16°C słabe opady deszczu

W Białymstoku spłonął kościół. Potrzebne są pieniądze na jego odbudowę

Wiadomości, Białymstoku spłonął kościół Potrzebne pieniądze odbudowę - zdjęcie, fotografia

Chodzi o kościół we wsi Białystok na Syberii. Polacy, którzy trafili tam dobrowolnie ponad 100 lat temu, zbudowali sobie z własnych funduszy drewniany kościół. Niestety, spłonął on w kwietniu tego roku. Teraz potrzebne są pieniądze na jego odbudowę.

Wieś Białystok na Syberii założyli Polacy, którzy przeprowadzili się z wileńszczyzny i grodzieńszczyzny w tak odległe miejsce. I to oni około 100 lat temu wybudowali tam kościół, który był w zasadzie jedynym miejscem, gdzie dało się przez wiele lat rozmawiać po polsku bez obawy o prześladowania. Zresztą ten kościół dawał im namiastkę rodzinnego kraju, za którym tak bardzo tęsknili.

Ogień w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego wybuchł nad ranem 19 kwietnia tego roku. Spalił się doszczętnie. Praktycznie nic z niego nie zostało. Z ustaleń strażaków wynika, że przyczyną pożaru mogło być zwarcie instalacji elektrycznej lub podpalenie. Co nie zmienia faktu, że kościoła w Białymstoku zwyczajnie już nie ma. Z pożaru ocalały jedynie fundamenty z cegieł oraz część dzwonu i kawałek srebrnego krzyża. Resztę trzeba odbudować.

W okresie wojny i późniejszym, kościół służył zupełnie innym celom. Był między innymi magazynem oraz siedzibą klubu. Kościołem stał się ponownie pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku. Po gruntownym remoncie drewniana świątynia znów zaczęła przyjmować wiernych. Dzięki temu odbudowała się częściowo społeczność katolicka na Syberii. Teraz wierni nie mają gdzie się gromadzić na msze. Po pożarze, który strawił drewnianą zabudowę, nie ma gdzie odprawiać mszy i istnieje zagrożenie, że zerwie się tradycja polska, która mimo trudności przetrwała na tamtych ziemiach.

Na Facebooku już został założony fanapge, na którym można dowiedzieć się więcej o samej wsi Białystok, jak też przede wszystkim o zniszczonym kościele. To tam znajdziemy informacje o tym, gdzie i jak należy wpłacać datki przeznaczone na odbudowę kościoła.

- Mamy marzenie, żeby w 2018 r. postawić pierwszą cegłę – mówi Agnieszka Kaniewska, Polka, mieszkanka Tomska.

Jak wspomnieliśmy, na Facebooku ruszyła już akcja zbiórki pieniędzy na odbudowę kościoła. Nosi nazwę "Syberyjski Białystok – Zmartwychwstanie". Prowadzi ją parafia rzymskokatolicka w Tomsku w Rosji. Każdy, kto może lub chciałby wesprzeć odbudowę kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego proszony jest o wpłaty na konto:

Prowincja Wielkopolsko-Mazowiecka Towarzystwa Jezusowego, Bank BGŻ BNP Paribas – rachunek w PLN: Biuro Misyjne 64 2030 0045 1110 0000 0101 8520 ul. Narbutta 21, 02-536 Warszawa, z dopiskiem: BIAŁYSTOK-SYBERIA. 

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: Facebook)


W Białymstoku spłonął kościół. Potrzebne są pieniądze na jego odbudowę komentarze opinie

  • gość 2017-06-15 15:31:40

    Wracajcie do polski. To znak z góry.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl