5°C bezchmurnie

W 2018 wzrosła płaca minimalna. Są też dobre wieści dla małego biznesu

Gospodarka, wzrosła płaca minimalna dobre wieści małego biznesu - zdjęcie, fotografia

Jaki będzie 2018 rok dla naszych finansów? Jaki będzie dla polskiej gospodarki? Odpowiedź na te pytanie przyniesie czas, ale mimo wszystko parę rzeczy już wiadomo.

Faktem jest wzrost minimalnego wynagrodzenia etatowego, które od 1 stycznia wzrosło do 2100 zł, zaś stawka godzinowa wzrosła do kwoty 13,7 za godzinę.

Faktami mogą stać się natomiast dopiero zmiany jakie dla gospodarki przyniosą prace nad "Konstytucją dla biznesu". Mają one kilka interesujących rozwiązań, które mogą zachęcić do zakładania własnego biznesu i prowadzenia małych firm. Pierwszym z nim jest tak zwana działalność nierejstrowana, która pozwoli małym firmom prowadzącym działalność na mała skalę (przychody miesięczne do 50 procent minimalnego wynagrodzenia czyli nie wyższe niż 1050 zł miesięcznie) na istnienie. Taka działalność nie będzie uważana za działalność gospodarczą.

To dobra wiadomość dla osób, które zajmują się okazjonalnym świadczeniem usług (np. korepetycje, opieka nad dziećmi, drobny handel). Drugie interesujące rozwiązanie to tak zwana "Ulga na start", która oznacza zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne przez okres 6 miesięcy. Zachowana zostanie też zasada małego ZUS czyli obniżki obowiązkowych składek ZUS do 50 procent przez 2 lata od rozpoczęcia działalności gospodarczej.
Inną ciekawą propozycją zawartą w przygotowywanych przepisach jest ustawa "Mały ZUS dla małych firm". Ma wejść w życie jeszcze w tym półroczu i obniżać o prawie połowę składki ZUS dla tych przedsiębiorstw, których przychody nie przekraczają 2,5 raza minimalnego wynagrodzenia (czyli kwoty 5300 zł miesięcznie). Wedle szacunków ministerstwa rozwoju te przepisy mogą dotknąć prawie 330 tysięcy przedsiębiorców (w większości będzie to działalność prowadzona przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą).

(PS/ Foto: sxc.hu)


W 2018 wzrosła płaca minimalna. Są też dobre wieści dla małego biznesu komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl