Wiadomości, autobusach miejskich będą biletomaty gotówką bilety zapłacimy - zdjęcie, fotografia

Wypada powiedzieć - nareszcie. Białostoczanie będą mogli w połowie przyszłego roku kupić bilet w autobusie komunikacji miejskiej w pojeździe, gdzie zainstalowane zostaną biletomaty. Dla wielu będzie to duże ułatwienie, gdy wieczorem nie będzie obok otwartego kiosku czy sklepu. Z drugiej strony - biletomaty mają nie przyjmować monet. A to oznacza, że bez karty bankomatowej lub doładowanej miejskiej albo możliwości dokonania płatności telefonem, zostanie zakup biletu u kierowcy - oczywiście drożej.

Jeszcze w 2017 r. ówcześni radni PiS postulowali, by w Białymstoku pojawiły się biletomaty. W 2018 to się nie udało, w tym również. Ale w czwartek, 11 lipca, prezydent Tadeusz Truskolaski podpisał umowę z firmą, która zajmie się tym rozwiązaniem u nas. Biletomaty mają być w każdym autobusie w połowie przyszłego roku.

Zgodnie z zapowiedzią magistratu, urządzeń ma być w liczbie 255.

W ramach podpisanej z firmą Pixel z Bydgoszczy umowy wykonawca dostarczy, zainstaluje i uruchomi w białostockich autobusach mobilne biletomaty, a w drugim etapie zadania - przez kolejnych 96 miesięcy będzie prowadził na dostarczonych urządzeniach usługę sprzedaży biletów. Wartość zainstalowanych urządzeń i oprogramowania to ponad 12 mln zł, a całkowita wartość zamówienia wraz z kosztem ośmioletniej obsługi to ponad 22,9 mln zł.

W ramach umowy w każdym białostockim autobusie zainstalowany zostanie jeden biletomat. Te samoobsługowe urządzenia będą pełniły funkcję terminali sprzedażowych systemu Białostockiej Karty Miejskiej. Płatności za bilet można będzie dokonywać zarówno przy pomocy kart miejskich, jak i płatniczych, na których będzie możliwość zakodowania biletu z oferty Białostockiej Komunikacji Miejskiej. Biletomat umożliwi także płatności telefonem komórkowym. Zakupiony bilet będzie przypisany do tokenu numeru karty, którą za niego zapłacono - do kontroli posłużymy się kartą płatniczą, tak jak Białostocką Kartą Miejską. Obsługa automatu dostępna będzie w języku polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim. W biletomacie będzie można także zakodować na karcie miejskiej produkty zakupione przez sklep internetowy BKM. W przypadku, gdy biletomat będzie nieużywany, na jego ekranie będą wyświetlane rzeczywiste godziny odjazdów z najbliższego przystanku, w kierunku którego zmierza pojazd.

Mobilne biletomaty ułatwią białostoczanom korzystanie z transportu miejskiego. To kolejny element, którym chcemy przekonać mieszkańców do rezygnacji z samochodów i korzystania z komunikacji miejskiej - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej prezydent Tadeusz Truskolaski.

Zakup biletomatów realizowany jest w ramach projektu "Rozwój infrastruktury transportu miejskiego w Białymstoku" z unijnego programu Polska Wschodnia na lata 2014 - 2020. Na jego realizację Miasto otrzymało dofinansowanie unijne w wysokości ponad 105 mln 225 tys. zł. Pieniądze te zostały przeznaczone nie tylko na nowe biletomaty, ale także na przebudowę ulic (m.in. Wiosennej, Prezydenta R. Kaczorowskiego, Legionowej, Klepackiej), zakup 20 sztuk niskoemisyjnych autobusów (dwa już zostały dostarczone, a 18 pojawi się na ulicach jesienią), wiaty przystankowe i rozbudowę systemu nowoczesnej informacji pasażerskiej (zapowiedzi głosowe, tablice na przystankach). W ramach projektu mają być również kupione 24 biletomaty stacjonarne, które zostaną zainstalowane na przystankach.

(Oprac. P. Walczak / Inf. i foto: UM Białystok)

W autobusach miejskich będą biletomaty. Ale gotówką za bilety nie zapłacimy komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2019-07-12 18:27:53

    Jak chcecie mieszkańców przekonać do autobusów to naprawdę trzeba wyjść przeciwko oczekiwaniom mieszkańców chociażby dojazd do ul Kuronia przy Sądzie Rejonowym jeździ jeden autobus ciągle a tyle powstało zakładów z Nowego Miasta tragedia nie ma bezpośredniego też do ul Kuronia z Nowego Miasta lub w Krośnie na ul Kraszewskiego żeby dojechać do pracy przy ul Kuronia muszę wyjść z domu o 6:00 żeby tam dojechać na 7:30 tragedia w półtorej godziny autobusem a samochodem 10 minut

  • gość 2019-07-15 20:38:42

    23 mln zł na tak naprawdę zbędne urządzenia. Bilety można kupić wszędzie-w niemal każdym sklepie spożywczym, kiosku, punktach BKM oraz u kierowcy!!!! Do tego jest aplikacja na telefon, a znaczna część korzystających i tak jeździ na miesięcznych. To nie będzie żadna dogodność tylko niegospodarność. Toż za te pieniądze można zrobić dziesiątki projektów miejskich, placów zabaw, parków itp. Makabra.

  • gość 2019-07-15 20:40:17

    23 mln zł na tak naprawdę zbędne urządzenia. Bilety można kupić wszędzie-w niemal każdym sklepie spożywczym, kiosku, punktach BKM oraz u kierowcy!!!! Do tego jest aplikacja na telefon, a znaczna część korzystających i tak jeździ na miesięcznych. To nie będzie żadna dogodność tylko inwestycja bez sensu. Toż za te pieniądze można zrobić dziesiątki projektów miejskich, placów zabaw, parków itp. Makabra.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama