Wiadomości, Uwaga podejrzane wiadomości! próba wyłudzenia danych pieniędzy! - zdjęcie, fotografia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych alarmuje wszystkich swoich klientów, by zachowali szczególną ostrożność podczas otwierania wiadomości e-mail. Może wydawać się, że korespondencja została wysłana przez ZUS. Jednak to oszuści podszywający się pod tę instytucję próbują nielegalnie zarobić.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych to instytucja publiczna. Elektronizacja kontaktów między obywatelem a administracją przynosi same korzyści. Wiedzą o tym również oszuści podszywający się pod Zakład. Po krótkiej przerwie ponownie podjęli aktywność w internecie - mówi Katarzyna Krupicka z białostockiego oddziału ZUS.

Jak przekazuje naszej redakcji, w ostatnich dniach dość liczna grupa klientów urzędu, w różnych regionach kraju otrzymała wiadomości e-mail z informacją o pilnym obowiązku spłaty zaległych składek. Część z nich wskazywała, by ponowne wypełnić formularz zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych ZUS ZUA, który został umieszczony w załączniku.

Znajdujące się w stopce korespondencji logotypy ZUS i Platformy Usług Elektronicznych sugerują, że korespondencja została wysłana przez sam Zakład. Gdy jednak przyjrzymy się dokładnie adresowi nadawcy, nie powinniśmy mieć żadnych złudzeń, że korespondencja elektroniczna nie pochodzi z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie oszuści posługują się dwoma adresami: skł[email protected] i [email protected] Jak widać żaden z nich nie ma stosowanego przez Zakład rozwinięcia zus.pl. Zakład nie stosuje też w wiadomościach e-mail rozwinięcia gov.pl, które to pojawiało się przy wcześniejszych próbach oszustw - wyjaśnia Krupicka.

I przypomina, że kontakt elektroniczny ze strony Zakładu możliwy jest jedynie w sytuacji, gdy klient posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych i wyraził zgodę na taki kontakt.

Ostrzegamy wszystkich, by w żadnym przypadku nie odpowiadać na e-maile, które teoretycznie pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani nie otwierać zawartych w tej korespondencji załączników. Wiadomość tego typu ma bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskania dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci - podkreśla przedstawicielka ZUS.

W sytuacji, gdy mamy wątpliwości co do nadawcy otrzymanej wiadomości, należy skontaktować się z najbliższą placówką Zakładu lub centrum obsługi telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00.

(Piotr Walczak / Foto: pixabay.com)

Uwaga na podejrzane wiadomości! To próba wyłudzenia danych i pieniędzy! komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama