Lokalny biznes, Europejska dobija Podlasie - zdjęcie, fotografia

Podlasie jest jednym z biedniejszych regionów Polski, ale jeśli tak dalej pójdzie, może stać się najbiedniejszym regionem. Ostatnio pchnęła nas w tym kierunku Unia Europejska, której prawo w zakresie przekraczania granicy Schengen mocno ograniczyło przygraniczny handel.

Od tego roku Białorusini nie mogą już przyjeżdżać do Polski na podstawie tak zwanych „wiz zakupowych”. Do tej pory korzystali oni z takich możliwości niemal bez ograniczeń. Dzięki temu w przygranicznych miejscowościach, ale przede wszystkim w Białymstoku, kwitł handel. Zarabiały galerie handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe, również mniejsze punkty handlowe i targowiska – jak to na Kawaleryjskiej.

Problem został zauważony bardzo szybko, ale już działania nie poszły w tym kierunku, w którym pójść powinny. Mianowicie, na styczniowym posiedzeniu Rady Miasta przyjęte zostało stanowisko „w sprawie likwidacji przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych wiz zakupowych dla obywateli Białorusi”. Radni apelowali w nim do resortu spraw zagranicznych o zmianę przepisów, aby obywatele Białorusi mogli nadal przyjeżdżać do Polski na dotychczasowych warunkach.

Tyle, że swój apel radni powinni skierować do organów Unii Europejskiej, które zobowiązały Polskę, jako kraj członkowski, do przestrzegania jednolitych przepisów strefy Schengen. Radni Koalicji Obywatelskiej – bo tylko oni podnieśli ręce za stanowiskiem skierowanym do polskiego MSZ – nie chcieli słuchać o zawiłościach związanych z prawem wizowym. Bo po co rozwiązać problem na poziomie UE, skoro można kopać w polski rząd?

- To jest realny wymiar powstawania nowego muru na wschodniej granicy. Miało być lepiej, miało być wielkie otwarcie, miały być wielkie korzyści, a mamy do czynienia z nowym murem na polskiej granicy wschodniej – mówił jeszcze w miniony poniedziałek poseł Robert Tyszkiewicz, szefujący Platformie Obywatelskiej na Podlasiu.

Lepiej byłoby, gdyby poseł poprosił swoich kolegów i koleżanki partyjne w Parlamencie Europejskim, aby wymusili zmianę przepisów wizowych, żeby gospodarczo nie dobijać Podlasia. Polski MSZ bowiem złamałby prawo unijne, gdyby nie wprowadził zmian zgodnych z rozporządzeniem obowiązującym we wszystkich krajach UE.

Zmiany w praktyce wizowej wprowadzone z dniem 2 stycznia 2019 r. wynikają przede wszystkim z nałożonego na Polskę, jako sygnatariusza Układu z Schengen obowiązku harmonizacji polityki wizowej państw członkowskich, w tym m.in. stosowania Wykazu dokumentów uzupełniających, które powinny przedstawić osoby składające wniosek o wizę krótkoterminową na Białorusi, stanowiącego załącznik nr 1 do decyzji wykonawczej Komisji Europejskiej” – to odpowiedź polskiego MSZ na zapytanie posła Krzysztofa Jurgiela, który też zauważył problem gospodarczy związany z wizami.

Platforma Obywatelska wielokrotnie grzmiała i bolała nad faktem braku przestrzegania prawa, więc tym bardziej powinna teraz wspierać polski MSZ za to, że do prawa się stosuje. Kopać powinna za to Komisję Europejską. To jednak nie wszystko, bowiem w rozwoju handlu przygranicznego na Podlasiu oprócz Unii Europejskiej przeszkadza także zmiana prawa jaka dokonała się na Białorusi.

Z informacji posiadanych przez MSZ wynika, że w ostatnim czasie strona białoruska wprowadziła zmiany dot. przewozu towarów przez granicę. Zgodnie z decyzją podpisaną 1 listopada 2018 r. przez Radę Euro-Azjatyckiej Unii Gospodarczej (EUAG), od 1 stycznia 2019 roku dopuszczalna wartość bezcłowego wwozu towarów – przedmiotów osobistego użytku – na terytorium państw EAUG, w tym Białorusi, transportem naziemnym (samochodem, koleją, drogą morską lub przy przekraczaniu granicy pieszo) – spoza obszaru celnego EAUG – zmniejszona zostanie z obecnych 1500,00 EUR do 500,00 EUR. Ich maksymalna waga zostanie zmniejszona z obecnych 50 kg do 25 kg. Przekroczenie tych wartości oznaczać będzie konieczność opłacenia 30% cła od wartości wwożonego towaru – przedmiotów osobistego użytku, przy czym co najmniej 4 EUR od każdego kilograma powyżej bezcłowych 25 kg” – wyjaśnia polski MSZ posłowi Jurgielowi.

Temat handlu na Podlasiu będziemy niebawem opisywać znacznie szerzej, ponieważ do przedsiębiorców, kupców i mieszkańców naszego regionu docierają sprzeczne sygnały. Część z nich można z powodzeniem nazwać fake newsami, bo nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, jak ten, że za likwidacją wiz zakupowych stoi polski rząd.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: SG)

Unia Europejska dobija Podlasie komentarze opinie

 • gość 2019-02-21 14:44:52

  podane limity owszem ale od 2021 roku

 • gość 2019-02-21 17:42:26

  Pani redaktor . Naprawdę Pani pisiorism przekracza wszelkie granice. Obwiniać po, kod , lgbt i oczywiście tuska za to ,że w rzędzie pis polityka zagraniczna nie istnieje ? Zamiast dbać o interesy Polaków wolą zajmować się żydami i arabami . Przypomnę Pani tylko ,że to rząd pis ograniczył skutecznie turystykę zakupową z obwodem kaliningradzkim, teraz czas na Białoruś i Ukrainę a potem budowę muru oczywiście nazwanego mur trump. Czy Pani redaktor jest tak zaślepiona pis, czy tak cyniczna , czy tak głupia ?

 • gość 2019-02-21 18:23:46

  A W JAKI SPOSÓB MOGĄ JEŹDZIĆ UKRAIŃCY?

 • gość 2019-02-21 18:25:45

  A W JAKI SPOSÓB MOGĄ JEŹDZIĆ UKRAIŃCY?

 • gość 2019-02-21 22:23:39

  Pewnie sklepy pozamykać w niedzielę, gdzie duża część kupujących to byli Białorusini, też unia kazała zamknąć.Bo dla pis co złego to łunia.

 • Gościu - niezalogowany 2019-02-22 08:35:13

  Pani redaktor, skoro to wina UE że zostało wprowadzone ograniczenie wjazdu zakupowego dka obywateli Białorusi, to dlaczego takiego ograniczenia nie wprowadziła Litwa? Tego kraju przepisy UE nie dotyczą?

 • Agnieszka Siewiereniuk Siewiereniuk 2019-02-22 11:28:18

  Drogi gościu, napisz do MZS Litwy, może odpowie. Ewentualnie jeszcze może premier Litwy odpowie. To pytanie o Litwę to niestety nie do mnie, bo nie jestem ani ministrem, ani premierem Litwy

 • Gość - niezalogowany 2019-02-22 17:12:19

  Niech dziękują swojemu Baćce, skoro postawił takie zaporowe warunki!! U nich magazyny pełne, bo do tej pory pól Białorusi siedziało na zakupach w Polszy. Odtąd niech kupują swoje i ruskie barachlo.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama