Polityka, Uposażenie dieta dodatki przywileje zarabia Senacie - zdjęcie, fotografia

W izbie wyższej parlamentu, określanej jako izba zadumy, zasiada 100 senatorów. W składzie X kadencji, wyłonionym w wyborach 13 października 2019 r., znajdzie się trzech z województwa podlaskiego (okręgi o numerach: 59, 60, 61), wszyscy startowali z Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość: Marek Komorowski, Mariusz Gromko, Jacek Bogucki. Sprawdzamy, na jakie zarobki mogą liczyć.

Senatorowie wybierani są w wyborach powszechnych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym, w jednomandatowych okręgach wyborczych na czteroletnią kadencję, rozpoczynającą się i kończącą wraz z kadencją Sejmu. W całym kraju okręgów jest 100.

Jak informuje Kancelaria Senatu, miesięczne uposażenie senatora wynosi 8 016,64 zł brutto, czyli 80 proc. wynagrodzenia podsekretarza stanu. Daje to około 5,5 tys. zł na rękę. Uposażenie traktowane jest jako wynagrodzenie ze stosunku pracy, stąd też odprowadzane są od niego składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe), jak też ubezpieczenie zdrowotne. Uposażenie nie przysługuje senatorom, którzy nie zawiesili prowadzenia działalności gospodarczej bądź też będąc zatrudnionymi gdzie indziej nie korzystają z urlopu bezpłatnego na czas wykonywania mandatu.

Oprócz tego izby wyższej parlamentu mogą liczyć na dodatki. Przewodniczący komisji otrzymuje 20 proc. uposażenia, wiceprzewodniczący - 15 proc., a osoby pełniący funkcje przewodniczących podkomisji stałych - 10 proc.

Senatorowie otrzymują też diety na pokrycie kosztów związanych z wykonywaniem mandatu na terenie kraju. Jest to 25 proc. uposażenia, czy około 2,5 tys. zł brutto. Pieniądze te nie mogą być zajęte w drodze egzekucji, są wolne od podatku dochodowego. Diety należą się również tym senatorom, którzy nie zrezygnowali z innej pracy zawodowej lub prowadzenia firmy i tym samym nie pobierają co miesięcznego uposażenia. Marszałek Senatu może obniżyć uposażenie i dietę o 1/30 za każdą nieusprawiedliwiona nieobecność na posiedzeniu Senatu czy komisji.

To jednak nie wszytko, na co mogą liczyć senatorowie. Co miesiąc na ich konta wpływają także pieniądze na prowadzenie biur, w zryczałtowanej wysokości 14 200 zł. Ponadto raz podczas trwania kadencji otrzymują środki na remont lokalu biura i na wyposażenie w meble i inne przedmioty. Senatorowie, którzy nie byli senatorami w poprzedniej kadencji, dostają 10 000 zł, natomiast wybrani ponownie - 6 500 zł.

Senatorowi w związku z zakończeniem kadencji przysługuje odprawa parlamentarna w wysokości trzech uposażeń. Odprawa nie przysługuje, jeżeli senator został wybrany na następną kadencję - podaje biuro prasowe Senatu.

Profitów jest oczywiście więcej, jak choćby np. możliwość darmowych przejazdów środkami publicznej komunikacji zbiorowej, a jednym z ważniejszych pozostaje immunitet.

Aktualnie Senat mieści się przy Wiejskiej w Warszawie, obiekt znajduje się w kompleksie parlamentarnym tuż obok budynku Sejmu.

(Piotr Walczak)

Uposażenie, dieta, dodatki, przywileje - tak się zarabia w Senacie komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama