Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda tajemnicza Beata z Albatrosa? Teraz wszystko już jasne. Wiadomo jak wygląda i każdy może ją zobaczyć. A nawet można sobie usiąść obok niej. Kilka dni temu w Augustowie uroczyście odsłonięto ławeczkę Beaty z Albatrosa.

Augustów zyskał jeszcze jedną atrakcję turystyczną. W ostatni weekend sierpnia uroczyście odsłonięta została ławeczka Beaty z Albatrosa. To właśnie o niej śpiewał Janusz Laskowski w swoim największym hicie, który śpiewa przy ognisku już kolejne pokolenie Polaków. I choć od pierwszych nagrań tego utworu minęło już ponad 50 lat, to właśnie ta piosenka wciąż niezmiennie najbardziej kojarzy się z Augustowem.

Grzechem byłoby tego nie wykorzystać, bowiem utwór Janusza Laskowskiego sam z siebie promuje naszą regionalną letnią stolicę turystyczną. Dlatego też wiele osób zaangażowało się w budowę ławeczki z Beatą z Albatrosa. A jej postaci był ciekawy niejeden mężczyzna i niejedna kobieta. W końcu potrafiła zachwycić i rozkochać na tyle mocno, że wielu zastanawiało się jak może wyglądać. Dziś jest wiadomo jak wygląda, bo ławeczka z Beatą już stoi.

Ławeczka została wykonana z brązu i z pewnością stanie się ciekawą atrakcją na mapie turystycznej Augustowa. Wszystkim mieszkańcom i odwiedzającym miasto turystom przypominać będzie historię pięknej miłości, która wydarzyła się w Augustowie ponad 50 lat temu. Mówiła, choć bardziej można powiedzieć – śpiewała o niej cała Polska – na wszelkich prywatkach i dancingach. O tej miłości można usłyszeć nawet i dziś.

Twórcą projektu ławeczki jest artysta rzeźbiarz Michał Selerowski, który stworzył między innymi ławeczkę Hanki Bielickiej usadowioną w Łomży. Modelką pozującą rzeźbiarzowi była Barbara Bujnowska, laureatka plebiscytu „Gazety Współczesnej”, która decyzją mieszkańców województwa podlaskiego została wytypowana na następczynię legendarnej Beaty z piosenki Laskowskiego. Plebiscyt został zorganizowany przez „Gazetę Współczesną” w 2015 roku, przy okazji jubileuszu 50. rocznicy powstania piosenki.

Projekt ławeczki Beaty został zrealizowany przy wsparciu i zaangażowaniu wielu instytucji, w tym: inicjatora i partnera medialnego „Gazety Współczesnej” oraz sponsorów, m.in. Augustowskiej Spółdzielni Spożywców „Społem”, fabryki British American Tobacco w Augustowie oraz MPPB J.W. Ślepsk.

(Źródło: augustow.pl/ Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: M. Selerowski)

W Augustowie jest ławeczka z Beatą z Albatrosa komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2019-07-14 09:26:17

    Grzechem jest,że nie odtworzono tej prawdziwej Beaty.Nie odszukano jej.Byłaby to historia prawdziwa,a tak naprawdę jest Varbara ,a nie Beata i to nuszczy jej kult historyczny.Co na to Laskowski?Skoro wydano tyle kasy na pomnik to można było odszujać tę prawdzową i ją wyrzeźbić.To byłaby historia prawdziwa
    Z prawdziwą Beatą

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama