na klatkach schodowych. Choć trzeba tu dodać, że mieszkańcy już raz bronili zieleni w swojej okolicy. Blisko rok temu, kiedy radni debatowali nad planami miejscowymi dotyczącymi ich osiedla, jasno i wyraźnie przekazali swoje zdanie urzędnikom i radnym. Wycinka bowiem była planowana w związku z inwestycją drogową i deweloperską jednocześnie.

- To osiedle powstało w latach 50-tych. Ono nie jest przystosowane do tego, żeby je zapychać, plombować kolejnymi budynkami wielomieszkaniowymi. Tu trzeba poprawiać funkcje tych osiedli, dawać nam przestrzeń życiową, a nie nam ją odbierać – takie słowa wówczas padły na mównicy z ust Piotra Wieczorka, mieszkańca osiedla.

- Uwaga usunięcia z tej drogi drzew została odrzucona w całości. Co oznacza, że te drzewa w projekcie tego planu pozostały. Są oznaczone zielonymi, grubymi kropkami i oznaczone w legendzie jako drzewa wartościowe, które powinny pozostać. Więc jak najbardziej to, o co prosili mieszkańcy, zostało zrobione – mówiła Agnieszka Rzosińska, szefowa Departamentu Urbanistyki.

Sytuacja obecnie wygląda tak, że znów wróciła sprawa wycinki drzew, jak w październiku zeszłego roku przewidywał zresztą ówczesny radny Wojciech Koronkiewicz, który mówił, że plany miejscowe przedstawione przez dyrektor Rzosińską, wcale drzew nie chronią. Ale decyzja w sprawie ogołocenia Parkowej z drzew jeszcze nie zapadła.

Najpierw, bo 5 września, o godz. 11.45 odbędą się oględziny. I to od nich w dużej mierze zależeć będzie jaka będzie decyzja. Czy zapadnie decyzja o pozwoleniu na wycinkę? Czy odmowie na wycinkę? O tym dowiemy się przed 12 października, do której to daty urzędnicy wyznaczyli termin do załatwienia tej sprawy.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: DDB)

Ulica Parkowa może nie być już taka parkowa, bo grozi jej utrata wielu drzew komentarze opinie

  • Mieszkaniec osiedla Mickiewicz - niezalogowany 2019-08-29 20:41:26

    No oczywiście ! Lepiej wyciąć wszystko na rzecz jaką?! Ja się pytam ? Bo co tym uzyskamy? Przestrzeń w czym? Wolimy zieleń wolimy piekne krajobrazy. Parkowa jak sama nazwa mówi musi pozostać zielona Leśna z drzewami bez niej cały urok straci.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama