Wiadomości, Białymstoku pojawiła zabytkowa armata - zdjęcie, fotografia
  • Fotka nr 0 z 2
  • Fotka nr 1 z 2

Patrząc na zdjęcia być może trudno w to uwierzyć, ale muzealni historycy wojskowości zapewniają, że "to prawdziwy hit". Dlatego z Muzeum Wojska w Białymstoku z przyjemnością informuje, że decyzją Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zbiory Muzeum wzbogaciła właśnie armata 75mm StuK 40/L48 z jarzmem, od niemieckiego działa pancernego Sturmgeschutz III Auf. G.

- Dziękujemy osobom i firmom, które pomogły nam w lipcowej akcji poszukiwawczej na ulicy Liniowej w Białymstoku: Firmie Pogoda Invest s.c., Wodociągom Białostockim Sp. z o. o., Lechowi Pawlacie z Fundacji Ochrony Zabytków "Na Rubieży" i wolontariuszom biorącym udział w ratowniczych badaniach archeologicznych. Jednocześnie prosimy o kontakt osoby, które mogą udzielić nam dodatkowych informacji nt. podobnych znalezisk związanych z walkami w tym regionie – przekazali pracownicy Muzeum Wojska w Białymstoku.

Dariusz Kołban (MWB): "Armata pochodzi z okresu walk o Białystok w lipcu 1944 roku (...) Wczesnym rankiem 26 lipca niemiecka artyleria obłożyła ogniem rozpoznane uprzednio w rejonie Zielonej pozycje wyjściowe do natarcia sowieckich 120. Dywizji Strzeleckiej Gwardii oraz 169. i 129. Dywizji Strzeleckich. Pomimo strat sowieci rozpoczęli dwustronne natarcie na Kuriany i Zagórki, które uznali za "klucz do bram miasta". Wiele sowieckich czołgów i dział pancernych ugrzęzło w błotach, stając się łatwym celem. Za cenę olbrzymich strat przełamano linię niemieckiej obrony w rejonie Kurian, a sukces zależał od poszerzenia wyłamania.

Sowieci dotarli do Pałacu Lubomirskich i browaru dojlidzkiego, których jednak nie zdołali opanować. Niemcy wielokrotnie kontratakowali, starając się odzyskać pozycje. Do zaryglowania włamania przyczyniły się ataki żołnierzy 28. Dywizji Strzelców, którzy meldowali o zniszczeniu 14 czołgów i dział samobieżnych".

(Źródło: MW/ oprac. Cezarion/ Foto: Michał Daszuta, Dariusz Kołban)

W Białymstoku pojawiła się zabytkowa armata komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama