Styl życia, Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze otwarte przez całe wakacje - zdjęcie, fotografia

Przez całe wakacje jest czynne Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze zlokalizowane w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. Na zwiedzających czeka od poniedziałku do piątku w godzinach 9-15 i w soboty, od 9 do 14. Wstęp jest wolny. Warto tam zajrzeć, zwłaszcza, że ostatnio UCP wzbogaciło się o nowe okazy – m.in. bardzo rzadkie gąbki.

W Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym, w dziewięciu salach wystawowych, na po-wierzchni 750 mkw., prezentowanych jest 10 ekspozycji stałych. Największą, centralną salę zajmuje wystawa poświęcona przyrodzie północno-wschodniej Polski. W klimatycznym, nawiązującym do natury wnętrzu można zobaczyć m.in. żubra, łosia, jelenia, a także wilka, borsuka, jenota czy bobry oraz wiele gatunków ptaków. Dodatkowo, dzięki specjalnym infokioskom, można nauczyć się rozpoznawania 220 gatunków ptaków Polski i ich głosów.

W kolejnych pomieszczeniach można podziwiać m.in. skamieniałości z osadów polodowcowych, minerały i skały oraz wystawy prezentujące rośliny chronione i charakterystyczne dla Podlasia, faunę mórz podzwrotnikowych, stawonogi tropikalne, a także przyrodę rejonów polarnych. To właśnie okazy z tej ostatniej kolekcji stały się w 1980 r. zaczątkiem Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego. Pierwszymi eksponatami były bowiem bezkręgowce morskie i ptaki antarktyczne przywiezione przez prof. Andrzeja Myrchę z wyprawy na Polską  Stację Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego na wyspie King George. Dziś uczelniane muzeum nosi jego imię.

UCP oferuje też zwiedzającym możliwość podziwiania zwierząt z hodowli terraryjnych. Zbiory stałe są systematycznie wzbogacane rozmaitymi wystawami czasowymi. Aktualnie można np. oglądać wystawę minerałów, skamieniałości, meteorytów oraz tektytów. To w sumie ok. 600 eksponatów. Zostały wybrane spośród blisko 800 okazów, które w ub. roku podarowała Uniwersytetowi w Białymstoku dwójka białostoczan - Irena i Jan Data. To niezwykle różnorodny zbiór. Wśród najcenniejszych okazów są kolorowe, pasiaste agaty, ametysty kaktusowe, piryty, granaty, galena, kwarce szkieletowe i wiele innych minerałów ze wszystkich kontynentów. Szczególnie cennym nabytkiem są meteoryty oraz tektyty (bryłki zasobnego w krzemionkę naturalnego szkliwa, które powstały najprawdopodobniej w wyniku topienia się skał pod wpływem uderzenia meteorytów w Ziemię). Do tej pory w zbiorach Centrum nie było bowiem pozostałości ciał niebieskich, dlatego podarowane meteoryty stały się zaczątkiem nowej kolekcji. Są to zarazem najstarsze eksponaty w zbiorach placówki. Tę wystawę można będzie oglądać do końca 2018 roku.  

Obok budynku UCP znajduje się ścieżka edukacyjna, na której można podziwiać 15 dużych, magmowych głazów narzutowych, pochodzących z czasów ostatniego zlodowacenia.

Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy działa od 1999 roku. Od trzech lat ma do dyspozycji przestronną siedzibę w kampusie przy ul. Ciołkowskiego. Kilka wystaw zostało wzbogaconych o kolekcje zakupione dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013.

(PW / Foto: UwB)

Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze otwarte przez całe wakacje komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama