Wiadomości, Urzędnicy chwalą sukcesami mniej kontroli więcej pieniędzy - zdjęcie, fotografia

Z dwudniową wizytą na Podlasiu gości nadinspektor Piotr Walczak (na zdjęciu: drugi od lewej), podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Podczas spotkania z dziennikarzami, w którym brała udział również nasza redakcja, podsumował działania Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.

- Niewątpliwie Podlasie ma się czym pochwalić, było wiele spektakularnych ujawnień, dużo rozbitych zorganizowanych grup przestępczych - powiedział Piotr Walczak.

Jako przykład podał rozbicie pięciu dużych fabryk nielegalnych wyrobów tytoniowych, zlokalizowanych w różnych częściach Polski. Podkreślił, że Podlaska Krajowa Administracja Skarbowa działa w całym kraju, nie tylko na terenie naszego województwa. 

- Ale to nie tylko walka z nielegalną produkcją. To również walka z przemytem nielegalnych towarów zarówno przez granicę zewnętrzną Unii Europejskiej, jak też z przemytem dokonywanym w ramach strefy Schengen, nabyć wewnątrzwspólnotowych - dodał.

Wyjaśnił, że główne problemy w związku z wyłudzaniem podatku VAT polegało w nabyciach wewnątrzwspólnotowych paliwa. Sukces uszczelnienia rynku paliwowego w dużej mierze jest zasługą KAS na Podlasiu. Spowodowało to wzrosty sprzedaży legalnego paliwa w całym kraju i w naszym regionie. 

- To jest nie tylko walka o budżet państwa, ale też walka o to, aby w Polsce uczciwi przedsiębiorcy nie mieli nierównej konkurencji. Żeby mogli konkurować swoją pracowitością, jakością towarów, nie zaś niską ceną, która wynika z nieopodatkowania danego obrotu gospodarczego - mówił nadinspektor Walczak.

Jak stwierdził, dla kierownictwa KAS województwo podlaskie z punktu widzenia rozwoju gospodarczego naszego kraju nie jest dominujące. Są przecież regiony, gdzie rozwój gospodarczy jest większy i wpływy podatkowe są wyższe.

- Ale województwo podlaskie to województwo, w którym skupia się szeroko rozumiane spektrum działalności KAS, bo jest i granica zewnętrzna Unii Europejskiej i wewnętrzna. Jest dużo podmiotów produkujących towary na eksport, jak i tych, które zajmują się rynkiem lokalnym. I dlatego z punktu widzenia kierownictwa KAS jest to województwo bardzo ważne - podkreślił.

Tylko przez pierwsze dwa lata działania KAS w Podlaskiem kwota ujawnionych uszczupleń w zakresie przestępczości dotyczącej podatku VAT, w tym tzw. przestępstw karuzelowych, wyniosła 1 065 000 000 zł. Z roku na rok kontrole zarówno celno - skarbowe, jak i podatkowe są coraz bardziej efektywne. Spada ich liczba, a odsetek kontroli wykazujących nieprawidłowości rośnie, co oznacza, że KAS lepiej typuje podatników do kontroli. W 2016 r. było 398 postępowań, zakończonych wpłatami na kwotę 76,4 mln zł, w 2017 liczba postępowań spadła do 235 (76,88 mln zł wpłat), a w 2018 przeprowadzono już tylko 195 postępowań (100,6 mln zł wpłat).

(Piotr Walczak)

Urzędnicy chwalą się sukcesami - mniej kontroli, więcej pieniędzy komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama